Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kentin En Güzel Noktalarını Süsleyecekler

Kentin En Güzel Noktalarını Süsleyecekler
02 Eylül 2021 - 15:02

Kentin En Güzel Noktalarını Süsleyecekler

Ayvalık Büyük Park alanında ağustos ayında başlayan Barış temalı, 1.Ayvalık Uluslararası Heykel Sempozyumu’nun bir ay devam eden çalışmalarının sonuna geldiler. Heykeller tamamlandı, düzenlenen törenle tanıtımları yapıldı, şimdi birbirinden değerli beş heykelin kentte yerleştirileceği noktalar belirleyecekler.

Barış temalı sempozyumda; çatışan Rusya ve Ukrayna’lı heykeltıraşlar buluştu

Sempozyumda; barış temasına en güzel örnek ise Ukrayna ve Rusya’dan gelen iki sanatçı arasında yaşadılar. İki ülke arasında gerilim devam ederken, Rusya vatandaşı Mikail Sobolev ile  Ukrayna’dan gelen Sergey Sbitnev bir ay boyunca birlikte mermer yonttular, otuz günün önemli bir bölümünü birlikte geçirdiler. Sanatçılar, ayrıca heykellerin açılışının gerçekleştirildiği final gecesinde de savaşa inat dostluk sergileyip barışa kadeh kaldırdılar.

Gelecek yıl daha çok heykel

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, heykel sempozyumunun sona ermesinin ardından Ayvalık Büyük Park alanında heykeltıraşlar ile buluştu, katılım sertifikaları ve plaketlerini verdi. Başkan Ergin, “Bu zorlu süreçte ortaya çıkan birbirinden değerli beş eser kentimizin en güzel noktalarını süsleyecek. Heykeller kültür ve sanat kenti Ayvalık’a çok yakışacak, çok değer katacak. Barış teması altında düzenlediğimiz sempozyumun ardından, ayrıca gelecek yıl yapılacak olan ikincisinde daha çok sayıda heykeli kentimize kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin turizm başkenti Ayvalık’ta, bu yıl ilk kez düzenlenen 1. Uluslararası Ayvalık Heykel Sempozyumu’na katılan sanatçıları kutlayan ve ayrıca her heykelin açılışını birlikte yapan Belediye Başkanı Mesut Ergin şöyle konuştu:

Muhteşem eserlere imza attılar

“Bir ay boyunca Büyük Park Amfitiyatro’nun yemyeşil bahçesinde, çam ağaçlarının altında ‘Barış’ temasıyla mermer bloklara hayat veren heykeltıraşlar; Serhii Sbıtnıew, Anna Teressa, Mikail Sobolev, Vasalina Karpova ve ayrıca Hakan Şengönül muhteşem eserlere imza attılar. Çalıştaya 24’ü Türk, 119 eser başvurdu. Oluşturduğumuz komisyon tarafından Serhii Sbıtnıew, Anna Teressa, Mikail Sobolev, Vasalina Karpova ve Hakan Şengönül’ün eserleri seçildiler. Kent estetiği, kültürlülüğü ve sanatı açısından önem arz eden bir sempozyumu başarıyla tamamladık. Çatışma halindeki Rusya ve ayrıca Ukrayna’nın iki sanatçısını da bu sempozyumda barış teması çatısı altında buluşturduk. Barış temasını yaşama geçirdik.”

Daha geniş kapsamlı olacak

Marmara Adalar Belediyesi’nin sempozyum için uygun mermerler temin edilmesi konusunda, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin de proje ortağı olarak sempozyuma katkı sunduğunu hatırlatan Başkan Ergin, ayrıca “Onlara da teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda daha geniş kapsamlı yapılması ümidindeyim. Destek veren herkesi ayrıca saygıyla selamlıyorum” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.