Balıkesir Merhaba Gazetesi

KEPSUT BELEDİYESİNDEN ‘FARK YARATAN GÜN’

KEPSUT BELEDİYESİNDEN ‘FARK YARATAN GÜN’
02 Ekim 2015 - 7:14

Genel

Kepsut Belediyesi Beyaz Masa Ekibi ve Özel Kalem Müdürü Büşra Kirlioğlu  1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeni ile yollardaydı. Pazarda, evde, Kepsut Vefa Evinde, Dursunbey’de yaşlıları buldu, sohbet etti hediyeler verdi. Vefa Evinde her günün ayrı bir değerde geçirilmesini sağlamaya çalışan ekipler güne özel Pasta kesti ve hep birlikte yediler.

YAŞLILARLA GEÇEN EN GÜZEL GÜN

Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul’un talimatları doğrultusunda birimler harıl harıl çalışıyor. Dün yaşlılar günü nedeni ile yollarda olan ekipler arasında Özel Kalem Müdürü Büşra Kirlioğlu’nun yaşlılarla olan sohbetleri gününde konusu oldu. Hem güldürdü hem düşündürdü. Özel Kalem Müdürü Kirlioğlu’ Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak bizlerin öncelikli görevimiz. Ve bizleri de Kepsut Belediyesi olarak genç yaşlı demeden yaptığımız çalışmalarımızın içerisinde Yaşlılarımızı da koyduk. Onlara özel ziyaretlerle belirli çalışmalar yapıyoruz. Onlarla oturup bir çay içsek mutlu oluyorlar. Vefa Evimizde yaşlılarımızla yürüyüş yapıyoruz. Fiziksel aktivitelerle hareketli olmalarını sağlıyoruz. Onlarla birlikte Bizde mutluyuz’ dedi.

ONLARDA BİZDE MUTLU OLDUK

Kirlioğlu Ülkedeki yaşlı nüfusada dikkat çekerek bu konudaki gözlemlerini şöyle aktardı:’ 21. yy’da ön plana çıkan en önemli demografik olgulardan birisi nüfusun yaşlanması ,yaşlı nüfusun artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık oluşturmak için dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü’nün kutlanıyor. Başkanımız İsmail Cankul’un da talimatı ile Beyaz Masa ekibi olarak Kepsut’ta yaşlılarımızı ziyaret ederek onlarla sohbet edip bugünde mutlu etmek istedik. Ziyaretlerimizi belirli aralıklarla sürekli yapıyoruz fakat 1 Ekim Yaşlılar Günü nedeni ile onlara Kepsut Belediyemizce hazırlanan özel hediyelerimizde vermek istedik vebu niyetle onlara geldik. Onların ellerini öptük, sağlıklılarını takip ettik. Konuştuk .Hem onlara hem de bize sevinç yaşatan bir gün oldu.’

BAŞKANLAR YILLARIN HESABINI ŞİMDİDEN YAPIYOR

Kirlioğlu, Dünyada insanlar daha uzun yaşıyor, doğum oranları azalıyor ve yaşlı nüfus sayısal olarak artış gösteriyor. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla biz Belediyemizce Vefa Evimizde elimizden gelenin en iyisini yapma gayretindeyiz .Ülke genelinde de Benimde takip ettiğim kadarıyla ilgilendiğim bir konu çünkü ve yaşlıları çok önemsiyorum. Yapılan araştırmalar, ülkemizin yeni bir demografik yapıya geçmekte olduğunun işaretini veriyor. Ülkemizde yaşlı nüfus 2014 yılında 6 milyon olup yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı %8 olmuş. Yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2’ye, 2050 yılında ise %20.8’e yükseleceği tahmin ediliyor. Hatırlarsanız Büyükşehir Belediye Başkanımız Edip Uğur’da Balıkesir’de 20-30-40sene planları hatta daha fazlasının planının yapıldığını çünkü nüfusun artacağını yaptığı konuşmalarda bazen dile getiriyor. Yani bu durum Balıkesir içinde geçerli. Nüfus projeksiyonlarına göre Ülkemizin yaşlı nüfus oranının 2023 yılında %10.2’ye yükselmesi “çok yaşlı” nüfuslu ülkeler arasında yer alacağımızın bir işareti olarak değerlendiriliyor. Balıkesir’de önemli bir konumda.

‘BAŞKANIN TALİMATIDIR SÖZ KONUSU BİR CAN İSE…’

Nüfusun yaşlanması sağlıktan sosyal güvenliğe, çevreye, iş olanaklarına, sosyal kültürel faaliyetlere ve aile hayatına kadar toplumun tüm yönlerini etkileyen bir durum ve Bu öngörüden hareketle belediyemiz tarafından, çalışma planlarında yaşlılık ve sağlık hizmetlerinin düzenli verilmesi özel önem taşıyor. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı biliniyor Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gerekiyor ki hastalık zamanında kişinin bakımı da çok önemli Bize Belediye Başkanımız İsmail Cankul hep şunu söyler ’Söz konusu bir can ise, sağlığına kavuşana kadar, kendisini en iyi hissedene kadar yanında olacaksınız. Biz hasta yaşlılarımızı belediyemizin ekibiyle alıyor hastaneye götürüyoruz. Hastanede takibini yapıyoruz ve her türlü ihtiyacında yanındayız. Hastaneden çıkışta eğer ki hala iyileşmemişse asla onu yalnız bırakmıyoruz emin ellerde bizlerle birlikte Vefa Evimizde hem sağlığına kavuşuncaya kadar bizimle kalacak, hem de bizimle geçirdiği günlerde sohbet edecek ilaçlarını düzenli alacak yemeğini düzenli yiyecek ne isterse çayını, kahvesini içecek Televizyon izlemek istiyorsa gidip izleyecek yada istirahat etmek için uzanıp dinlenecek bu koşulları tek başına hasta ve yalnız yada kimsesi olmayan bir vatandaşımızın yapması mümkün değil .Bu noktada onlara yalnız olmadıklarını hissettirmektende büyük bir mutluluk duyuyoruz.

TEK GERÇEK

Yeterli ve dengeli beslenme, Doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma, Kısaca “sağlıklı yaşam ilkeleri” Vefa Evimizde yaşatılıyor. Orta yaş gruplarımızda kendilerine dikkat etmeliler ilerleyen aşamalarda Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkabilecek olan önemli sağlık sorunlarından başarılı şekilde korunmak mümkün aslında. İnsanoğlunun var olduğu günden bugüne kadar üzerinde en çok düşündüğü, araştırma yaptığı, türlü çareler aradığı ama bir türlü engelleyemediği tek gerçek;yaşlılık ve bizde yaşlanacağız bu nedenle bugün ve her gün Yaşlılarımız değerli ve onlarla beraberiz. Yaşlılarımızın günü kutlu olsun hep sağlıklı ve huzurlu olsunlar. HABER:SEMRA AMAN AKYÜREKFOTO:FATMA KARA

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.