Gündemİlçe Haberleri

Kepsut’ta Bu Türbeye Giren Kendi İsmini Duyuyor

Balıkesir’in Kepsut ilçesinde tarihi ve eski türbelerden bir tanesi olan İnebey türbesi günümüzde yaşayan vatandaşlar tarafından ziyarete hala açık.

Kepsut’ta Bu Türbeye Giren Kendi İsmini Duyuyor: Balıkesir’in Kepsut ilçesinde tarihi ve eski türbelerden bir tanesi olan İnebey türbesi günümüzde yaşayan vatandaşlar tarafından ziyarete hala açık.

 

Kepsut’ta Bu Türbeye Giren Kendi İsmini Duyuyor

1

Balıkesir Merhaba Gazetesi muhabiri Nursima Akyürek’e konuşan vatandaşlardan bazıları kendi isimlerini duyduklarını belirtirken bazıları ise duymadıklarını iddia etti.

5

İnebey Türbesine ilişkin: İnebey türbesiTekke ışıklar köyünde yer alan türbe, Ayni Ali Bey adına yapılmıştır. Bu şahıs, Yıldırım Beyazıt’ın Sancak Bey’idir ve Ankara Savaşına katılmıştır.

4

Kepsut ilçesine ziyarete gittiğini belirten Melisa Yakut ‘’Bu türbeye geldiğimde Ayni Alibey adına yapıldığını biliyordum yine de benim için ilginç yani. Türbeye giren kendi ismini duyuyormuş diyorlar ama bilmiyorum ben bir kez yankı ile duydum’’ifadesine yer verdi.

Ayrıca Yıldırım Beyazıt’ın sancak beylerinden olan Ayni Ali Dede’nin türbesidir. Birçok kez onarılan türbe en son olarak 2009 yılında onarım görmüştür. Rivayetlere göre bazı hastalıklara şifa olan bir yerdir. Şifa bulmak için türbeye gidenlerin sayısı çoktur. Türbede, kime ait olduğu bilinmeyen üç sanduka bulunmaktadır.

Balıkesirli Vatandaş Tuba Dündar ‘Ben seneler önce ailemle bu türbeyi ziyaret etmiştim türbe gerçekten insanın tüylerini diken diken ediyor aslında çok huzurlu ama yine de belli olmaz.  Ben kendi ismimi duymuştum’’ dedi

Haber merkezi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu