Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kepsut’ta yörük şöleni düzenlendi

Kepsut’ta yörük şöleni düzenlendi
19 Mayıs 2015 - 9:49

Genel

Kepsut’ta önceki gün Tuzak Köyü Geliştirme Dayanışma ve Kültür Derneği tarafından Yörük Kültür Şöleni etkinlikleri düzenlendi.

Kepsut’ta ilk olarak 2012 yılında merhum İdris Küpeli’nin organizasyonuyla başlayan ve bu yıl üçüncüsüdüzenlenen Yörük Kültür Şöleni’ne çevre il ve ilçelerden katılım büyük oldu. Tuzak Köyü Geliştirme Dayanışma ve Kültür Derneğince hazırlanılan Şölen, özellikle Civar ilçelerin Yörük derneklerine ait Yörük çadırları ile dikkat ve ilgi çekti.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan şölende Kuran-ı Kerim, Mevlüdü Şerif ve ilahiler okundu. Tuzak Köyü Geliştirme Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Ali Kökçü, şölenin açılış konuşmasını yaparak, günün anlam ve önemini belirtti. Ardından Kepsut Kaymakamı Hacı Asım Akgül ve Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul da kürsüye gelerek Yörük yaşantısının kültürümüzdeki yeri ve öneminden bahsettiler. Konuşmalarda “Bütün dünya insanlarının farklılıklar aldığı bir dönemde, yüzyılların içinde süzülerek bu günlere ulaşan zengin ve özgün kültür birikiminin, tanıtıma açılması, dünya insanlarının beğenisine sunulması yerinde bir girişimdir. Anadolu kültürünün anlaşılması, anlatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla, yapılan bu etkinlikte görev alan herkesi kutluyoruz” dendi.

Konuşmalarda şölenin Kepsut’ta yörük kültürünün yaşatılması amacıyla düzenlendiği belirtilirken, şölen ile Yörüklerin ortak isteği kültürlerini yaşatarak, gelecek kuşaklara aktarabilmenin hedeflendiği vurgulandı.
Yörük Kültür Şöleni’nde Yörük kızı Fatoş ve Tamer Öztoprak’ın seslendirdiği şarkı ve türlülerle katılımcıları coşturdu, şölen konferlerin ardından halk oyunları ve yöresel türkülerin, şiirlerin okunması ile sona erdi.
Yörük Kültür Şöleni’ne Kepsut Kaymakamı Hacı Asım Akgül, Garnizon Komutanı J. Ütg. Anıl Kosalı, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, kurum amirleri, Balıkesir Yörük Federasyonu Başkanı Adem Kırbaş, diğer ilçelerdeki yörük dernekleri, civar köy ve Kepsut halkı katıldı. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.