Balıkesir Merhaba Gazetesi

KERVANBAŞI KARESİ

KERVANBAŞI KARESİ
02 Mart 2015 - 0:12

Genel

Karesi Belediyesinin düzenlediği ‘Kervan Yürüyüşleri ve Deve Güreşleri’ yarışması vatandaşlar tarafından heyecan içinde izlendi.
Paşa Cami meydanından başlayan Kervan Yürüyüşleri Yörük oyunları ile başladı. Milli Kuvvetler güzergâhı ile süren kervan yürüyüşü sırasında, gökyüzünden geçen Karesi Belediyesi Paramotoru özellikle çocukların sevinç çığlıklarına sahne oldu. Paramotor ve Develer ilgi odağı oldu.

Paramotor ve Develer ilgi odağı oldu. Sanatçı Mustafa Keser konseri ile süren etkinliklerde vatandaşlar hem eğlendi hem de kültürel değerlerin yaşatılmasının mutluluğunu yaşadı. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Paşacami önünden başlayan Kervan Yürüyüşleri öncesinde ve Kervan sırasında Milli Kuvvetlerde vatandaşlara hitap etti. Başkan Yılmaz:’ Develerimizi çocuklarımızda tanısın yıllar önce Milli Kuvvetler Caddesinden Develer nasıl geçiyorsa bizde bir kortej yapalım ve yürüyelim istedik. Türk İslam tarihinin vazgeçilmezi olan Develer hayatımızın her köşesinde olmuştur.19’ncu yüzyıla kadar ve yük, insan taşımacılığında en çok kullanılan ahde vefa borcumuz olan Develere senede bir günde olsa yer vererek yeni nesle tanıtmak,ö ğretmek için bu işe gönül vermiş olan insanlar ile Deve Güreşleri tertip edilmeye başlanmış Balıkesir merkezinde de organize edilmeye başlanmış fakat son 25 yıldır Develeri Balıkesir’e getirmek için bir sebebimiz olmamış Bizde Deve sever arkadaşlar ile ne yapabiliriz? Deve ile ilgili atasözleri, özdeyişlerimiz var. Sembolik değil gerçekten yaşayarak öğrenebileceğimiz olaylar ile hayata geçirmek istiyoruz. Yörük Kültürünün vazgeçilmezi olan atlar, okçuluk savaşları ile kullanılan kabiliyetlerimizi hayata yeniden döndürebilmek için çalışmalar yaptık.’ Dedi.
Kervan, eskiden, kara nakliyatını yapan kafile. Nakliyat at, katır, eşek ve daha ziyade develerle yapılırdı. Kervanlarda bulunan develerin taşıdıkları yüklere göre ağır veya hafif kervan adları verilirdi. Ağır kervandaki develer 300-350, hafif kervandakiler ise 170 kg yük taşırlardı.
AMAÇ UNUTMAYIP UNUTTURMAMAK
Her sene geleneksel olarak yapılması düşünülen Deve Güreşlerinde amaç; Yörük kültürünün göçebelik hayatının, kıyafetlerinin ve atasözlerimizin yaşatılmasını ve unutulmamasını sağlamak. Başkan Yılmaz konuyla ilgili olarak ‘Çocukların deve güreşlerini görmelerini ve büyüdüklerinde anlatabilecekleri güzel bir anıları olması gerektiğini söyledi. Başkan Yılmaz, “Deve güreşleriyle ilgili gelenekler gelişmiş ancak biz bu güreşleri biraz daha konsept içine sokup, kendi yeni nesillerimizin ve yurt dışından gelen konukların da görmesini istiyoruz. Çocuklarımızın ‘biz babamla beraber deve güreşlerine giderdik’ diyebilecekleri bir festival yapacağız. İdolümüzün ne olduğu anlaşılması açısından, güreşlerin özellikle ilçemizde ilk defa yapılmasına rağmen geleneksel diyoruz. Bir çayın demlenmesi gibi yavaş yavaş her şeyimizi stratejik planımıza göre yapıyoruz ” dedi.
145 DEVE GÜREŞTİ
Ülke genelinden yaklaşık 145 devenin katıldığı yarışmalarda heyecan yaşandı. Hafta sonu yapılan etkinliklerin ilk gününde kervan yürüyüşü yapıldı. 15 deve Milli Kuvvetler Caddesi’nde yürüyüş gerçekleştirdi. Dün yapılan Deve Güreşleri ise 3. Sanayi Kapısı önünde düzenlendi. SEMRA AMAN AKYÜREK
( MİLLİ KUVVETLERDE YAPILAN DEVELER VE YÜRÜYÜŞ HAKKINDAKİ RÖPORTAJLARIMIZ YARIN)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.