Balıkesir Merhaba Gazetesi

KEŞFEDİLMEMİŞ DEĞERLER YARATALIM

KEŞFEDİLMEMİŞ DEĞERLER YARATALIM
17 Kasım 2014 - 0:08

Genel

Kimi futbol sahasında, kimi sokakta yürürken karşılaştığımız gençlerimizin bilimsel çalışmalara bakışı ve Balıkesir’de yapılmasını istedikleri istekleri dair görüşlerini aldık. Bilim dediğimizde önce şaşıran ardından ilgi gösterilen bir konu olduğunu söyleyen gençler bilinmezlik ve araştırmacı bakışın önemini dile getirdiler.

EMİR MORSULU: Bilim adına yapılan çalışmalar geleceği ve bilinmezlikleri çözdüğü için ilgi çekici. Filmlerde izlediğim astronot ya da uzay çağı ilgi çekici. Aslında sadece bunlarla da kalmamalı. Okumakla bilgi dağarcığımızın güçlendirilmesi sağlanmalı diye düşünüyorum.

İBRAHİM ALTAN: Okullarımızda projeler üretiliyor bilimsel projeler aslında çok önemli ve heyecan verici. Böyle bir çalışmanın içinde hiç olmadım ama olmayı çok isterim.

KIVANÇ SOYİR: İlkokulda okuduğum bir kitap vardı. Çizgi roman gibi çok güzel bilimle ilgili konulara yer veren. Güneş, ay adında hiç unutmam. Şuan aklıma sadece bu geldi.

UMUT AÇIL: Balıkesir’de yapılan robot çalışmalarını duymuştum. Üniversitede ki çok beğendim ama göremedim. Bilim, sanat, kültür geçmiş ve geleceğe dair dünyayı araştırma merkezi olduğunu düşünsek ve altyapısını hazırlasak okullardaki öğrenciler olarak belki de hiç beklenmeyen üstün bir başarı elde edilebilir ve Balıkesir’in adıyla bir bilim merkezi kurulabilir. Türkiye’de çok şey yapılabilir .Hep araştırmacılar farklı ülkelerden buluşlarla öne çıkıyor. Dünya çapında bilimsel buluşlar ve üretimler yapmalıyız.

YUSUF ATEŞÖZ: Araştırdığımız konular arasında derslerimize de giren bir konu. İlgi çekici hale getirilmeli bence çünkü aklımda kalan pek birşey yok filmlerin haricinde. Bilmek, bizim önümüzü aydınlatır. Ayağımızı yere sağlam basmamızı sağlar. İnsanın bilgisi içten dışa, dıştan içe gider gelir. Önce kendimizi tanırız, kendimizden pay biçer başkalarını; başkalarından ve doğadan öğrendiklerimizle yeniden kendimizi tanırız. Bugünü ve geleceğimizi kurarız. HAZIRLAYAN:SEVDA KAYGISIZ

RKAL öğrencileri

CERN’deydi

Rahmi Kula Anadolu Lisesi Bilimsel Proje ekibi öğrencileri, dünyaca ünlü araştırma merkezi CERN’de incelemelerde bulundu. Öğrenciler, ilginç bilimsel ve kültürel izlenimlerle Balıkesir’e döndüler.

Rahmi Kula Anadolu Lisesi(RKAL) Bilimsel Proje Ekibi, İsviçre-Fransa sınırında 10 bin kişilik personel ve bilim adamı nüfusu ile nükleer araştırmaları, parçacık fiziği araştırmaları ile ünlü Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’ne(CERN) inceleme gezisinde bulundu. RKAL öğrencileri, İsviçre/Cern Eğitim ve Bilim Gezisi’nde ilginç bir deneyim yaşayarak Balıkesir’e döndüler.

Hülya Cankorur koordinatörlüğündeki RKAL Bilimsel Proje Ekibi, Müdür Yardımcısı İsmail Çilli’nin de katıldığı grupla İsviçre’de bilimsel ve kültürel incelemelerde bulundu.

BİLİMSEL İNCELEMELER YAPTILAR

Öğrenciler, CERN Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde tanıtım sunumunun ardından 2 farklı sahada (Atlas Detektörü ve LHC mıknatıslarının kontrollerinin yapıldığı yer ile SM18) süper iletken mıknatısların nasıl yapıldığı, elektrik alan ile protonların nasıl hızlandırıldığı, manyetik alan ile de nasıl yön verildiği, Atlas detektörünün nasıl çalıştığı konularında bilgi edindiler. Zurich Üniversitesi Merkez Kampüsü’nü ve zooloji bölümü müzesini gezdiler.

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASININ İMZALANDIĞI YERİ DE GÖRDÜLER

RKAL Bilimsel Proje Ekibi, bilimsel incelemeleri yanı sıra kültürel incelemelerde de bulundular, ülkenin kültürünü tanıdılar, günlük hayatın arasına karşıtılar, sanat ve bilim müzelerini gezdiler. İlginç mekanları ziyaret ettiler. Bu mekanlardan biri de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda en büyük anlarından birinin yaşandığı; 1923 yılında Lozan Barış Antlaşmasının imzalandığı İsviçre’nin başkenti Lozan’daki Rumini Sarayı idi. Öğrenciler, Heidi çizgi filmi ile Türkiye’de daha da çok tanınan Alpler’de Alp Tren Tururu’na da katıldılar. HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.