Balıkesir Merhaba Gazetesi

KEŞKE DEMEMEK İÇİN ÖNCE İLKYARDIM

KEŞKE DEMEMEK İÇİN ÖNCE İLKYARDIM
17 Kasım 2014 - 0:10

Genel

***Özel Sevgi Hastanesi İlkyardım Eğitim Merkezi Eğitmeni Hamit Çalık ‘Önce Sağlık’ diyerek ilkyardım konusunun önemine ve gerekliliğine işaret etti.

****Eğitimlerimiz arasında ağlayarak ‘daha önce biliyor olsaydım belki oğlumu kurtarabilirdim diyerek ağlayanlar var. Ve inanın gerçekten bir can kurtarılabilir.

İlkyardım nedir? Kimse bilmiyor diyen Eğitim Merkezi Eğitmeni Hamit Çalık ‘ilkyardım eğitiminin herkes için geçerli olduğunu belirterek anne, baba, dede, torun herkesin ilkyardım konusunu bilmeye ihtiyacı var. Eğitimlerimiz arasında ağlayarak ‘daha önce biliyor olsaydım belki oğlumu kurtarabilirdim diyerek ağlayanlar var. Ve inanın gerçekten bir can kurtarılabilir. Ama yaşayıp görmek, bilmek ve uygulamak gerekiyor’ dedi.

DUYMAK BİLMEK YETMEZ UYGULAMAK GEREKİR

Eğitimlerimizi birebir gerçeğini aratmayan tatbikatlar üzerine yapıyoruz diyen İlkyardım Eğitim Uzmanı Hamit Çalık, ‘ ilkyardım anlatmakla öğrenilecek bir iş değil’ dedi. Çalık, ‘ilkyardım konusunda 112’yi hangi durumda aramamız gerektiğini bilerek ve suda boğulmalarda boğulmuş diyerek beklemek ve o zamanda hayata döndürülebilirliği akla getirmek önemli. Sağlık kapısından geçiş kapısıdır ilkyardım.

Çocuğumuzun boğazına oyuncak kaçtığında çıkarmayı bile bilmiyoruz. Çocuğumuz varsa bilmeliyiz. Yoksa yine bilmeliyiz çevremizde de sorumluluk bilincine hâkim olarak elimizden geleni yapmak ve daha sonra 112’yi beklemek gerekiyor. İnsanlar 112’yi hangi durumlarda arayacaklar bunu bile bilmiyorlar. Gereksiz yere 112’yi meşgul eden ihbarlar var. 112’nin önemini kavramak gerekir bir can söz konusu, o can bizden biri de olmak zorunda değil her zaman her an size de ihtiyaç olabilir, bilinçli olmak çok önemli. Halkımıza bunu öğretmek istiyoruz. Burayı da bunun için açtık. Sevgi kapısı dedik.

ÜZERİNE GAZETE KÂĞIDI SERİYOR ÖLMÜŞ DİYE BIRAKIYORUZ

Hasta ya da yaralıya olay yerinde müdahale yetkisini verir ilkyardım belgesi. Bu yetki sadece doktora aittir birde ilkyardımcıya. İlkyardımcı acil tedavi kısmı başlayana kadar hayata tutunabilme süresini uzatır. 112 ‘de arandığında soğuk sularda boğulmuş olsa ve boğulmanın üzerinden 30 dakika geçmiş dahi olsa temel yaşam desteği ile geri döndürülebilir. Biz ne yapıyoruz? Mutlaka Görmüşsünüzdür, gazete kâğıdı ile örtülü ve ölmüş denilerek bırakılan boğulmuş kişileri. Duyarlı olmalıyız, o anda ölmüş olan bizim çocuğumuz diye düşünerek hareket etmeliyiz. Evde, işte, okulda, sokakta, toplu yaşam alanlarında, yalnızken bilmemiz ve almamız gereken bir eğitim ilkyardım. Sağlıklı toplumlar büyür ve gelişir, sağlıksız toplumlarsa gelişip büyüyemezler. Sağlık sadece sağlıklı beslenmek değildir. Yanan kişi ne yapacağını bilmiyor. Çocuğu yere düşen kişi ne yapacak? Kimse bilmiyor. Atlanan noktalar var. Genç yaşlı bir şeyleri bilmek gerekir. İlk yardım konusunda Toplumsal duyarlılık şart.

ÖZEL HABER: SEMRA AMAN AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.