Balıkesir Merhaba Gazetesi

Keskin “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”

Keskin “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”
19 Mayıs 2021 - 12:48

Keskin “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur”

İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr.Serkan Kadir Keskin fiziksel aktivitenin önemine dikkat çekti.

Keskin, “Düzenli fiziksel aktivitenin fiziksel ve zihinsel sağlık üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunuyorlar. Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için her gün en az 30 dakika orta düzeyde bir aktivite yapılmalıdır. Ancak sağlık problemi olan kişilerin egzersize başlamadan önce bir hekime başvurması önerilir.”dedi.

Egzersizin Etkileri Neler?

“Bedensel sağlığımız üzerine olan etkileri;Kas kuvvetinin korunması ve arttırılması, vücut düzgünlüğünün ve postürün korunması, yorgunluğun azaltılması sağlanır,Kalbin ritmi düzenlenir,Kalbi güçlendirerek kalbe olan kan akışını arttırır ve kalp krizi geçirme riskini azaltır,Solunum kapasitesinde artış meydana getirir,Düzenli aktivite yapan bireyler sigara bağımlılığından kurtulma konusunda inaktif bireylerden daha başarılıdırlar,Düzenli fiziksel aktivite insülin aktivitesinin kontrolünü sağlayarak şeker hastalığının ve kan şekerinin kontrolüne yardımcı olur,Vücudun su, tuz, mineral kullanımının dengelenmesine yardımcı olur,Enerji gereksinimini yağları yakarak karşılama alışkanlığı getirerek metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler,

Damar yapısına etkileri nedeniyle beyine olan kan akışının artışına bağlı olarak erken demans (bunama) ve unutkanlık gelişim riskini azaltır, Beyin damar hastalıkları gelişim riskini azaltır.Ruhsal ve sosyal sağlığımız üzerine olan etkileri;Sağlıklı kas, kemik ve eklem yapısı üzerine olumlu etkileri nedeniyle vücut düzgünlüğü ve farkındalığını geliştirerek bedeni ile barışık, özgüvenli bireyler yaratır, Olumlu düşünebilme ve stresle başa çıkabilme yeteneğini geliştirir, Kendini iyi hissetme ve mutluluk oluşturur.”

Egzersiz Yapanların Beslenme Şekli

“Egzersizin vücut ağırlığı kontrolünün sağlanmasında önemli rolü bulunmaktadır ancak aç karnına egzersiz yapılmamalıdır. Egzersizden 1-2 saat önce hafif bir ara öğün tüketilebilir. Ara öğün en geç egzersizden yarım saat önceye kadar tüketilmelidir (yaklaşık 150-200 kkal:1 su bardağı süt veya ayran, 1 adet meyve). Egzersizden hemen önce ana öğün tüketilmesi uygun değildir. Egzersizden 3-4 saat önce ana öğün tüketilmiş olmalıdır. Egzersiz yaparken, sıvı kaybı fazla olmaktadır. Her 15 dakikada bir en az 1 çay bardağı su tüketilmelidir.

Çok sıcak ve nemli havalarda daha fazla sıvı tüketmek gereklidir. İdrar renginin çok açık sarı renkte olması yeterli miktarda sıvı alındığının göstergesidir.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.