Balıkesir Merhaba Gazetesi

KEŞŞAF BİRLİĞİ O GÜNLERİ YAŞATTI

KEŞŞAF BİRLİĞİ O GÜNLERİ YAŞATTI
8
20 Mart 2019 - 13:09

1916 ve 1917 yıllarında öğrencilerinin tamamı cepheye koştuğu için hiç mezun veremeyen Balıkesir Lisesi´nin öğrencileri, düzenlenen “Keşşaf Birliği Uğurlama Töreni” ile anıldı.

????????????????????????????????????

Balıkesir Sultanisi’nde (Balıkesir Lisesi) okurken gönüllü olarak cepheye giden ve tamamı Çanakkale’de şehit olan Balıkesir Lisesi öğrencileri anısına düzenlenen Keşşaf Birliği Uğurlama Töreni, okulun tarihi binasında saygı duruşunda bulunulmasıyla başladı. Balıkesir Lisesi öğrencileri 104 yıl önce olduğu gibi enveriye şapkaları, izci kıyafetleri ve bayrakları ile törene katıldılar. Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın ardından Askerlik Şubesinden sülüslerini alan öğrenciler, tren garına kadar davul zurna eşliğinde yürüdüler. Balıkesir Tren Garı’nda öğrencileri Vali Ersin Yazıcı ve il protokolü karşıladı. Burada gerçekleştirilen temsili uğurlama töreni ile trenle Çanakkale´ye uğurlanan öğrencilerin ardından il protokolü ve katılımcıların gözyaşlarını tutamadığı gözlendi. İl Millî Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “1885 yılında kurulan Balıkesir Lisesi, Çanakkale Savaşı´nda en çok şehit veren okullardan birisi.

????????????????????????????????????

1916-1917 yıllarında Balıkesir Lisesi´nde okuyan ve gönüllü olarak cepheye giden 87 öğrencinin tamamı şehit olduğu için Balıkesir Lisesi iki yıl süreyle hiç mezun verememiştir. Çanakkale´de şehit olan öğrencilerimizi temsili olarak cepheye gönderdik. Bu etkinlikle onların ruhlarını şâd ettik ve onları unutmadığımızı gösterdik. Onlar, analarının gonca gülleri; babalarının koç yiğitleriydi… Onlar, bu vatan uğruna hiç düşünmeden canlarını feda ettiler. Bugünkü aydınlığımız için cepheye koştular ve bir daha geriye dönmediler… Bunu hiçbir zaman unutmamalıyız.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.