Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kıdem tazminatı tartışması sürüyor

Kıdem tazminatı tartışması sürüyor
07 Ekim 2015 - 9:36

Genel

Uzun süredir gümdemde olan çalışanların kıdem tazminatı haklarının düzenlenmesi ile ilgili tartışmalar devam ediyor. Konuyla ilgili olarak BASİAD bir açıklamada bulundu.

 Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD) Başkanı Abdullah Bekki, uzun süredir tartışmaları devam eden çalışanların kıdem tazminatlarının düzenlenmesi ile ilgili bir açıklamada bulundu. Bekki, gelişmiş ülkelerde bu sorunun hem çalışan hem de iş vereni memnun edecek şekilde düzenlendiğini belirterek Türkiye’de de bu yönde bir düzenleme yapılması gerektiğini savundu. BASİAD Başkanı Abdullah Bekki’nin açıklaması şöyle:

Çalışanların kıdem tazminatı konusu halihazırda çalışma hayatının önemli sorunlarından bir tanesidir. Çalışan sayısı arttıkça kıdem tazminatı konusu işveren açısından çok daha büyük bir risk unsuru olmaya devam etmektedir.

Kıdem tazminatı konusu üzerinde uzun süre çalışılmasına rağmen halihazırda tarafları ortak paydada buluşturacak noktaya varılamamıştır.

Mevcut şekli ile sorunlu olarak devam etmekte olan kıdem tazminatı uygulamasında ana düşünce emekliye ayrılan veya çalışma olanağını yitiren çalışanların kıdeme bağlı ödüllendirilmesidir. Fakat aynı iş yerinde 15 yılını dolduranlara emekli olmadan talep etmeleri halinde kıdem tazminatı almaya hak tanıyan mevzuat, hukuka aykırı biçimde kullanılabilmekte ve çalışma hayatı için olumsuzluklar çıkarabilmektedir.

Mevcut 15 yıl uygulamasında işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma niyetinin ne olduğu çok önemlidir. Şayet emeklilik yaşını beklemek üzere, dinlenmek üzere ayrılma söz konusu ise kıdem tazminatı alma hakkı doğuyor. Uygulamada başka bir işyerinde iş bulunması ve mevcut işyerindeki kıdem tazminatını alıp diğer işyerinde işe başlama niyeti varsa kıdem tazminatı alma hakkı yoktur. Fakat yeni bir iş bulup bu sürede mevcut işyerinden kıdem tazminatı alımı amacıyla bu uygulama kullanılmaktadır.

Bu hakkı kullanmak için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’nden “Kıdem Tazminatı Alabilir” yazısı alıp işverene verilmesi gerekir.

Konunun yargıya taşınması durumunda işveren; çalışma hakkının kısıtlanamayacağı ilkesi ile karşı karşıya kalmaktadır. Çalışma hayatı tarafların ortak menfaatleri üzerine kurulmalıdır.

İşyerinden kıdem tazminatı alıp giderken gerçek niyet-amaç nedir? Amaç başka bir işyerinde işe girmek ise kıdem tazminatı almak ise bunun bir şekilde mevzuat ile önlenmesi gerekir. Yoksa hiç birimizde niyet okuma makinesi yok. 15 yıl uygulamasından yararlanan her çalışana “Çalışmamak üzere kıdem tazminatımı aldım fakat şimdi yeniden çalışmak istiyorum” deme imkanı tanınmış olmaktadır.

Kıdem tazminatı özünde saklı olan amaçlarla verilmeli ve uygulanmalıdır. Mevzuatın açıklarından yararlanılarak başvurulan yollar çalışma barışına hizmet etmemektedir.

İşletmelerimizin ve ülkemizin üretim hacminin artmasında önemli yer tutan kaynak insan kaynağıdır. Yetişmiş, kalifiye insanlardır. Bugün ne yazık ki okullarımızdan mezun olup, işletmelerimizde işbaşı yapan çalışanlarımız iş hayatına hazır halde gelmemektedir. İşletmelerimiz oldukça uzun bir zaman ve kaynak harcamak sureti ile çalışanların eğitimi ile ilgili çalışmaktadırlar.

Emek ve kaynak verip yetiştirilmiş kalifiye elemanın işletmeden kabul edilir olmayan sebeplerden dolayı ayrılması her işletme için üretim kaybıdır. İş hayatına iş kaybı olarak yansımaktadır. Gelişmiş üretim ekonomilerinde de bu durum hem çalışan ve hem de işvereni birlikte memnun edecek nitelikte düzenlenmiştir. Belli bir zamanı tamamlayıp sırf bir an önce kıdem tazminatımı alayım uygulaması gelişmiş çalışma ekonomilerinde de olmayıp, bu uygulama bizde iş hayatını ve üretimi olumsuz etkileyen bir süreç olarak gelişmektedir. HABER MERKEZİ

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.