Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kilciler: “LGS Ve YKS İçin Müfredat Yeniden Oluşturulmalı”

Kilciler: “LGS Ve YKS İçin Müfredat Yeniden Oluşturulmalı”
07 Aralık 2020 - 10:26

Kilciler: “LGS Ve YKS İçin Müfredat Yeniden Oluşturulmalı”

 

Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler, “LGS ve YKS gibi merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik bulunmadığı, öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olacağı duyurarak bir skandala daha imza atmıştır. ”

 

“SKANDALA İMZA ATILDI ”

 

Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler MEB’in pandemi sürecinde LGS ve YKS merkezi sınavlarının uygulamalarındaki politikalara ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Kilciler, “Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Kovid-19 salgının eğitimi ve günlük yaşamı doğrudan etkilediği bir dönemde, LGS ve YKS gibi merkezi sınavların kapsamında bir değişiklik bulunmadığı, öğrencilerin bütün müfredattan sorumlu olacağı duyurarak bir skandala daha imza atmıştır. ”dedi.
Balıkesir Eğitim Sen Şube Başkanı Halil İbrahim Kilciler konuyla ilgili bir açıklamada bulunarak şöyle kaydetti:

 

“BÜTÜN MÜFREDATTAN SORUMLU TUTULAMAZLAR ”

 

“Pandemi koşullarında eğitim-öğretimin bütün eksikliklerine rağmen uzaktan yapılmaya çalışıldığı, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişiminde ciddi sorunlar yaşandığı bir dönemde, Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) gibi sınavların kapsamında değişiklik yapılmayarak öğrencilerin bütün örgün eğitim müfredatından sorumlu tutulması kabul edilemez.

 

“SİSTEMİN DIŞINA İTİLDİLER”

Pandemi nedeniyle hayata geçirilen uzaktan eğitim uygulaması ve canlı derslerde, öğrencilere örgün eğitimde uygulanan müfredatın aynısı verilmiştir. Müfredatta uzaktan eğitime uygun bir seyreltme ve azaltma yapılmadığı gibi, çok sayıda öğrencinin uzaktan eğitime erişimde ciddi sorunlar yaşadığı bilinmektedir. Eğitimde uzun yıllardır var olan eşitsizlikler geçtiğimiz süreç içinde daha da derinleşmiştir. Özellikle sosyoekonomik durumu iyi olmayan düşük gelirli aileler, tarım işçisi çocuklar, anadili farklı olan çocuklar, engelli çocuklar ve diğer dezavantajlı gruplar uzaktan eğitime büyük ölçüde ulaşamamış, MEB gerekli adımları atmadığı için fiili olarak sistemin dışına itilmişlerdir.

 

“SORUMSUZLUK ”

 

Öğrencilerin uzaktan eğitime erişimde çok ciddi sorunlar yaşadığı bilinmesine rağmen, hiçbir şey olmamış gibi davranmak mümkün değildir. Yüz yüze eğitimle kıyaslanamayacak kadar dar ve sınırlı olanaklarla yapılan uzaktan eğitimde ve canlı derslerde, bilgisayarı, interneti ve hatta televizyonu olmadığı için derslere katılamayan öğrencileri yok sayarak öğrencileri bütün müfredattan sorumlu tutmak tam bir sorumsuzluktur.

“MÜFREDAT YENİDEN OLUŞTURULMALI”

 

Uzaktan eğitim koşullarında müfredat ve ders içerikleri tüm farklılıklar dikkate alınarak yeniden oluşturulmalıdır. Eğitime erişemeyen öğrencilerin içinde bulunduğu koşullar dikkate alınmalı, bu öğrencilere yönelik özel çalışmalar yapılmalı, ders içerikleri ve kullanılacak materyaller yeniden düzenlenmelidir. Öğrencilerin sınavlarda hangi konulardan sorumlu olacakları bütün bu adımlar atıldıktan sonra belirlenmelidir. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.