Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kılıçdaroğlu, “Evet önseçim”

Kılıçdaroğlu, “Evet önseçim”
03 Aralık 2014 - 0:04

Genel

Haftanın ilk gününün çok önemli saatlerini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile geçirdim.

Yanlış anlaşılmasın, baş başa görüşerek değil…

O konuştu, biz dinledik.

Sabahın erken denilecek saatinde hınca hınç dolu büyük bir salonda partililere seslendi Kemal Bey.

Bağırmadı… Sesini yükseltmedi.

Sakin, kararlı, CHP’nin niçin iktidar olması gerektiğini anlattı.

Korkuyu büyüterek ve içselleştirerek destek istemek yerine CHP’nin umut olacağının altını kalın çizgilerle çizdi ve İzmir’den Türkiye’ye çağrıda bulundu:

–         Biz ülkeyi bu iktidardan daha iyi yönetiriz. İktidarı bize verin, bunu kanıtlayalım. Eğer başarılı olamazsak sandık yeniden önünüze gelir ve bizi de değiştirirsiniz.

Kılıçdaroğlu, üretimin arttırılmasından, kadınların istihdam alanında daha fazla yer almalarına, sosyal yardımların iki katına yükseltileceğine kadar somut vaatlerde bulundu.

Konuşmasının eleştirel bölümünde çok çarpıcı iki cümlesini not ettim:

–         Hırsızlık yapmayı bilmiyoruz. Kul hakkı yemeyi bilmiyoruz. Eğer devleti yönetmek hırsızlık yapmayı bilmek demekse bunu bilmiyoruz.

Sonra konuşmasının bir bölümünde daha önce de söylediği ancak önem arz eden bir cümleyi yineledi. Toplumun hırsızlığı kanıksadığını söyleyenlerin var olduğunu vurgulayarak, “Çalıyorlar ama çalışıyorlar” diye bir söylemin yer ettiğini dile getirdi.

Söylediği asıl çarpıcı cümle ise, “Ermenek’te yırtık ayakkabılı Recep amcanın vergisiyle bin odalı saray yapıyorsunuz” oldu.

ESİAD’ın gerçekleştirdiği yemekli toplantıda ise işadamlarının sorularını yanıtlamak için yanına ekonomiden sorumlu iki genel başkan yardımcıları Faik Öztrak ve Selin Sayek Böke’yi alarak kürsüdeki yerini aldı. ESİAD Başkanı Mustafa Güçlü, işadamlarından gelecek soruları bekledi.

Birkaç cesaretli iş adamının dışında pek soru gelmedi Kılıçdaroğlu’na. Soru yönelten birkaç iş adamı ise sanayiden de, ticaretten de elini ayağını çeken kişiler.

Gelen soruların neredeyse tamamı salonda bulunan basın mensupları tarafından yöneltildi.

Gazeteciler; Serdar Kızık, Gönül Soyoğul, Murat Şahin, Halide Demir, Deniz Kezer, Doğan Karabulut soru yöneltti. Yenigün Gazetesi’nden Deniz Kezer ile Doğan Karabulut’un sorusu gayet netti. Verilen yanıt da öyle.

–         İzmir’de Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili adaylarını hangi yöntemle belirleyecek? İzmir’de önseçim olacak mı?

Kılıçdaroğlu aynı netlikle yanıtladı:

–         İzmir’de adayların yüzde 85’lik bölümü önseçimle belirlenecek. Önseçimde aidatını düzenli ödeyen üyelerimiz oy kullanacak.

***

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu iktidar olunacağının vurgulamasını yaptıktan sonra CHP içinde bulunan herkesi CHP’nin iktidarı için çalışmaya davet etti.

Gittiği her kentte önce tabanıyla sonra da iş dünyası ile buluşan Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “Üyelerle önseçim” kararının partinin üzerindeki ataleti kaldıracağına ve örgütün istedikleri insanları seçerek önce aday, ardından da milletvekili yapacağına inanıyorum.

Önseçimi istemeyen ve hala atama peşinde koşan ve birkaç dönemdir milletvekilliği yapan bazı arkadaşlara da bir CHP üyesinin sorduğu soruyu sorarak bitiriyorum:

“İki, üç dönem milletvekilliği yaptıktan sonra kendisini üyesine sevdiremeyen bir milletvekilinin ne topluma ne de partisine yararı olur. Üye sevmiyorsa halk neden sevsin? Partinin iktidar olması için çalışan vekilleri ise halk taçlandırır ve yeniden görev verir. Önseçim bir sınavdır ve başarı getirir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.