Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kılıçdaroğlu: “Önce boykotu siz yapacaksınız”

Kılıçdaroğlu: “Önce boykotu siz yapacaksınız”
30 Ekim 2020 - 11:10

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devleti yönetenlerin her açıdan örnek olmaları gerektiğini belirterek, “Bir boykot çağrısı yapıyorsanız önce boykotu siz yapacaksınız.” dedi.

 

Kılıçdaroğlu, Çankaya Belediyesince yaptırılan Mustafa Kemal Atatürk Spor Merkezi’nin açılış törenine katıldı. Törende konuşan Kılıçdaroğlu, böyle bir güzel tesisi kazandırdığı için Çankaya Belediyesine teşekkür etti.
Cumhuriyet’in 97. yılında herkesin heyecanlı olduğunu ancak heyecanın arka planında, “Ne olacak bu memleketin hali” sorusunun yattığını ifade eden Kılıçdaroğlu, kimsenin karamsarlığa kapılmamasını istedi.
Türkiye’de eğitimde, sosyal yaşamda, dış politikada, demokraside, hayatın her alanında sorunlar yaşandığını bildiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Ama bilgiyle, kararlılıkla, inançla, birikimle Türkiye’nin aşılmayacak hiçbir sorunu yoktur. Şunu herkes çok iyi bilsin ki bu ülkenin en büyük güvencesi CHP’dir. Bütün sorunları aşacağız, inançla, kararlılıkla, yaşlısıyla genciyle kadınıyla erkeğiyle aşacağız.” dedi.
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen de 3 bin metrekare alan üzerine kurulu Spor Merkezi’nin, Çiğdem Mahallesi ve çevresindeki mahallelere hizmet vereceğini söyledi.

 

Soruları yanıtladı

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, “Fransız mallarının boykotuyla ilgili yaptığınız açıklamaya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yanıt geldi, ‘Eşimle değil, benimle konuşsun’ diye sert eleştiriler yaptı. Cumhurbaşkanı’nın ‘Benimle konuşsun’ çağrısını bir davet olarak yorumluyor musunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi:
“Orada dikkat çekmek istediğim şuydu, eğer bir ülkede onlarca, yüzlerce çocuk yatağa aç giriyorsa, eğer bir ülkede çocuğuna pantolon alamadığı için intihar eden bir baba varsa, eğer bir ülkede Kübra bebek açlıktan ölmüşse ve siz kalkıp ‘Fransız mallarını boykot edin’ diye bir çağrı yapıyorsanız önce topluma örnek olacak kişiler sizlersiniz. Ben, yaşamıyla da topluma örnek olması gereken devlet yöneticilerinin, yoksulluğun bu boyutlarda olduğu bir dönemde 50 bin dolarlık çantayla gezmelerini doğru bulmam. Vicdani değil, ahlaki de değil. Açık söylüyorum, imani de değil. Hz. Ömer’in bir adalet kavramı vardır. Bu adalet kavramı aslında evrensel bir kavramdır. Dünyanın her tarafında insanlar bu adaleti ararlar. ‘Komşusu açken tok yatan bizden değildir.’ diyorsa sevgili Peygamberimiz, bırakın komşusunu binlerce kişi açken siz 50 bin dolarlık çantayla gezemezsiniz. Ben bunu söyledim. Ben bir kişiyi hedef almış değilim. Ben sadece devleti yönetenlerin Türkiye’ye örnek olmaları gerektiğine dikkati çektim. Bir boykot çağrısı yapıyorsanız önce boykotu siz yapacaksınız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.