Balıkesir Merhaba Gazetesi

KİM ALDANDI KİM KAZANDI

KİM ALDANDI KİM KAZANDI
Sait Soydan Yılmaz( saitsoydanyilmaz@gazetemerhaba.com )
18 Mayıs 2017 - 17:59

Kim aldandı, kim kazandı. Hele bir bir anlatalım. Beraberce karşılıklı sohbet edelim. Bu yazımı okuyanlarla uzaklardan karşılıklı konuşalım. Kim kendini nasıl kandırdı, Kendi kendini avutup, aldatanlar mı kazandı? Aldananlar mı yandı?  Bir bir anlatıp dertleşelim.

Kim aldandı?

Her gün kahve köşelerinde gıybet yapıp, komşusunu kötüleyenler aldandı. Bu çıplaktır, bu açıktır, bu kapalıdır, bu yobazdır, diyen, kızdıkları kişilere İFTİRA atıp, karalayan, şarlatanlar aldandı. Fikriyatını ve icraatını, topluma zorla kabul ettirmek isteyen ÇETELER aldandı. Çıkar için guruplaşan MAFYALAR aldandı. Kaset ve fesat oyunlarla makam kapanlar aldandı.

İnancın ve ahlakın toplum tarafından benimsendiği, devlet tarafından da desteklendiği şu günlerde, isyan ruhlular daha çok saldıracaklardır. Saldıranlara karşı, yeni oluşumları ve yeni değişimleri savunmayanlar da aldandı. Hem aldandı, hem münafıklığa yamandı.

Benim fikriyatım hep doğrudur diyenler aldandı. O kendini bilmezler, hiçbir kulu beğenmez, çevresini hiç görmezler. Sadece kendilerinin yaptığı doğrudur. Bazen sağcı, bazen de solcudur, diyenler aldandı. Fakirin yediğine, giydiğine burun kıvıranlar aldandı.

Haber edelim ey dostlar, başka kimler aldandı. Yaşadıklarımızı, yaptıklarımızı ve ayıplarımızı, iyi görüp anlayalım. Marketinde bayat gıda satan aldandı. Kasabında hileli et satan aldandı. Mağazasında fahiş fiyatlarla adi mal satan aldandı. Tefeciye bulaşıp, kartlarla milyarder olan kuruluşlar aldandı. Onlar biz hep kazandık, hep çarptık aldattık dediler ve daha da gelsin istediler. Aldattım diyenler aldandı. Kul hakkından kaçmayanların, kendi servetleri ayağına dolandı ve aldandı.

         Bu günde, Okula, Daireye,  yarım saat geç gitsem, ne olur ki diyen, milletinin zamanını çalanlar da, aldatmadı, aldandı. Siyasette, ALEVERE, DALEVERE VE HİLE yaptım, bir koltukta ben kaptım, herkesi bak nasıl aldattım, diyen zavallılar da aldandı.

Haber et ey bacım, haber et ey kardeşim, ben özgürüm, ben hürüm, istediğim gibi gezer, istediğimi ezerim. Ziynet önünde diz çökerim, diyenler, hem aldandı, hem de yandı. Param var, imkânım var, her gün yeni bir kıyafetle gezerim, kur yaparım, diyenler de aldandı ve küçücük bir kıvılcımla yandı.

         Bana ne sağladı ki, ne fayda gördüm bunlardan diyen zevatlar aldandı. Bu gün git yarın gel, diyen bürokratlar aldandı. Sen Hanya yı, Konya yı ne bilirsin ki? “Her olay benim dediğim gibidir” diyen aristokratlar da aldandı. Her sakallıyı düşman görenler, şeytana kandı.

Daha başka başka kimler aldandı? Dinime imanıma sövenler aldandı. Batılıyı ve yahudiyi övenler aldandı. Tahtaravalli gibi her tarafa çövenler aldandı. Güçsüzü dövenler aldandı. Halkın vergisini yiyenler aldandı. Öksüzü, güçsüzü üzenler aldandı. Yetim hakkı yiyenler de aldandı. Zengini haset, fakiri sepet yapan aldandı. İnsanlık neymiş ki, zümrütten başka taş, PARADAN, BAŞKA, LEŞ, tanımam, diyenler, aldandı. Hayali, gerçek, sandı.

Yeminli, küfürlü, iftiralı konuşanlar hepten yandı. Şu kısacık ömürde hep oyalandı.

Biraz, biraz, hem ondan, hem bundan, hem sağdan, hem soldan, hem dondan, hem dinden, hem oyadan, hem boyadan, hem âlimden, hem zalimden lazım, diyenler de aldandı. Hem şunu seviştirdim, hem bunu dövüştürdüm diyen FİTNELER nefsine kandı.

Biraz tırtıklamadan, biraz hırsızlamadan, çok şeyler kazandım diyenlerde, çok, çok aldandı.                                                   Talkım verip salkım yutan vaiz de aldandı.

Hep avuca bakan, ona buna zarf atan İmamda aldandı.

İçindeki, nefisle, şeytana uyanlar, yandı ha yandı. Yandı ha yandı.

  Bu davranışların birçoğunu uyguladığımızdan, ayağımıza hep çalı çırpı ve dikenler dolandı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.