EkonomiGündemİlçe HaberleriÖzel Haberler

“Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor”

Balıkesir’de emekliler gazetemerhaba.com’a konuştu. Çeşitli iş kollarından emekliye ayrılan ve geçimlerini sürmeye çalışan Balıkesirliler harcama kalemlerini düşürsekte geçinmekte zorluk yaşıyoruz diyor

“Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor”

Balıkesir’de emekliler gazetemerhaba.com’a konuştu. Çeşitli iş kollarından emekliye ayrılan ve geçimlerini sürmeye çalışan Balıkesirliler harcama kalemlerini düşürsekte geçinmekte zorluk yaşıyoruz diyor.

“Alışverişi Dikkatli Yapıyorum”

Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor 2

Güler Koç, emekli maaşının yeterli olmadığını ve kiralar gibi temel giderleri karşılamakta zorlandığını belirtiyor. Koç, “Emekli maaşı vallahi yetmiyor. Kiralar, faturalar derken her ay zor geçiyor. Tek başıma yaşıyorum ve gerçekten ne yapacağımı bilemiyorum. Şu ana kadar idare ettim ama artık gerçekten zor. Ne yapıyorum? Pazarda bile dikkatli alışveriş yapıyorum. Az harcamaya çalışıyorum ama yine de yetmiyor. Maaşım On bir bin lira. Ama bakın, bir kira on beş bin lira. Nasıl geçineceğiz böyle? Gerçekten zor durumdayız ve yetkililerden yardım bekliyoruz.” İfadelerini kullandı.

“Geçinme Şansımız Vardı”

Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor 4

Hakan “Emekli maaşı bana yetiyor mu? Maalesef hayır. Üniversiteye gidecek bir oğlum var ve maaşımızın yetmediğini düşünüyorum. Her geçen gün masraflar artıyor ama gelirimiz aynı kalıyor. Ekstra sosyal yaşamımız yok. Evimiz kira değil. Evimiz kira olsa daha zor. Haksızlık şurada zamanında bizim aldığımız emeklilik maaşları normalde asgari ücret üzerinde olduğu için geçinme şansımız vardı. Şimdi asgari ücreti yükselttiler, emeklilik maaşlarını geriye düşürdüler. Haksızlık var, adaletsizlik var yani.”

Harcayacağım Her Kuruşumu İki Kere Düşünüyorum

Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor 5

Dilek Sönmez, “Emekli maaşımı nasıl harcıyorum? Evlatlarım bana yardımcı oluyorlar şimdilik. Ama yine de zorlanıyoruz. Kiramı ödedikten sonra elimde pek bir şey kalmıyor. Günlük yaşamak zorundayım ve harcayacağım her kuruşumu iki kere düşünüyorum,” dedi.

Kira Fiyatları Yüksek

Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor 3

Gönül Yener ” Emekli maaşları şuan da yeterli değil. Bunu herkes biliyor zaten. Emeklilerimiz en azından asgari ücret tutarında parasını almalı. Ben kendim asgari ücretle çalıştığım için en azından asgari ücretin üstünde olmalı. Çünkü emeklilerimiz çocuklarına muhtaç olmamalı. On bin lirayla neler yapılabilir? Bir emekli maaşıyla şu anda neler yapılabilir? Bir kira on beş bin liraysa aldığın on bin lira ne işe yarayacak ki? On beş yirmi bin lira kirayla kim ne yapılabilir? Sürekli içeriden harcıyor insanlar. Ne zamana kadar bu böyle devam edecek? Milletin hep kredi kartları patlamış? Çoğu bankalar borcun içinde.”

Kira Ve Faturalar Bizi Zorluyor 1

Mustafa Aksoy “Benim üniversite okuyacak bir delikanlı oğlum var. Bir öğrencinin bir aileye asgari masrafı, asgari ücretin üstünde diyerek Türkiye’ye gelen Afgan ve Suriyelilerinde yaşamı dahada zor hale getirdiklerini söyledi ve iktidarı eleştirdi.

Özü Bozulmayan Köyde Coşkulu Köy Hayrı Gerçekleşti

Buse Tuncay

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu