Gündemİlçe Haberleri

Kiralık Evlerde Yeni Dönem: Yeni Standartlar Aranıyor

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar, yeni bir döneme girerken ev kiralamalarında bazı değişiklikler gündeme geliyor.

Kiralık Evlerde Yeni Dönem: Yeni Standartlar Aranıyor

Ev sahipleri ve kiracılar arasındaki anlaşmazlıklar, yeni bir döneme girerken ev kiralamalarında bazı değişiklikler gündeme geliyor. Ev sahipleri artık kiraya verirken, kiracının ödeme güvencesini sağlamak için bir memurun kefil olmasını istiyor.

Özellikle düşük kredi notuna sahip olan kiracılara ev verilmiyor. 2022’de başlayan kira artışlarında yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz 2024’te sona erecek olmasıyla ev sahipleri, düşük kira bedellerine rağmen sınırlamalara tabi olduklarını dile getiriyor ve zam sınırının kaldırılmasını talep ediyor. Uzayan dava süreçleri ve tahliye sorunlarıyla karşılaşan ev sahipleri, artık kiracılardan çeşitli evraklar talep ediyor.

Kiralık Evlerde Yeni Dönem: Yeni Standartlar Aranıyor
Kiracı Seçiminde Kredi Notu Kriteri

Bu evraklar arasında kredi notu raporu, SGK belgesi ve sicil kaydı bulunuyor. Ayrıca, tahliye taahhütnamesi de her sözleşmede yer alarak ev sahiplerine daha fazla güvence sağlıyor. Kredi notu düşük olan kiracılara ev vermek istemeyen ev sahipleri, kiracının ödeme güvencesini artırmak için kamudan çalışan bir memurun kefil olmasını talep ediyor.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu