Balıkesir Merhaba Gazetesi

KIRSAL KALKINMA İSTİKRAR SAĞLAYACAK

KIRSAL KALKINMA İSTİKRAR SAĞLAYACAK
11 Mart 2016 - 10:07

Genel

KIRSAL KALKINMA İSTİKRAR SAĞLAYACAK

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışma sonucunda Balıkesir’deki üretici kuruluşlar ve üreticilere 1000 adet buzağı kulübesi, 15 adet selektör makinesi ve 10 adet süt soğutma tankı dağıtıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı üretimi ve üreticiyi desteklemek amacıyla yaptığı çalışmalara devam ediyor. Üreticilere sera örtüsü, soğuk süt tankı, polen tuzaklı kovan altlığı, yem selektör makinası, buzağı kulübesi destekleri sağlayan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı, dün Balkonuk Center’da gerçekleştirdiği törende, Balıkesir’de ki üretici kuruluşlara ve üreticilere  1000 adet buzağı kulübesi, 15 adet selektör makinası ve 10 adet süt soğutma tankı dağıttı.

ŞAHİN: ‘ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ’

Türkiye ve Balıkesir’de ki tarımsal ve hayvansal üretimin arttırılması gerektiğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, her zaman üreticinin yanında olduklarını ifade etti. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, ‘Hizmetler Daire Başkanlığı’nın yaptığı çalışma sonucunda Balıkesir’deki üretici kuruluşları ve üreticilere 1000 adet buzağı kulübesi, 15 adet selektör makinesi ve 10 adet süt soğutma tankı dağıtıldı’ dedi.

TARIM SEKTÖRÜ LOKOMOTİF

Kırsal nüfusun ve tarımın Balıkesir ili içindeki yerinin büyük önem taşıdığını vurgulayan Balıkesir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin,’ Kırsal alanlardaki doğal kaynak potansiyelinin ve işgücünün üretime kazandırılacak şekilde harekete geçirilmesi ve kır-kent arasındaki sosyo-ekonomik bütünleşmenin güçlendirilmesi daha gelişmiş bir şehir için önemlidir. Bu konuda yapılan çalışmalar, hem kırsal kesimin ulusal kalkınmaya katkısının artırılmasına, hem de kırsal ile kent arasında artarak süregelen gelişmişlik farklarının azaltılmasına imkân verecektir. Kırsal alanda tarımsal üretim, diğer sektörlerin lokomotifi durumundadır. Kırsal kalkınma, çiftçilerimizi makûs talihinden kurtaracak, ülkenin pek çok sorununu halledecek, ülkede istikrarı sağlayacak, ekonomimizi rayına oturtacak en önemli faaliyet alanlarından biridir’ sözleriyle, tarımın tüm sektörler arasında lokomotif olduğunu dile getirdi.

BOYNUMUZUN BORCU

Balıkesir’in tarım potansiyelinin arttırılması ve geliştirilmesinin öncelikli hedefleri arasında olduğunu ifade eden Başkan Vekili Şahin, ‘ İlimiz ‘Türkiye’yi doyuran il’ ve ‘Tarımın Başkenti’ olarak anılmaktadır.  Tarım ve hayvancılıkta yılın 12 ayı üretim yapılabildiği gibi, ürün çeşitliliği açısından Türkiye’nin en önemli hayvansal ve bitkisel üretim merkezlerindendir. Balıkesir bu özellikleriyle, hem bitkisel, hem de hayvansal üretimde Türkiye’nin önde gelen illerinden biridir. Balıkesir Türkiye’de; büyükbaş hayvan varlığında 3. sırada, küçükbaş hayvan varlığında 9. sırada, kanatlı üretiminde 3. sırada, süt üretiminde 2. sırada, yumurta üretiminde 3. sırada, kırmızı et üretiminde 3. sırada, beyaz et üretiminde 2. sırada yer almaktadır’ diyerek desteklerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi. Balıkesir

Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin’in yaptığı konuşmanın ardından üretici kuruluşları ve üreticilere 1000 adet buzağı kulübesi, 15 adet selektör ve 10 adet süt soğutma tankı dağıtım töreni gerçekleştirildi. Program katılımcılara verilen yemeğin ardından sona erdi. Balkonuk Center’da gerçekleşen törene,Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Birol Şahin, Genel Sekreter Osman Yenidoğan, AK Parti İl Başkanı Dinçer Orkan, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, İvrindi Belediye Başkanı Recai Baytar, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, daire başkanları, üretici kuruluşları ve üreticiler katıldı

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.