Balıkesir Merhaba Gazetesi

KIRSAL KESİMLERDEKİ TEHLİKE

KIRSAL KESİMLERDEKİ TEHLİKE
1.364
26 Ocak 2015 - 0:12

Genel

Bölgemizin en önemli sorunu olarak öne çıkan Brusella hakkında vatandaşlar ne kadar önlem alıyor?

Balıkesir tarım ve hayvancılık şehri. Hayvancılık ile ilgili olarak yapılan pek çok çalışmanın yanında özellikle veteriner hekimlerin önerileri büyük önem taşıyor. Konu ile ilgili olarak B. MERHABA’nın sorularını yanıtlayan Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yetkin, Özellikle kırsal kesimde veteriner ve köylü sahada olmalı’ diyerek önemli mesajlar verdi.

Bölgemizde ve özellikle hayvancılığın yoğun olduğu köylerde brucella hastalığında dikkat edilmesi gerektiğini belirten Veteriner Hekimleri Oda Başkanı Yetkin, ‘ Süt kaynatılmadan direkt memeden çıktığı sıcaklıkta içerisine maya atılıyor. Sahada da en çok bu peynirler görülüyor. Balıkesir’de de brusella yaygın.’ dedi.

BRUSELLA YAYGIN

Brusella mikrobunun yaygın olduğunu belirten Başkan Yetkin, ‘ Bizim meslektaşlarımızdan brusella geçirmeyen kalmamıştır. En az bir kere bu hastalığı geçirmiştir.’ dedi. Yetkin, Vücut güçsüz düştüğü anda tekrar aktif duruma geliyor. Bölgemizdeki yanlış peynir yapma alışkanlığı ve özelliklede kırsal kesimde önemli bir konu diyerek peynirin kaynatılmış sütten yapılmasının önemine vurgu yaptı.

SAĞLIK İÇİN ŞART

Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yetkin ‘Vatandaşlarımız taze peynir aldıklarında en az bir ay boyunca tuzlu suda bekleterek tüketsinler. Kaynamış sütten yapılmış peynir tüketsinler taze peynirden uzak durmak gerekir. Yiyeceklerse salamura yaparak mutlaka bekleterek yemelerini tavsiye ediyorum.’

VETERİNER İLÇEDE DEĞİL KÖYDE OLMALI

Hayvancılığın gelişmesini istiyorsak ‘Veteriner hekim ilçede olmaz köyde olur Diyen Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yetkin, Veteriner Köylüyle birlikte çalışacak. Köylüye hayvancılığı gösterecek. Koruyucu tedbirlerini aldıracak. Masa başında oturmakla olmaz’ dedi.

İTİBAR GİTTİKÇE AZALDI

Veteriner Hekimler yut dışında çok daha itibar görüyor.80’li yıllarda İngiltere’ye gittiğimizde bulunduğumuz otobüsteki tüm Türkleri indirdiler gümrükçünün önünden geçerken de tek tek soruyorlar. Neden geldiniz? Ne iş yapıyorsunuz? Kaç gün kalacaksınız? Gibi sorular soruyorlar. Sıra bana geldiğinde ‘ülkenizi tanımak için geldim’ dedim. Veteriner Hekimim deyince; daha ciddi oldu ve hangi hayvanlara bakıyorsunuz diye sordu. Hepsine bakıyorum dedim. Yerinden kalktı buyurun dedi.

VETERİNER FAKÜLTELERİ ARTTI KALİTE DÜŞTÜ

Veteriner hekimlerin yıllar içinde itibarının azaldığını düşünüyorum. Erozyona uğradık. Bunun çok nedeni var. En önemli nedeni de fazla sayıda açılan Veteriner Fakülteleri. Kaliteli bir veteriner hekim yetişmiyor artık. Sayı arttıkça kalite düştü. Nedeni de, alt yapısı oluşturulmadan açılan Fakülteler. Öğretim kadrosu yetersiz. Balıkesir’e de bir hafta gelip görev alan hocalar oldu. Bence yeterince iyi eğitim alınamadı. Batılı ülkelerde Veteriner Fakülteleri sayısı 3-4 tür. Bizde 25’e kadar çıkmış bu rakam. Yönetenlerde bu mesleğe gereken önemi veremiyor. Fakültelerde yetişenler devlette görev alamıyor serbestte çalışıyor.

610 ÜYEMİZ VAR

Merhaba Gazetesi Muhabiri Kamil Akyürek’in Hayvancılıkla ilgili olarak Ziraat Mühendislerinin açıklamalar yapması çelişki değil mi? sorusuna yanıt veren Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Mustafa Yetkin, Tabi ki çelişki. Siyasi irade nedeni ile Tarım ve Hayvancılık Bakanlığındaki en etkin görevlerde ziraat çiler var.’ dedi. Bizimle ilgili veteriner hekimler olarak bakanlıkta Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü vardı o bile kaldırıldı diyerek konuşmasına şöyle devam etti: Ülkedeki hayvan ıslahı ile ilgili meselelerde bile meslektaşlarımız siyasi nedenlerle getirilmiyor ve gereken önemde verilmiyor. Balıkesir siyasi otoritelerinde sıkça ağzından düşürmediği bir il. Balıkesir’deki saha da çalışan arkadaşlarımız ellerinden gelen desteği veriyorlar. Devletin bize verdiği bir destek olmamasına rağmen görevlerini en iyi şekilde yerine getirmek için çalışıyorlar. 610 üyem var. Hepsinin de araç gereçleri var. En iyi hizmeti biz götürebiliriz fakat oluşturulan birlikler siyasi olarak yukarıdan oldukları için bir adım önde oluyorlar ama bizim kadar iyi yapamıyorlar. Birliklerle koordineli çalışmaya çalışıyoruz.

MASA BAŞINDA OTURMAKLA OLMAZ

Hayvancılığın gelişmesini istiyorsak ‘Veteriner hekim ilçede olmaz köyde olur. Veteriner Köylüyle birlikte çalışacak. Köylüye hayvancılığı gösterecek. Koruyucu tedbirlerini aldıracak. Masa başında oturmakla olmaz’ Ben üreten konumunda da oldum. Bir Ziraatçının öğretmesi gereken silaj yapımını köylüye ben öğrettim. Hayvancılıkta kaba yem önemlidir. Rantabl olması için mutlaka kaba yemin kendimiz tarafından üretimi gerekir. Hayvanların aşılanması konusunda da Köylü İle İrtibatta Sahada Olmak Gerekir. Devlet bizi kadrosuna almasın ama desin ki sizinle sözleşme yapalım. Biz bunu en iyi şekilde yaparız.

ZOONOZ HASTALIĞINA KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Kurtdereli heykelinin yanında Odamıza yeni bir yer aldık. Restore ettiriyoruz üyelerimiz için toplantı, seminer vb. etkinlikleri verebilmek için. Sahada çalışan meslektaşlarımızın her konuda eksikliklerini giderebilmek için Üniversiteler ile irtibattayız.2015 yılı içinde de seminerler verilecek. Balıkesir için çalışıyoruz her bölgede, işletmede üyelerimiz var. Sağlık için gereken tedbirler alınıyor. Hayvanlardan insanlara geçen Zoonoz hastalığı gibi mücadelemizi devam ettiriyoruz. Hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarla ilgili koruyucu tedbirleri alıyoruz. ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.