Balıkesir Merhaba Gazetesi

KIRSALIN YÜREĞİNE SU SERPTİ

KIRSALIN YÜREĞİNE SU SERPTİ
11 Kasım 2014 - 0:17

Genel

***Büyükşehir belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur Balıkesir için sürprizlerle dolu projeler yürütüyor. Kırsal kesimin merakla beklediği su fiyatlarının detaylarını paylaşan Başkan Uğur kademenin kaldırıldığını belirterek kırsal kesimin yüreğine su serpti. Bizim işimiz vatandaşa hizmet etmek onları zora sokmak değil’ dedi.

***Su faturaları ile ilgili son noktayı koyan Başkan Uğur, Müjdeyi verdi. 2013 te meclis kararı ile alınan son tarifelerin geçerli olduğunu belirtti. Su Tarifeleri konusunda Balıkesir’de 64 çeşit su tarifesi var. Zaman içinde büyükşehrin gerekliliği tek tarifeye geçilecek diyerek marka şehrin hakkı olan eşitliğin sağlanacağını açıkladı.

Büyükşehir belediye başkanı Ahmet Edip Uğur 480 bin abonenin bir buçuk yıl içinde 600 bine ulaşacağını söyledi. Vatandaşımızın Suları Aksın, Elektrikleri Kesilmesin Dedik 7 ay Boyunca Paraları Büyükşehir Olarak biz Ödedik.’dedi.

SU İLE İLGİLİ ENERJİ BEDELİNİ BİZ ÖDEDİK

Büyükşehir belediye Başkanı Edip Uğur Büyükşehir olduktan sonra yapılan çalışmalarda su konusundaki gelişmelere değindi. Başkan Uğur, ’Büyükşehir olduktan sonra 6 ay içinde Eylül sonuna kadar su ve kanalizasyon işlerini ilçelere devrettik. Hem tahsilât, hem bakım onarımını yaptı saatleri okudu. 1 Ekim itibarı ile de Aboneleri biz devralmaya başladık. Balıkesir’de şuanda 480 bin su abonesi var. Büyükşehir’in tümünde 890 kırsalda mahalle olduğu düşünüldüğünde onlarında abone yapılması lazım. Hiçbiri abone değil. Kırsalda da yaşayan Balıkesir’de 300 bin nüfus var. Bunlarda su tüketiyor. Daha önce muhtarlar topluyordu parayı elektrik faturasını da ödüyordu. Şimdi Muhtarların yetkisinde olmadığı için 7 aydır Büyükşehir olarak bütün köylerin su ile ilgili enerji bedellerinin paralarını biz ödüyoruz. Suları aksın elektrikleri kesilmesin diye tıkır tıkır ödedik

52 BELEDİYE 64 AYRI TARİFE VAR

52 Belediyede 52 ayrı tarife olduğunu söyleyen Başkan Uğur, Bunun yanında Küçükköy, Altınova, Karaağaç, Burhaniye Pelitköy’de ,Güre, Gönen, Zeytinli de iki tarife olduğunu belirtti. 64 çeşit su tarifesi var Balıkesir’de diyerek sözlerini sürdüren başkan Uğur, baski öncesi olan rakamlar şöyle Ayvalık’ta suyun metreküpü 2.33 kuruş, Küçükköy sahilde 2.92 Karaağaç sahilinde 2.80 Pelitköy sahilinde 3lira Güre 2.70,Bandırma merkez ilçede 3.29 bunlar. Marmara Avşa adası 3.15 Erdek2.5, gibi fiyatlar var. Büyükşehir olunca kırsal mahallelerimizde bize dâhil oldu daha önce belde belediyelerinde hangi tarife uygulanıyorsa örnek Pamukçuda ne uygulanıyorsa o uygulanacak. Koca Avşar’da, Şamlı’da ne uygulanıyorsa onu dikkate alalım dedik. Çünkü onlar tarımsal sulama, hayvancılıkta yapıyor. BASKİ’nin görevi bir yandan suyu akıtmak öte yandan atık suları arıtarak çevreyi kirletmemek.’ İfadelerini kullandı.

Belediye meclisi olan kapanan belde ve ilçelerde hiçbir fiyata dokunmadık.2013 fiyatları baz alındı, tefe tüfe oranları yansıtıldı.

SÜREÇ İÇİNDE TARİFELER EŞİTLENECEK

Başkan Uğur fiyatlarla ilgili yaptığı açıklamaların devamında şunları belirtti: İşyerleri 2.45’ken 2.60 olmuş. Hammadde alıp işleyen üretim yapan sanayi 1 liraymış, 1lira 06 kuruş olmuş. Resmi daireler 2.15’ken 2.28 okul, sağlık kuruluşları, spor tesisleri 1.60dan 1.70,Dernek, vakıf, siyasi partiler 2.45 ten 1.75’e düşmüş. BASKİ ye park bahçeler olarak su parası ödeyeceğiz. İnşaat şantiye 2.20 2.34 olmuş kırsal mahalleler 044 metreküp besihane ahır sera 0.44 -10 metreküpte harcasa aynı kademe yok, kademeyi kaldırdık. Balıkesir’de kullanılan bütün suyu zaman içinde eşitleyeceğiz. Bursa, Kocaeli, İstanbul büyükşehir belediye başkanları ile de görüştük. Bunun eşitlenmesi gerekir. Bir ilde 60 çeşit tarifemi olur? Olmaz bu bir haksızlık. Diğer büyükşehirlere baktığınızda, İzmit atık su bedelini 1.61, İzmir 2.08 alıyor, Tekirdağ 1, Ankara 1.39 Mersin 1.07 Eskişehir ise 0.87kuruş olarak alıyor. Balıkesir’e bakıyoruz 0,87 kuruş alıyoruz. Çevreyi kirletmeden ve insanların sağlığına uygun Sağlıklı su içirecekseniz bunu almak zorundasınız. Bizim uzun zaman 6-7 ay su tahsilatı yapmadığımız yerler var. Okuduğumuz zaman büyük bir meblağ ile karşılaşılırsa 12-15 ay taksit yapacağız. Biz halkımızı zora sokacak bir şey yapmayız. Asla onlara yüklenilmeyecek. Kafalarında soru işareti olanlar var ’okunmuyor’ diye! merak etmesinler onları zora sokmadan taksitlendirerek ödeyebilecekler. Vatandaşı zorlamak yok. Bir yıla yayılacak. Bizim işimiz vatandaşa hizmet etmek.

ÖZEL HABER: KAMİL AKYÜREK

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.