Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kış Ağrıları Baş Ağrıları

Kış Ağrıları Baş Ağrıları
Dr. İbrahim Tutak( ibrahimtutak@gazetemerhaba.com )
21 Şubat 2017 - 11:22

KIŞ AĞRILARI BAŞ AĞRILARI

 

Kış soğuklarının başlamasıyla birlikte özellikle kas iskelet sisteminde olmak üzere ağrı yakınmalarında artışlar olabilmektedir.Boyun,bel,diz ve ayak ağrılarında özellikle orta ve ileri yaş grubunda kendini göstermektedir.İş yapmakla ve hareketle artan bu ağrılar çoğu zaman istirahat sırasında da  olmaktadır. Bu sebeple soğuk ve rüzgarlı havalarda dışarıda kalma süresini azaltmak baş ve boyun başta olmak üzere tüm vücudu soğuktan koruyacak şekilde giyinmek  yararlı olur.

 

Kış soğukları ve rüzgar ençok baş ağrılarını tetikler.Nevraljik baş ağrıları da bunlar içerisinde en sık görülenidir.Hastalarda baş ve yüzde sinir hassasiyetinin soğuğa bağlı artması sebebiyle yanma ve batma tarzında ağrı görülür.Bazılarında sokağa çıkarmayacak kadar şiddetlidir.

 

Kışın artan diğer bir baş ağrısı şekli de gerilim tipi olanlarıdır.İş ortamıyla ve sosyal hayatla doğrudan bağlantılıdır ve etkilenir.Soğuk dışında;masa başı stresli işlerde çalışanlarda,kötü duruş oturuş pozisyonları  ile çene sıkması gibi durumlar bu tür ağrıların nedenleridir.

 

Migren ağrılarıda yine soğuk havalardan etkilenmektedir.Bu ağrıların beşte biri auralı ağrılardır.Hasta ağrının geleceğini hisseder.Başın farklı yerlerinde olabilir.Ayda iki yada daha fazla migren ağrısı olan lar düzenli tedaviye alınmalarıdır.Yine migrenli hastaların bir kısmında sigara,doğum kontrol hapı yada diğer östrojen içeren  ilaç kullanımı varlığında felç olma riski bulunmaktadır. Bu hastalarda bir tarafı görememe,gözde ışık çakması,çizgiler görme gibi yakınmalarda vardır.

 

Soğuk ve rüzgarla ilişkili diğer bir baş ağrısı da servikojenik  denilen boyun kaynaklı ağrılardır.Üst boyun omurgası ,boyun bağları ve kasları kaynaklıdır.Bu bölgedeki anormal kas spazmları buna bağlı bloklar ana sebebi oluşturur.Bu ağrılar akut başlangıçlıdır ve benzer başlangıçlı boyun fıtığı,miyofasial ağrı sendromu,boyun bloku gibi ağrılarla karıştırılmamalıdır.Boyun fıtıklarında boyun baş ağrısı yanında kola vuran ağrı ve uyuşma olabilirken, miyofasial ağrı sendromları;stres ve yorgunlukla ilişkilidir.Boyun bloklarında ise batar tarzda ağrı ve hareket kısıtlılığı vardır.Tedavilerinde manuel tedavi ve  akupunktur ile 10-15 seansta düzelme sağlanmaktadır.Boyun fıtıklarında manuel tedavi ile %98 lere varan düzelmeler sağlanır.Bilinenin aksine boyun fıtığı olan hastaların sadece %2-5 i ameliyat olur.Hastaların büyük çoğunluğu manuel tedavi ile düzelir. Manuel tedavi germe bükme ve döndürme gibi manevralar ile boyun eklemlerinin anatomik sınırları aşılmadan yapılan bir tedavi şeklidir.Boyun ,bel ve sırt fıtıklarında daha etkili olmakla birlikte sinir sıkışmaları,fibromiyalji miyofasial ağrı sendromları ve eklem bloklarında başarı ile uygulanır.

 

 

balikesirakupunktur.gen.tr

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.