Balıkesir Merhaba Gazetesi

KİTAP…

KİTAP…
NİHAN MERVE YILMAZ
NİHAN MERVE YILMAZ( [email protected] )
3
28 Aralık 2018 - 8:24

Ülkemiz kitap okuma oranında dünya 86.’sı. Her yıl 6 kişi bir kitap okuyor. Kitap okuma seferberliği başlatılmışken ve herkes kitap okumaya yönlendiriliyorken, gazetelerin ve dergilerin elektronik ortamda satışlarında uygulanan söz konusu Katma Değer Vergisi oranı yüzde 18’e çıkarıldı.

Neden? Kimse kitap okuyamasın diye mi? Eğitim ve sanat giderlerinden kısılmamalı! Her ne olursa olsun bir toplum eğitimsiz, kitapsız, kültürsüz ve sanatsız bırakılmamalı. Toplumları toplum yapan ana değerler, gelişmişlik düzeylerinin belirleyicisi kültür ve kitap okuma alışkanlıklarıdır. Zamanında kitap yakan zihniyetten buralara geldik. Yine mi bir 50 yıl geriye gideceğiz? Gazete okumak, kitap okumak zorlaştırılmamalı. Ki bu alışkanlık da herkese kazandırılmalı. Herkes fikir sahibi ama kimse bir şey bilmiyor. Köylerde elinden kitabı düşürmeyen, nice başarılı genç var. Şehirde ise internet kafelerden çıkmayan, birbirlerine küfürler savurup duran gençler. Biz gelişmeyi çok yanlış anladık. Yüzümüzü batıya dönerken, doğudan esinlendik. Ama Arap kültürünü özümüze ekledik. Bundan sıyrılmalıyız. Okumalıyız, öğrenmeliyiz. Tiyatroya gitmeliyiz. Cebindeki 3 lirasından 1’ini kitaba veren insanlardan olmalıyız.

**

Geçenlerde Fatma Emin Kutvar Anadolu Lisesi öğrencilerinin TTM’de köy okullarına yardım amacıyla açtığı kermesin haberini yaptım. O sırada maddi durumu çok da iyi olmadığı anlaşılan bir aile yanaştı standa. Baba, anne ve iki küçük erkek çocuk vardı. Baba, çocukları için hikaye kitaplarına baktı. Cebinden zorlukla çıkardığı parayı hiç düşünmeden kitaplara verdi. Aynı stantta oyuncak da olmasına rağmen, baba hiç düşünmeden çocuklarına kitap aldı. Gurur duydum. Umarım o çocukların da okuma sevgisi hiç bitmez. Herşeye rağmen okuyalım. Devletin de eğitimden, sanattan ve kitaplardan tasarruf yapmak yerine desteklemesini dileyelim. Bizim en çok umuda ve edebiyata ihtiyacımız var. Pahalı cep telefonları almasak da olur…

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.