Balıkesir Merhaba Gazetesi

KİTAPLARIN ÖNEMİ

KİTAPLARIN ÖNEMİ
07 Nisan 2015 - 0:03

Genel

İnsan beyni okuyarak beslenir ve bilgiler güçlenir. Okuyan insanların farklı bakış açıları vardır. Kelime dağarcıkları yüksektir. Bilgi edinme istekleri vardır. Kitap okumak, düşünceleri besler ve güçlendirir. Tıpkı bir pusula gibi insana yol gösterir. Kitap okumayı sevenler genel kültür bakımından da üst seviyelerdedirler. Genel kültür toplumca önemsenen ve saygı duyulan bir değerdir.
Ali Şuuri İlkokulu 3/F sınıfı öğrencileri kitap okumanın faydalarını anlattılar.
ESLEM AKSOY: Kitapları biz çok severiz. Okuma kitaplarını yırtmayalım, karalamayalım. Kitaplarımıza özen gösterelim.
HÜSEYİN CEMAL PAŞ: Öğrenme, çok çeşitli şeyler bulma, okuma, resmi görme, bir şey bularak yazma komik şeyler okuma kitapları sevme arkadaşımız sever bizi mutlu olur. ,
ARDA BOZDAĞ: Kitapların yararları saymakla bitmez. Okuyan insanın bilgi haznesi çoğalır, kitap okursak problemleri daha çabuk çözeriz. Bir insanlar bir insanın arasındaki diyalog daha çok iyi olur. İlerde çok iyi bir meslek sahibi olur.
EYLÜL KOSAOĞLU: Çocuklar kitaplardan zevk alır ve eğlenirler. Çocuklar kitaplardan çok şey öğrenirler. Çocuklar kendilerini kitaplardaki kahramanların yerine koyarak değişik dünyalara giderler. Kitaplar hayal güçlerini geliştirir. Çocuklar kitap kahramanları için çözümler bulurlar. Problem çözme becerileri gelişir. Çocuklar kitap sayesinde yaratıcı resim yapmaya teşvik eder. Yaratıcılılarını geliştirir. Çocuklar kitap sayesinde okumayı severler. Kitapta çocukların kelime hazneleri artar. Çocuklar okumayı, alfabeyi, sayıları, matematiği, hayvanları, ormanları, çiçekleri, ağaçları, mevsimleri kitapla öğrenir. Kitaplar sayesinde farklı konulara ilgi duymaya başlarlar. Kitaplar çocukların meraklanmasını sağlar ve okumaya teşvik eder.
BAHAR KÜÇÜKGÜREŞKEN: Kitap en iyi arkadaştır. Kitap okumak bizler bilgi verir. Hem de başarılı olmamızı sağlar. Kitaplarımızı yıpratmayalım. Gece yatmadan önce her zaman kitap okumalıyız. Okuyalım ufkumuz açılsın.
ELİFNAZ KAYPAK: Kitap bizim arkadaşımızdır. Onlar bize bilgi verir. o yüzden hep kitap okumalıyız. Okumanın sırrı bu işte. Okumanın sırrı kitapta saklı. Kitapların olmasa okuma yapamazdık. yapardık ama yine de biz oradan bilgi alıyoruz. Kitapları sevdim. Onları okumayı hiç bırakmayalım. Kitapların bize yararları çok vardır.
EKİN BAYKURT: İnsan oğlu doğduğu zaman dünyadan habersiz ve bilgisiz olarak hayata gelir. Üç yaşına kadar kendi ihtiyaçlarını öğrenir. Daha sonraki yaşlarında kendini ve çevresini tanır. Sürekli merak içerisindedir. Merakla etrafında olup biteni öğrenmeye çalışır. İnsan her şeyi kendisi bilemez. Başkalarının bilgilerine ihtiyaç duyar. Başkalarının fikirlerini ancak kitap okuyarak öğrenebilir. Kitap okumak insan için önemli bir özelliktir. Çünkü insanlardan başka hiçbir canlı bu özelliğe sahip değildir. Kitaplar bilgi kaynağıdır. Yazının icadından bugüne kadar insanlar bilgiyi kitaplara aktararak günümüze getirmişlerdir. Günümüzde bilgi her gün yenilenmektedir. Bilgili olmak istiyorsak her gün kitap okumalıyız.
DAMLA KANAT: Kitaplar insanların en yakın dostları, insanı dış dünyaya açan çok önemli varlıktır. Kitap okumak, bir yandan kişinin kelime daracığını zenginleştirirken bir yandan da başka dünyaların kapılarını arayarak insanın iç dünyasını zenginleştirir. İnsan kitap okuyarak farklı dünyaların kapılarını ararlar. Kitapların renkli sayfalarında hayallerini bulur ve yaşadığı olaylar karşısında çok daha mantıklı kararlar vermeyi öğrenir. Kitaplarda anlatılan her şeyi gerçek hayata karşımıza çıkabilecek olan şeylerdir. Bir gün başımıza bir olay geldiğinde bu kitaplarda anlatılanlardan hareketle ne yapacağımıza karar vermek bizim için  çok daha kalıcı olacaktır. Kitap insanın en yakın arkadaşıdır ve kitaplar bizi asla terk etmez. İnsan ihtiyaç duyduğu her anda elinin altında olan bir kitaba ulaşabiliriz ve kendisini bu kitaplar sayesinde rahatlamış hissedebilir. Kitaplardan uzak olan kişiler ise hem kendilerini doğru şekilde ifade edemezler hem de bilgi eksikliği sebebiyle kendisini geliştiremez. Kitaplar kurulan dostluk insanı her zaman aydınlığa ve geleceğe taşıyacaktır. Kitaplarla her zaman dost olmak gerekmektedir.
HAMZA DİNÇ: Kitap olmassa hiç kimse doğru dürüst bir şey öğrenemez. Eğer ağaç dikmezsek kitap yapamayız. Eğer kitap olmazsa doğru dürüst bir şey öğrenemeyiz. Bilgi almak için kitap okumalıyız.
ENES KILIÇ: Kitaplar en iyi arkadaşımızdır. Kitaplardan bilgi öğreniriz. Kitapları yırtmamalıyız. Kitapları karalamamalıyız. Böylece başka bir arkadaşımıza verebiliriz.
EMİRHAN KASAR: Sİz kitaplar, size sesleniyorum. sizler çok eğlenceli çok güzel hikayele var. Şiirler var. Sizi çok severler. Siz çok sevililirsiniz. Sizleri okumazsak bilgiler öğrenemeyiz. Hem işimiz olmaz işte çok değerli bir malzemesin kitap. Sen olmasan dünya bilgisiz olur iyi ki de sen varsın. Benim en güzel dostlarım kitaplarım.
ECE DEMİRBAŞ: Benimgüzel kitaplarım bana yeni şeyler öğretiyorsunuz. Benim güzel kitabım. Kitapları asla yırtmayalım. Kitaplar çok önemlidir. Kitapları çok önemlidir. Kitapları okumaktan korkmamalıyız. Kitap okumayan hiç bir şey öğrenemez.
HAZIRLAYAN: SEVDA KAYGISIZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.