Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kitleyi tedavi

Kitleyi tedavi
Cüneyt Çabuk
Cüneyt Çabuk( [email protected] )
171
13 Temmuz 2018 - 8:23

Cumhurbaşkanlığı seçimi kampanya döneminden sonuçların açıklandığı ana kadar izlediğimiz tüm olaylar hepimiz için öğretici oldu.

Ülkeyi sözde aydınlığa çıkaracağını iddia eden kadroların seçimi kaybedince altıkları tavırdan son derece yeteneksiz, liderlik anlayışı ve vasfından uzak olduğunu gördük.

Ayrıca bu süreç bize bu kadroya destek veren, çağrıları dinleyip hızla mobilize olan, sandıklarda bir nefer gibi mücadele eden kitlenin de ülkenin eğitimli kesimlerini temsil ettiği şeklindeki anlayışın ne kadar yersiz olduğun gösterdi.

Senelerdir kabul edilmek zorunda kalınan mutlak mağlubiyetin bir sonucu olsa gerek.

Yine senelerdir değişmeyen iletişim tarzı, seçmene ya da kendisine oy vermeyenlere yaklaşım

Milletin oyları ile seçilmiş Cumhurbaşkanı meclise girdiğinde muhalefet ayağa kalkmıyor ve bunun da bir iletişim şekli olduğunun farkına bile varmıyor.
Bu tavırdaki mesajın Cumhurbaşkanına oy veren kitlelerde ne gibi bir etki yarattığını farkında bile değiller.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın milleti temsil ettiğinin farkında olmamak Erdoğan’dan önce millete saygısızlık.

Millet de kendisine saygısızlık yapana sandıkta gereken yanıtı veriyor.

Sonuçta sözde ülkenin en eğitimli kesiminden kendi adaylarının da ifadesiyle şizofreni seviyesinde bir kitle ortaya çıkıyor.
Kimse kusura bakmasın bu ruh durumunun mimarı iktidar değil muhalefettir.

Tüm sandıklarda her partiden görevli olmasına rağmen, yani sandıktan oy çalmanın ve direk sandıkta haksızlık yapmanın neredeyse imkânsız olduğunu bilmelerine rağmen kendi kitlelerini bir yalana inandırmayı başardılar.
Ayrıca bu kitleyi kaybettikleri her seçimde kazananın kendileri olduğuna inandırmayı da başarıyorlar. Cumhurbaşkanı kaybettiği seçimde ülkenin seçilmiş lideri, ana muhalefet lideri de kazandığı seçimde koltuğu tartışılan biri konumunda.

Sandıklara sahip çıkın.
Yenilirsek ki yenileceğiz, sığınacak bahanemiz olsun.
Milleti anlamadık,
Anlamaya çaba sarf etmedik.
Oy da alamadık.

Bunda hata son ana kadar liderlerinin izini süren her noktada destek veren Chp seçmeni değil, sandıkların açıldığında ortalıktan kaybolan ve seçmenini sahipsiz bırakan Chp yöneticilerinindir.
Yine söylemekte fayda var. Bu düzeyde bir propagandaya maruz kalan kitlelerin bu hale gelmesi gayet normaldir.
Kim olsa doğruyu yanlıştan ayıramaz duruma gelirdi.

Sonuçta aşırı öfke yüklemesi insanların gerçekle olan mantıki bağının kopmasına da neden olur.
Cumhurbaşkanına yapılan saygısızlık cumhura yapılmış saygısızlıktır.

Bugün defalarca denenen ama sonuca ulaştırmayan yöntemleri sürdüremeye devam eden muhalefetinde lideri kim olursa olsun umut olmaktan uzak olacağı da aşikârdır.
Kendi seçmenine pompaladığı Erdoğan nefretini maddi bir anlayışla temellendiremeyen muhalefetin gideceği nokta pkk, fetö gibi örgütlerden medet ummaktan başka bir şey değildir.
Yıllarca Milliyetçi, Ulusalcı Kemalist, vatansever diye tanımladıkları kitlelerin bugün pkk’nın siyasi uzantısına açıkça destek ve oy vermiş olması da bunun kanıtıdır.

Benim korkum bu kitlelerin bu şekilde zehirlenmeye devam ederse yakında vatanın bölünmez bütünlüğüne kast edecek aksiyonları da anlayışla karşılayacak buna ikna olacak duruma gelmeleridir.
Bu kitleyi tedavi etmek zaman alacak.

Ama önce bu nefretin maddi bir temeli olmadığına ikna olmaları gerekiyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.