EtkinlikGündemİlçe Haberleri

KIYIDA Hareketi Ayvalık Kıyılarına Sahip Çıktı

Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı (KIYIDA), Türkiye genelinde 16 bölgede eş zamanlı basın açıklamaları yaparak kıyıların korunması ve ticarileştirilmesine karşı çağrıda bulundu.

KIYIDA Hareketi Ayvalık Kıyılarına Sahip Çıktı

Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı (KIYIDA), Türkiye genelinde 16 bölgede eş zamanlı basın açıklamaları yaparak kıyıların korunması ve ticarileştirilmesine karşı çağrıda bulundu.

Kıyı Hareketleri Dayanışma Ağı (KIYIDA), Türkiye genelinde eş zamanlı olarak 16 bölgede “Kıyılar tüm canlı ve cansız varlıklarındır” sloganıyla basın açıklamaları gerçekleştirdi. Akyaka Sahili, Altınoluk, Bodrum, Burgazada, Burhaniye, Çanakkale, Dalyan, Datça, Fethiye, Foça, Güzelbahçe, Heybeliada, İznik ve Van gibi yerlerde düzenlenen basın açıklamalarının Ayvalık’taki etabı, ilçenin dünyaca ünlü Sarımsaklı kumsalında yapıldı.

Kiyida Hareketi Ayvalik Kiyilarina Sahip Cikti 1

Ortak yaşam alanlarının ticarileştirilmesine karşı yapılan açıklamada, kıyı ekosistemlerinin korunması ve insanların kıyılara serbestçe erişiminin sağlanması gerektiği vurgulandı. Ayvalık Tabiat Platformu tarafından yapılan açıklamada, kıyıların ranttan ve talandan kurtarılması gerektiği belirtilerek, yerel yönetimlere çağrıda bulunuldu. “Sarımsaklı Plajlarında endemik tür bitkilerin yok edilmesinin yanı sıra plajlardaki şezlong istilalarına karşı Ayvalık’taki yerel yönetimleri göreve davet etmiştik. Çünkü Anayasamızın 43. Maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanunu’na göre; ‘Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açık olmalıdır’ denilmektedir. Şimdi değişim zamanıdır,” denildi.

Kiyida Hareketi Ayvalik Kiyilarina Sahip Cikti 2

Açıklamada, kıyı kanununun uygulanması, sezon içerisinde düzenli denetimlerin yapılması, denize girecek şekilde yerleştirilen şezlongların geri çekilmesi, kumsal üzerine kurulan duvarlar ve çitlerin kaldırılması ve halkın denize girdiği tüm kıyılarda ücretsiz soyunma kabini ve duş gibi olanakların sağlanması taleplerinde bulunuldu. “Sermayenin değil, halkın canlı-cansız tüm varlıkların hakkı gözetilsin,” ifadelerine yer verildi.

Kiyida Hareketi Ayvalik Kiyilarina Sahip Cikti 3

Ayvalık Kentsel Sit Alanında Setur Marina Tepkisi

Ayvalık’ın kentsel siluetini mahveden marina betonlaşması ve karşısındaki tarihsel mirası yok eden otel inşaatına dikkat çeken açıklamada, “Ayvalık kentsel sit alanında kalan Setur Marina’nın peyzaj çalışması aldatmacasıyla betonlaştırılarak AVM’ye çevrilmesini, denize adeta beton bir perde çekilmesini ve kamuya ait olan yeşil alanın KOÇ Grubu’na devredilmesini şiddetle kınıyoruz. Kent hakları kavramıyla hiç bağdaşmayan, kamu yararını ve şeffaflığı hiçe sayan böylesi tepeden inme uygulamaların kente bir yarar sağlamayacağını artık tüm yetkililerin de anlaması gerekir. Ayvalık’ta betonlaşmaya son verilmelidir ve Ayvalık’ın tüm değerlerinin, kıyılarının korunması birinci öncelik olmalıdır,” denildi.

Heritage İstanbul’da Balıkesir Rüzgarı

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu