Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kız çocuklarına şiddet yaygın

Kız çocuklarına şiddet yaygın
14 Ekim 2014 - 0:06

Genel

Dünya Kız Çocuklar Günü öncesinde raporlar vahim.

UNICEF verilerine göre ergen her dört kız çocuktan biri fiziksel şiddete maruz kalıyor. Daha da vahimi ise kız çocuklarına şiddete ‘toplumsal onay’ var.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Dünya Kız Çocuklar Günü öncesinde verdiği raporlarla kız çocuklarına uygulanan şiddete dikkat çekti. Sonuçlar ise vahim… UNICEF verilerine göre yetişkin her 4 kıç çocuğundan biri şiddete maruz kalıyor, en vahimi ise kız çocuklarına şiddetin toplumun değer yargıları ile ‘onaylanması’…

UNICEF verileri tarafından derlenen yeni veriler ergen yaşlardaki kız çocuklara yönelik şiddetin boyutlarını ve bu istismarı sürekli kılan kaygı verici tutumları ortaya koyuyor. Yıl boyunca açıklanan küresel verilerden yapılan seçkilerde şiddetin ergen yaşlardaki kız çocukların yanı sıra topluluklarının ve ülkelerinin geleceği üzerindeki gerçek etkilerini ayrıntılarıyla ortaya koyuyor.

 

RAPORLAR VAHİM

UNICEF’in son raporlarına göre: Tüm dünyada 15-19 yaş grubundan kız çocukların hemen hemen dörtte biri (yaklaşık 70 milyon) 15 yaşından bu yana fiziksel şiddetin bir biçimine maruz kaldı. Tüm dünyada 20 yaşından küçük yaklaşık 120 milyon kız çocuk (yaklaşık her 10 kız çocuktan biri) zorla ilişkiye ya da zor yoluyla diğer cinsel etkinliklere maruz bırakıldı. 15-19 yaş grubunda olup evlilik deneyimi olan her 3 kız çocuktan biri kocalarının ya da partnerlerinin duygusal, fiziksel ya da cinsel şiddetine maruz kaldı.

Eldeki verilere göre kimi ülkelerde 15 ile 19 yaş arasında olup fiziksel ve/ya da cinsel şiddet mağduru her 10 kız çocuktan yedisi herhangi bir yardıma başvurmadı: çoğu, maruz kaldıklarının bir istismar olduğunu düşünmediklerini ya da bunu bir sorun olarak görmediklerini belirtti.

700 MİLYON KADIN

KÜÇÜK YAŞTA EVLENDİ

Verilere göre tüm dünyada, bugün hayatta olan 700 milyonu aşkın kadın 18 yaşından önce evlendi. Bunlar arasında her üç kız çocuktan biri (yaklaşık 250 milyon) 15 yaşından küçükken evlenmiştir. Veriler, özellikle kızlar söz konusu olduğunda şiddetin kabul edilebilirliği algısının tehlikeli boyutlarda olduğuna işaret etmektedir. Tüm dünyada, 15 ile 19 yaş arası kız çocukların hemen hemen yarısı, bir erkek belirli durumlarda, örneğin seks yapmayı reddetme, evden izinsiz ayrılma, tartışma, çocukları ihmal etme ya da yemeği ocakta yakma gibi hallerde karısını veya  partnerini döverse haklı olacağına inanıyor. UNICEF Genel Direktör Yardımcısı Geeta Rao Gupta bu sayıların “şiddeti hoş gören, devamını sağlayan, hatta haklı gösteren zihniyete işaret ettiğini, nerede ve kim olursa olsun herkes için alarm verici olduğunu” belirtti.

SORUN KÜRESEL

ÇÖZÜM TOPLUMSAL

UNICEF kızlara yönelik şiddetin önlenmesinde yapılacak girişimler konusunda şu saptamayı paylaşıyor: Kız çocukların okula devamlarını sağlama; onlara kritik önemdeki kimi yaşam becerilerini kazandırma; kız çocukların maruz kalabilecekleri riskleri hafifletme açısından şartlı nakit transferleri dahil; ana babaların desteklenmesi; topluluk içindeki konuşma ve tartışmalarla mevcut tutumları değiştirme; yargıda, ceza ve toplumsal sistemlerde ve hizmetlerde güçlendirmelere gitmekte. Rao Gupta’nın sözleriyle: “Sorun küreseldir, ama çözümü ulusal ölçekte, topluluk ve aile düzeyinde bulunması gerekir. Ergenleri koruma, eğitme ve güçlendirme gibi bir sorumluluğumuz var. Kız çocuklara karşı şiddete son verilmesi hepimizin sorumluluğudur.”HABER MERKEZİ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.