Balıkesir Merhaba Gazetesi

KIZ ÇOCUKLARINI KORUYALIM

KIZ ÇOCUKLARINI KORUYALIM
11 Ekim 2014 - 0:11

Genel

03

 

Balıkesir Barosu Kadın Komisyonu üyeleri 11 Ekim Kız Çocuklarını Koruma günü dolayısıyla Baro Binasında bir basın açıklaması yaptı. Ayşe Özkan’ın okuduğu basın açıklamasında Türkiye’de ayrımcılığa zemin hazırlayanlara’ DUR’ demek ve kız çocukları için pozitif ayrımcılığın gerekliliğinin vurgusu yapıldı.

Kadın Komisyonunun düzenlediği toplantıya Ayşe Özkan,Tuğçe Eren,Esmeray Yasemin Dümen katıldı. Ayşe Özkan TÜBAKKOM Samsun Barosu kadın hakları komisyonu başkanlığı tarafından hazırlanan basın açıklamasını Türkiye’nin her yerinde paylaşıyoruz. Kız çocuklarının sorunlarına sahip çıkmak için bu açıklamaları yapıyoruz’dedi.
Özkan’ın yaptığı basın açıklamasında 11 Ekim tarihinin belirlenmesi ve doğuşu ile ilgili olarak şu bilgiler yer aldı. Pakistanlı 14 yaşındaki Malala Yusufzay kız çocuklarının eğitim alması yönündeki aktivistliği ile tanınmıştır.Batı basınında sıkça yer bulan röportajlardan birinde malala’benim haklarım var ve eğitim de benim haklarımdan biri”Demişti.Malala,taliban militanları olduğu iddi edilen kişilerce Pakistan’ın kuzey Batısındaki Mingora şehrindeki okulundan evine dönerken başından vuruldu.Bu olay dünyanın dikkatinin kız çocuklarına çevirmesine neden oldu.193 üyeli BM Genel Kurulunda 2012 yılından itibaren 11 Ekim Dünya Kız Çocukları günü olarak kabul edilmesine ilişkin Türkiye,Kanada ve Peru tarafından hazırlanan karar tasarısı bütün ülkelerin onayıyla kabul edildi.Kararda bu kapsamda BM’ye üye tüm ülkeler, BM’nin ilgili kurumları, diğer uluslararası örgütler ve sivil toplum kuruluşları, 11 Ekim’i ”Dünya Kız Çocukları Günü”’ olarak kutlamaya ve kız çocuklarının durumlarıyla ilgili tüm dünyada bilinç oluşturmaya çağrıldı.HABER: DURMUŞ ALİ DOĞDU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.