Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kocahan Projesi Doğal Şehre Prestij Katacak

Kocahan Projesi Doğal Şehre Prestij Katacak
24 Mart 2021 - 10:49

Kocahan Projesi Doğal Şehre Prestij Katacak

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde turizm yatırımları hız kesmeden yükseliyor. Tarihi proje Kocahan da çalışmaların yüzde 85’e yakını bitti.

YAYALAR VE ENGELLİLER PROJEDE

2004 yılında kurulan stratejik planlama dahilinde Şerif Paşa Meydanı ile başlayan çalışmalar, Cumhuriyet Meydanı ve cadde genişletmeleri ile ilçede gelen ziyaretçilerin rahatça dolaşabileceği alışveriş yapabileceği bir alan oluşturulması ile devam etti. Sındırgı Belediyesi Atatürk Caddesi’nde bulunan ve 60 lı yıllarda siyasi rant uğruna yapılan bina da kamulaştırma ile yıkarak araç cebi ve ayrıca yayaların rahat edeceği, engellilerin rahatlığı düşünüldüğü kaldırımlar olarak hizmete sundu.

TÜRK HAMAMI İNŞAATI DA ÇOK YAKINDA BAŞLIYOR

Üçüncü etap olarak değerlendirilen ve ilçede tarihi proje olarak değerlendirilen Kocahan da çalışmalar hızla devam ediyor. Belediye kasasından para çıkmayarak ihale edilen projede yüklenici firma hızlı bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. İlçe merkezine prestij katacak Kocahan inşaatının yanında kaymakamlık lojmanı hazır hale geldi. 18 derslikli yeni okul binasının inşaatı da yüzde 60 oranında. Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş mevcut belediye otelini termal otel statüsü kazandıracak Türk hamamının inşaatının da ayrıca kısa bir süre içerisinde başlayacağını belirtti.

YAYALAR RAHAT NEFES ALACAK

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş mevcut durumda dar kaldırımların bulunduğu ve esnafların kaldırım işgali ile yayalara ve engelli vatandaşlara geçit vermeyen belediye dükkanlarının olduğu alanda da anlaşma dahilinde yıkım çalışmalarına başlandığını açıkladı. Çevre düzenlemesi çalışmaları kapsamında ise Atatürk caddesi üzerinde bulunan parke taşları yıkım çalışmalarından etkilenmemesi ve başka alanlarda değerlendirilmesi adına söküldü. Alt yapıda eksik olan kısımlarda.  İlçe merkezinde yeşil alan ve araç parkı sayısını arttıracak çevre düzenlemesi çalışmaları da Balıkesir Büyükşehir Belediyesi destekleri ile yapılacak. Mevcut ağaçlara zarar verilmeden yapılacak peyzaj çalışmaları.

Sındırgı Belediyesi projenin ihale aşamasından itibaren çevre esnaflara bilgilendirme toplantıları, istişare çalışmaları da gerçekleştirmişti. Belediye çevre düzenlemesi kapsamında 1990 yılında yol kenarına yapılan, görüntü kirliliği yapan mevcut belediye dükkânlarının da yıkım çalışmalarına başladı. Ayrıca mevcut esnafın mağdur olmamaları adına ayrıca Yonca Pazarına inşa edilen dükkânlarda kiracılara yer gösterdi. Uzlaşma sağlanarak taşınan dükkânlarda da yıkım çalışmaları sürüyor.

” SİYASET YAPILIP, KARALANMAMALI”

Projeye destek vererek dükkânlarını taşıyan kiracılara teşekkür eden Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, çevredeki yalan yanlış haberlere itibar edilmemesi gerektiğini belirtti.  Yavaş, “Şehrimize değer katacak bu büyük projeye engel olmayıp destek veren kiracılarımıza anlayışları için teşekkür ederiz. Amacımız kimseyi mağdur etmek değil, daha güzel ortamlarda hem esnafımıza, hem vatandaşımıza, hem de ilçeye gelen misafirlerimize hizmet verebilmektir. Siyaset yapılacak, karalanacak bir projeye değil, ilçenin çehresini değiştirecek, prestij katacak. Biz ilk günden bu yana esnaflarımızı ve vatandaşlarımızı bilgilendirdik. Taleplerine önerilerine cevap verdik. Ayrıca mağdur olmamaları adına yer gösterdik. Ama bazıları var ki muhteşem bir projenin önünü kapatmak, farklı yerlere çekmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Esnaflarımızdan ve vatandaşlarımızdan da ricam şudur ki Sındırgı’ya engel olmayın, gelin el birliği ile Sındırgı’nın önünü açalım.“ dedi.

 “STRATEJİMİZ NÜFUSU DAHA GENİŞ ALANLARA YAYMAK“

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ayrıca şunları da kaydetti: “ Doğal şehir Sındırgı 2004lü yıllarda başlayan bizim belediyecilik serüvenimizde koyduğumuz akıl üzere yeni meydanlar ve şehrin sıkışan nüfusunu daha geniş alanlara yayma projesi stratejik planımız olarak sürekli bu yönde ilerlememize sebebiyet verdi. Öncelikle tarihi bir dokusu olan Şerifpaşa Meydanı akabinde ise Cumhuriyet Meydanı’nın iyileştirilmesi daha sonra ise Cumhuriyet Meydanı ile pazar yerinin buluşması anlamına gelen şu andaki Kocahan projesinin içerisindeyiz. Yani şehir merkezinde kalan bir Cumhuriyet Ortaokulu, bu okulun kaldırılarak, yerine Sındırgı mimarisine uygun bir Kocahan diye bir çarşının yapılması yani 20 bin m2lik aşağı yukarı bir meydana dönüşme anlamına geliyor.

 “HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEMİYORUZ ”

Aynı zamanda şehir meydanında bulunan apartman dairesinde oturan kişilerin, çocuklarının ve ya kendilerinin bir nefes alabileceği bir 4 bin m2lik yeşil alan ve burada aşağı yukarı 67 adet iş merkezi iş alanına dönüşen bir çarşı konumunda. Toplamda burası 2 bin 500 m2lik alan kapsıyor. Ama 500 m2lik spa merkezi yine 600 m2lik bir kaymakamlık lojmanı ve ayrıca 3 bin 500 m2lik bir Cumhuriyet ortaokulu projesi. Toplamda 8 bin m2lik bir inşaat var. Ve belediyemizin bütçesinden her hangi bir şekilde ücret ödemiyoruz. Çevre düzenini de ayrıca Büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz yapacak. Teşekkür ediyorum ona da. Necip Fazıl Kültür Merkezi, Belediye oteli, Cumhuriyet Meydanı, kısa bir süre içerisinde yapımına başlayacağımız, projeleri hazırlanan Türk bahçesi, Yağcıbedir Müzesi, Kocahan ile taçlarak ilçe merkezine güzel bir konsept ile prestij katacak. , Cumhuriyet ortaokulu, Spa merkezi ve ayrıca Kaymakamlık lojmanı Sındırgımıza hayırlı olsun. ”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.