Balıkesir Merhaba Gazetesi

KOLESTEROL

KOLESTEROL
25 Aralık 2014 - 0:16

Genel

HANGİ BİTKİLER BİZİ KOLESTEROL’E KARŞI KORUR ?

YILLARIN GÜCÜ KETEN TOHUMU / YAĞI

Keten bitkisi için etkili bir gençlik aşısı denilebilir. Yıllardan beri kullanım alanı olarak KOLESTEROL ü benimsemiş olan keten tohumu son 5 yılın en çok tüketilen bitkilerinden biridir. Geleneksel olarak keten kolesterol , felç , kanser , unutkanlık önleyici ve en önemli özelliklerinden biri bağırsak çalıştırıcı ve temizleyici olmasıdır. Keten tohumu yüksek oranda lif içerir.

Omega-3 , Omega-6 yağ asitleri , protein , B12 vitamini , mineral , ve aminoasit içeren keten tohumu özellikle mide bağırsak sistemindeki sorunlar , fazla kilolar , yüksek kolesterol , yüksek kan şekeri , romatizmal hastalıklar , kemik zayıflığı , solunum yolu hastalıklarında olumlu etki elde edilebiliyor. Keten tohumu 100 g’da yaklaşık 28 g diyet lifi içerir. Bu sayede tokluk hissini ve kilo verme sürecini hızlandırır, kötü kolesterolü düşürür, kan şekerinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca kronik ve akut kabızlık tedavisinde kullanılır. Safra asit salgılanmasını artırır. Keten tohumu içerdiği fenolik asitlerden dolayı; antioksidan, antimikrobiyal ve anti-kanser etki gösterir. Hormonla ilişkili olmayan kanserlerde kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlattığı görülmektedir. Keten tohumunda flavonoidlerin içeriği 35 ile 71 mg/100 g arasında değişmektedir. Flavonoidler; alerjilere, iltihaba, toksinlere, mikroplara, virüslere, ülserlere karşı savaşır.

B12 oranı yüksek olduğu için vejetaryen beslenen kişiler kullanımına dikkat etmelidir.

Kullanımı ; Günde 1-1,5 çorba kaşığı keten tohumu kullanımı yeterli olmaktadır. Keten tohumu kullanımı bir çok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. En etkili kullanım şekli keten tohumunun kendisinin dişlerimizin ezme özelliği ile etkisini azaltmadan çiğnenerek yutulmasıdır. Yada bu şekilde tüketilemiyor ise değirmen vasıtasıyla tüketebileceğimiz şekilde öğütülüp bir kaşık yenilerek üzerine bir su bardağa su içilebilir yada yoğurt ile karıştırılabilir. Keten yağı ise soğuk üretim olmalı salata ve yemeklerin üzerine dökülerek güzel bir tat verebilir.

ZEYTİN YAPRAĞI

Zeytin yaprağı, 101 madde içerir. İçindeki en etken madde oleuropeindir. Oleuropein, vücutta ”kalsiyum elenolat”a çevrilir.Oleuropeininiçeriğindeki elonoik(eleonik-oleanolik) asidin; antibakteriyel, antifungal ve antiviralözellikleri laboratuar koşullarında kanıtlanmıştır.Zeytin yaprağı, çay olarak tüketildiğinde vücuda alınan oleuropein, iki enzim tarafından(esteraz ve beta –glukozidaz enzimleri) elenolik aside dönüştürülür.

Canlı vücudunda (İnvivo) şartlarda yapılan birçok çalışma; oleuropeinin, damar genişletici etki yaptığını, tansiyonu düşürdüğünü ve anti-aritmik özellik gösterdiğini ortaya koymuştur. Aynı zamanda LDL kolesterol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır. Yapılan çalışmalarda, zeytin yaprağının etken maddesi oleuropein, hipoglisemik etki göstermiş ve yüksek kan şekeri seviyesinde düşme gözlenmiştir.

Zeytin ürünlerinde bulunan biyofenoller, insan hayatı için önemli olan antioksidan, antimikrobiyal ve serbest radikallere karşı aktivite göstermektedir.Antioksidanlar, vücudumuzda kimyasal reaksiyonlar sonucu oluşan veya dışarıdan sigara, alkol, kirli hava vs. ile alınan zararlı maddelerin(serbest radikallerin) nötralize edilmesini sağlar.

Kullanımı ; Gölgede kurutulmuş zeytin yapraklarından 4-6 adet kadar kaynamış olan suyun içerisinde bekletilerek demleme (infizyon) şeklinde ılık olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çaylar ile ilaçlar etkileşim yapabilme riskine karşı Kolesterol ilacı kullananlar hekim kontrolünde almalıdır.

 BİBERİYE

Biberiye, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasından iğneye benzeyen ince yapraklı, daima yeşil kalan bir bitki türüdür. Mor çiçekli ve çalı görünümlü bitkidir. Çoğumuzun bahçesinde etkilerini bilmeden yetiştirdiğimiz bu bitki eski çağlarda baharat olarak tüketilmiştir. Tıpta kullanıldığı alanlar ile de günümüze kadar gelmiştir. Biberiye çoğu bitkisel pazarlarda form çayların içerine konulup kilo problemlerine yardımcı ürün olarak piyasa da kullanılmaktadır. Sindirim sitemini düzenleyici özelliği çoğu form çayın en etkili maddesi olarak kullanılmaktadır. Önemli etken maddeleri; diterpen fenoller, triterpen’ler, tanen’ler, flavon’lar ve steroid’lerdir. Kötü kolesterolü yok etme etkisi araştırmalar sonucunda kesinlik kazanmaya başlamıştır. LDL/HDL oranını dengeleme özelliğine sahip olabilir  .Çok iyi bir aromatik bitki olan Biberiye Aromaterapi de ise Migren tedavisi ve Sinir Streste inanılmaz rahatlatıcı özelliğe sahiptir. Antideprasan ilaçlarının etken maddesi olmayı başarmıştır.  Unutkanlık ve Zihinsel yorgunlukta ki çalışmaları devam etmektedir.  Diğer bilinen özellikleri ise ;

  • Konsantrasyonu arttırır
  • Hazımsızlığı giderir
  • Kabızlığı giderir
  • Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kan dolaşımını arttırır
  • Beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar
  • Baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir

Kolesterol fazlası (yüksek kolesterol), kolesterolün yapısı nedeniyle bir süre sonra damarlarda birikmeye ve plakalar oluşturmaya başlar. Yüksek kolesterol tek başına bir hastalık değildir ancak, damarları etkilemesi nedeniyle başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere hayati tehlike taşıyan diğer hastalıklara yol açabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.