Notice: Trying to get property 'display_name' of non-object in /home/merhaba/public_html/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/generators/schema/article.php on line 52

Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kolomb, sarayı unutturdu

Kolomb, sarayı unutturdu
19 Kasım 2014 - 0:14

Genel

 

Kim dediyse… Hangi ağızdan çıktıysa… Niçin söylediyse… Bilemem.

Bildiğim, ortada fol ve yumurta olmadan bir söz asla belleğimize yerleşmez.

Dilimize dolanmış ve günlük hayatta sıkça kullandığımız bir cümledir. Zararsız ve hakaret de içermez. Mizahi yanı da vardır cümlenin. Tebessüm de ettirir. Gözümüzün içine baka baka palavra sıkana, “Atma Recep din kardeşiyiz” deriz… Bir Recep varki başımızda, bu sözü ilk söyleyene “Hay ağzını öpeyim” senin dedirtir.

Gerçi birkaç kendini bilmez palavracı Recep yüzünden on binlerce Recep’in günahını alıyoruz. Ancak yapacak bir şey yok kuru Receplerin yanında yaşlarını da yakıyoruz.

Adam ne demiş:

– Atma Recep din kardeşiyiz, demiş…

Bu yazıyı niye yazdım?

Bu cümleye niçin taktım, anlatayım. Başımızdaki Recep yine Türkiye’de gündemi belirledi.

Bu kez Küba üzerinden Türk kamuoyuna sorti yaptı, biz de yedik…

***

Amerika’yı Müslümanlara keşfettiren… Küba’nın dağlarında Kolomb’un cami gördüğünü söylediğini iddia edene söylenecek sözün tam karşılığı, “Atma Recep din kardeşiyiz” olur.

İyi de olur…

Türkiye’nin gündeminde “Kaç-Ak Saray” var ya… Recep Bey gündemi değiştirecek ya, buyurdu: “Amerika’yı Kristof Kolomb değil 1178’de Müslümanlar keşfetti. Kolomb da anılarında Küba kıyılarında dağın tepesinde bir camiden söz eder.” Kitap okumayı sevmediğini bildiğimiz Recep Bey o tepeye caminin yapılacağını söyledi ve ekledi: – Yeterki izin versinler. Yanıt gecikmedi. Küba devletinden mi? Yok canım Recep Bey’i muhatap alarak Jose Marti Küba Dostluk Derneği verdi: “Küba devleti, anayasada belirtildiği üzere, halkın talep ve ihtiyaçlarını yine halkın katılımıyla dile getirir.”

Neymiş efendim… Anladınız mı?

Orada halk karar vermedikçe çivi dahi çakılmazmış

Bunu anladınız…

Anlamanız gereken bir konuyu daha bilginize sundular:

“Küba’da ki Müslüman topluluğun ihtiyaçlarının karşılanması da devlet tarafından garanti altına alınır. Herhangi bir yabancı ülke temsilcisinin kararı ve dileği neticesinde belirlenmez. Küba’da nereye ne türden yapıların inşa edileceği kararı Küba halkına aittir. Kolomb’un günlüğünde yazan Küba’nın kuzeyinde Gibara kıyılarında cami kubbesine benzer güzel bir tepe gördüğüdür.”

Diyorlar ki dernek temsilcileri size:

Siz burada kafanıza göre katrilyonlar harcayıp kaç-ak saraylar inşa edebilirsiniz. Bunu halka sormadan yaparsınız. Ama Küba’da halka sormadan, iznini almadan çivi bile çakamazsınız.

Amerikan, İngiliz ve İspanyol gazeteleri Recep Bey’in söylediklerini ciddiye almışlar ve kanıtlaması için çağrıda bulunuyorlar.

Bilimsellikten uzak buluyorlar.

Adamlar bir yerde haklı. Kendi ülkelerindeki Başbakan ve Cumhurbaşkanı bir şey söylediğinde temele dayalı konuşur diye öğrenmişler.

Oysa bilseler Türkiye’de ki durumu başlıkları aynen şöyle olurdu:

Don’t lie Recep we are coreligionist

Atma Recep din kardeşiyiz…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.