Balıkesir Merhaba Gazetesi

Komisyonlarda olmak istiyoruz

Komisyonlarda olmak istiyoruz
01 Aralık 2014 - 0:07

Genel

Balıkesir İMO, talep üzerine Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Taslağı’na eklenecek değişiklik önerilerini hazırladı. Her zaman katkıya hazır olduklarını belirten İMO Başkanı Gülümser Hızal, komisyonlarda düzenli olarak gözlemci bulundurmak istediklerini belirtti.

Balıkesir İnşaat Mühendisleri Odası(İMO) yönetimi Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı İmar Yönetmeliği Taslağı ile ilgili görüş bildirmek için önceki gün oda binasında bir toplantı yaptı. İMO Yönetimi ve üyeleri, imar yönetmeliğinde gördükleri eksiklikleri ve bu eksikliklere yönelik önerilerini bir rapor haline getirdiler. İMO, bu önerileri Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’na sunacak.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Balıkesir İMO Başkanı Gülümser Hızal, hem Büyükşehir hem de ilçe belediyelerinin imar ile ilgili çalışmalarına her zaman katkı vermeye hazır olduklarını belirtti. Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu’na bir kere davet edildiklerini söyleyen Hızal, “İmar komisyonu toplantılarına çağrıldığımızda gidiyoruz, ama biz komisyon toplantılarına düzenli olarak katılmak, gözlemci olmak istiyoruz” dedi. Hızal, bu taleplerini Altıeylül ve Karesi ilçe belediye başkanlarına da ilettiklerini, geçtiğimiz günlerde de Altıeylül belediyesine ruhsatların gecikmesi ile ilgili görüşlerini de bildirdiklerini açıkladı.

DEĞİŞİKLİK ÖNERİLERİ

Balıkesir İMO’da yapılan toplantıda; Onaylı imar planına göre yapılaşma başlamış ve uygulaması yapılmış olan imar adalarında ayrıca parselasyon planı yapılmasına gerek olmadığı görüşü, Binaların zeminlerindeki kot farklılıklarında ilgili idarenin yetkili olması gerektiği, Su basman kotu parsele cephe olan yolların ortalamasından daha aşağıda olamayacağı, Statik projelerde ahşap, çelik, prefabrik, betonarme ve karma proje çizim standartları oluşturulmabı gerektiği görüşlerinin bildirilmesi kararlaştırıldı. HABER:CEMİL YURTMAN

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.