Balıkesir Merhaba Gazetesi

KONTROLLÜ HAYAT DÖNEMİNDE STAJLAR DİJİTAL DÜNYADA YAPILIYOR

KONTROLLÜ HAYAT DÖNEMİNDE STAJLAR DİJİTAL DÜNYADA YAPILIYOR
24 Ağustos 2020 - 14:29

Türkiye’de mart ayında başlayan pandemi dönemi ile işlerini dijital ortama taşıyan şirketler, staj süreçlerinde de online’a geçmeye başladı.

 

Tüm dünyada görülen COVID-19 etkileri, normalleşme sürecine rağmen derinden hissedilmeye devam ediyor. Pandemi bireysel alışkanlıkları dönüştürdüğü gibi iş hayatını da dönüştürmeye devam ediyor. 2020 yılı yazında stajyer almaya hazırlanan şirketler, pandeminin etkisiyle staj programlarını online’a taşıyarak yeni gerçekliğe hızla ayak uyduruyor. Hem teknolojik altyapı hem de kurumsal bakış açısı olarak dijitale daha yakın olan kurumlar online staj programlarını birer birer hayata geçirmeye başladı.
Dünya genelinde Google, SAP, Abercrombie and Fitch Co. gibi şirketler online staj programlarını uygulamaya alırken Türkiye’de de pek çok kurumsal şirket de bu döneme özel staj programlarını duyurdu.

 

Öğrencilerin %79’u online staja istekli

 

Şirketler için daha uygun maliyetli olması, zaman tasarrufu sağlaması, fiziksel kısıtlardan etkilenmemesi ve verimliliği artırması gibi sebeplerle tercih edilen online staj programlarına adaylar da oldukça sıcak bakıyor. Özel bir araştırma şirketi tarafından 19 binden fazla öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen araştırmada öğrencilerin stajlarının iptal olmasındansa online stajı tercih ettikleri ortaya çıktı.
Önümüzdeki yıllarda online staj programlarının daha sık duyulacağını kaydeden araştırma şirketleri yaptıkları veri toplama çalışmalarında online staj programlarının şirketin imajını olumlu anlamda etkilediğini, şirketlerin yetenek çekme gücünün ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunduğunu belirtti. 2020 yılı sonuna kadar global ölçekli şirketlerden holdinglere farklı sektörlerde online staj programı oluşturma trendinin 2 kat daha hız kazanacağı öngörülüyor.

 

Uzaktan çalışma kurum kültürü oluyor

 

KPMG Covid-19 Gündemi Raporu’na göre ise uzaktan çalışma yönteminin başarılı olmasında ve kurumun hedeflerine ulaşmasında en kritik unsuru olarak uzaktan çalışmanın kurum kültürü haline gelmesi belirtildi. Uzaktan çalışmanın kurum kültürü haline gelmesiyle, online staj programlarının pandemi döneminde ortaya çıkmış geçici bir çözüm olmaktan uzaklaşarak kalıcı bir uygulama olacağını öngörmenin zor olmadığı belirtiliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.