Balıkesir Merhaba Gazetesi

KORKMAK

KORKMAK
13 Ocak 2015 - 0:03

Genel

Küçük çocukken bizi öcüden, böcüden, devden, deveden, deliden korkuturlardı. Okula başlamadan önce cami imamının, mahalle büyüklerinin ve babamın verdiği nasihatlerle ALLAHTAN korkmayı öğrendik. Allah korkusu tüm aile fertlerinde ve mahalle sakinlerinin tamamında dolu dolu yaşandı. Yanlış davranışlarımızda, “ALLAH cezanı verir” derlerdi. ALLAH korkusu kanımıza kadar işledi ve bu korku ile büyüdük.

Allah korkusu kabahat ve suç işlememizi engelledi. Düşüncelerimiz ve davranışlarımız netleşti. Suç ve kabahat işleyenleri hazmedemez olduk. Hazmetme mide ile değil de, manevi yönden hislerimizi ve davranışlarımızı etkiledi. ALLAH korkusu yüreğimizi titretip, beynimizi ürpertti. Beşeri ilişkileri ALLAH korkusuna göre düzenledik. Ne zamanki memur olup işe başlayınca, müdür korkusu, amir korkusu, müfettiş korkusu, Allah korkusunun önüne geçti.

Geçenlerde bir yetkili Müdür kardeşim makamında, çalışanlardan biri ile telefonda konuşuyordu. Konuşurken de sık sık “ben ALLAHTAN korkarım” diyordu. Devlet dairelerinde bu sesi duymak, ülkemiz devlet anlayışı ve isleyişinde bayağı değişimlerin olduğunu anlatıyor. Zira okulda, sınıfta, makamda, sokakta hep Müdürden korkarım, müfettişten korkarım, jandarmadan, polisten korkarım sesini duyduk. Şimdi ise “ben ALLAHTAN korkarım” sesi belirmeye başladı. Vicdanlardan çıkan bu sese iyi kulak verilmeli. Bu sesten rahatsız olanlarda olabilir. Besmeleden, duadan, duygudan yoksun, madde ve makam sevdalısı kişilerin rahatsız olması da mümkün.

İmanını arızalandıranların, yaptığı işlerde arızalıdır veya kısa zamanda arızalı hale gelir. Nefislerini kula kulluk yapmaya bağlayanlar, önce kendilerini bir amire şirin görünmeye veya bir tüzüğe çok önem verip onu ezberlemeğe bağlı kalırlar. Makamları, maddeleri ve kişileri tabu haline getirip, ALLAH korkusunu ikinci plana iterler. İşte bu durum Müslümanlar için bir afettir. İnsanlık için felakettir. İman arızası böyle bir oluşumdur.

Hamdolsun ki, “ben Allahtan korkarım” düşüncesinde olan kişiler devlet yönetiminde söz sahibi olmaya başladı. Milletin inancını ve imanını dışlamayan devlet kimliğimiz oluştu. Başka inanç mensupları da, devlet nezdinde, ezilerek, yamularak, yumularak değil, inandıkları gibi kendilerini ifade etme imkânlarını yakaladılar. Her kesim inançlarını inandığı gibi yaşamaya başlayınca da, din adına kurtarıcılığa ve temsilciliğe soyunup, milletin manevi değerlerini sömürerek inançları kurtardığını zanneden ve cüzdanlarını doldurma sevdasında olanlar sahnelerden çekilecek. İman ve inanç, her kurumda ve her kuruluşta sömürü durumundan kurtulup vicdanlarda yaşayacak. Vicdanlardaki iman herkesin yüreğinde bollaşacak. YÜREK İNSAN modeli çoğalacak. Bu model çoğalınca da, sahtekârlar, hilekârlar, küfürbazlar barınamayacak.

Şimdi yüreğindeki imanı gereği iş yapmayı kendine hedef yapanlarla, cüzdanlarını doldurmayı hedef yapanları iyi ayırmak lazım. Ben Allahtan korkarım düşüncesinde olup Onun için iş yapanlarla, ben cüzdandaki boşluktan korkarım, ben müfettişten korkarım, ben amirimden korkarım düşüncesindeki yağdanlıkları bu necip millet iyi ayıklıyor. Devletin altını oymak isteyenlerin tümü birleşip ŞER ittifaklar oluşturmasına rağmen, ALLAH korkusunun devlet eliyle beslenmesi, yine ONUN ihsanıdır. Bu günlere şükrederek, azmi ve YARADAN korkusunu her kurumda, her birimde ve her kişinin gönlünde büyütüp beslemesi gerekiyor. Önce ALLAH sevgisi, sonra KUL olma duygusuyla iş yapanlara sevgi, saygı duygularımızla. Hoşça kalın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.