Balıkesir Merhaba Gazetesi

KORKUNÇ İDDİALAR…

KORKUNÇ İDDİALAR…
539
12 Haziran 2019 - 16:10

Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa, Havran ilçesi Büyükdere Köyü İmamı Hatibi Ubeyde Şentürk’ün camide bulunan Sakal-ı Şerifin yerini  değiştirdiği gerekçesiyle darp edildiğini iddia ederek önemli açıklamalarda bulundu.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Diyanet-Sen Balıkesir Şube Başkanı Mehmet Akif Gerboğa “Balıkesir ilimizin Havran İlçesi Büyükdere Köyü  İmam Hatibi Ubeyde Şentürk Büyükdere köylüleri tarafından camide bulunan Sakalı şerif ve muhafazasını değiştirdiği gerekçesi ile darp edilmiş ve  hakarete maruz kalmıştır. Söz konusu köylüler Havran İlçe Müftülüğünü de basarak görevi başındaki İlçe Müftüsü Ahmet Mehmetalioğlu’ nu da tehdit  etmiş hakarette bulunmuşlardır. Din görevlileri toplumun önderi yol göstereni, peygamber mesleğinin varisleridir. Toplumda kardeşlik bilincinin oluşması, beraberliğimizin tesisi için gece gündüz demeden çalışan din görevlilerimize yönelik son zamanlarda yaşanan darp ve saldırı olayları bizi derinden üzmektedir ve kaygılandırmaktadır” dedi.

“İLÇE MÜFTÜMÜZ DARP EDİLDİ”

Havran İlçe Müftüsü’nün darp edildiğini söyleyen Başkan Gerboğa, “Bu darp ve saldırı olaylarının ilimize bağlı Havran ilçesinde yaşanması da bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Aslı astarı olmayan iddialarla din görevlisine saldırmak, sosyal medya üzerinden olmadık hakaretler etmek, ilçe müftülük binasını basıp görevi başındaki İlçe Müftümüz Ahmet Mehmetalioğlu’na hakaret ve tehditler savurmak kabul edilebilir bir durum değildir. Nitekim İlçe Müftümüz Ahmet Mehmetalioğlu Edremit Cumhuriyet Savcılığı’na şikayet dilekçesini sunmuştur. Bizler de Diyanet-Sen olarak böyle bir muameleye maruz kalan ilçe müftümüzün ve İmam arkadaşımızın sonuna kadar arkasındayız. Köy muhtarı ve köylülerin aslı astarı olmayan iddiaları tutanaklarla çürütülmüştür. Olay İl müftülüğü tarafından görevlendirilen ekip tarafından Havran İlçesi’nde bulunan ve periyodik bakım zamanı gelen Sakal-ı Şeriflerin bakımının yapılması ve deforme olan dış muhafazalarının değiştirilmesinden ibarettir.  Söz konusu bakım işlemleri müftülük tarafından görevlendirilen Abdühekim Taşkın alanında yetkin bir usta, bir İmam Hatip, bir Müezzin kayyım ve  bir müftülük memuru nezaretinde temizlik ve bakımı gerçekleştirilmiş ve işlem tutanak altına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

“HESABINI VERECEKLER”

Başkan Gerboğa  şu ifadeleri kullandı; “Hal böyleyken asılsız iddialarla Cami İmamını darp etmek hakaretler etmek,  görevi başındaki müftüye tehditler savurmak, iftiralar atmak kimsenin haddi değildir. Söz konusu kişilerin kanun önünde hesap vermesi için gerekli işlemler başlatılmıştır ve Diyanet-Sen olarak müftümüzün de İmam kardeşimizin de sonuna kadar arkasındayız. Din görevlilerimiz kimsesiz sahipsiz değildir. Gece gündüz büyük fedakarlıklarla görevlerini yerine getirmeye çalışan görevlilerimize kimse bu muameleyi reva göremez.  Bunu yapanlar kanun önünde hesabını verecek.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.