Balıkesir Merhaba Gazetesi

Koronavirüs Önlemleri Art Arda Açıklanıyor

Koronavirüs Önlemleri Art Arda Açıklanıyor
09 Eylül 2020 - 23:11

Koronavirüs Önlemleri Art Arda Açıklanıyor

 

Koronavirüs aktif vaka sayılarının ve ağır hasta sayılarının yükselmesiyle beraber Türkiye’nin çeşitli yerlerinden tedbir kararları gelmeye başladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu günlerde hastalığın yoğun olduğu illerin İl Sağlık Müdürleriyle görüşmelerini sıklaştırdı. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kendi sınırları için önlemlerini arttırdı.

 

Mardin’de Koronavirüs Hastaları Bileklik Takacak

Valilik’ten yapılan açıklamada, Mardin Valisi Mahmut Demirtaş başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, tedavi ve takip süreci evlerinde devam eden Kovid-19 test sonucu pozitif vakalar ile temaslı kişilere İl Sağlık Müdürlüğü filyasyon ekiplerince tek kullanımlık hasta bilekliği takılması kararı aldığı belirtildi.

PCR testi pozitif çıkarak evde takip ve tedavisi süren hastalar ile temaslıların bir kısmının izolasyon kurallarına uymadıklarına dair birtakım geri bildirimler alınması üzerine böyle karar alındığı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yapılan denetimlerde bilekliğini çıkarmış olan vatandaşlarımıza izolasyon kurallarını ihlal ettikleri için yasa gereği 3 bin 150 TL para cezası uygulanacak. Bilekliği yanlışlıkla kopan ya da yırtılan vatandaşlarımızın cezai müeyyide ile karşılaşmamak adına durumu derhal filyasyon ya da denetim ekiplerine bildirmesi gerekmektedir. Evleri ya da izole oldukları ortamın dışında hasta bilekliği ile sosyal hayata karışan ve halk sağlığını tehdit eden kişiler (535) 307 12 94 no’ lu telefona ihbar edilebilecektir.”

 

Sivas’ta Evinde İzole Olmayan Hastalar KYK Yurtlarına Yerleştirilecek

Sivas Valisi Salih Ayhan’ın açıklamasına göre; pozitif olduğu halde evinde bulunamayan ve toplum sağlığını tehdit eden kişiler, KYK yurtlarına alınarak karantina sürelerinin tamamlanması sağlanacak. Yurtlarda kalma süreleri boyunca oluşacak olan konaklama, yemek masrafları kendilerinden tahsil edilecek.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.