Balıkesir Merhaba Gazetesi

KORONAVİRÜSE KARŞI GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN 3 BESLENME ÖNERİSİ

KORONAVİRÜSE KARŞI GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK İÇİN 3 BESLENME ÖNERİSİ
Bedia Uçak
Bedia Uçak( bediaucak@gazetemerhaba.com )
28 Ağustos 2020 - 7:38

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, vücudu pek çok hastalığa karşı dirençli hale getiriyor ve koruyuculuk sağlıyor. Koronavirüsle mücadelede de büyük önem taşıyan bağışıklık sisteminizi güçlendirmenin önemini hatırlatmak istiyorum. Dengeli, sağlıklı ve düzenli beslenme alışkanlıkları bağışıklık sisteminin sağlam yapısında büyük rol oynuyor.

Sağlıklı beslenme yaşamın bir parçası haline getirilmediği ve beslenme hataları sık tekrarlandığında ise vücudun doğal savunma mekanizması olumsuz etkilenerek tepkisini hasta bakışlarla hemen veriyor. Bağışıklık sistemini üst düzeyde tutabilmek için dengeli beslenme alışkanlığı gerekli. Çinko ve demir ile A, C, D ve E vitaminleri gibi belirli mikro besinler bu açıdan oldukça önemli. Özellikle sebzeler ve meyveler, vitamin ve mineraller açısından yüksek yoğunluğa sahip. Bu nedenle bağışıklığı güçlendirmek için beslenme düzeni içinde yer almalı.

Hareketsizlik ve yiyecek porsiyonları özellikle evde kaldığımız günlerde arttı mı?

Covid-19’dan korunmak için alınan önlemler, günlük hayatı ve pek çok alışkanlığı da önemli ölçüde değiştirdi. Bu dönemde izolasyon nedeniyle evde kalınan sürelerin uzaması, hareketsizlik ve sağlıksız beslenme alışkanlıklarını da beraberinde getirdi. İnsanların hem daha az hareket etmesi hem de buzdolabına kolay ulaşabilmesi, kilo kontrolünü zorlaştırdı. Hızlı kilo alımı ve beslenmedeki düzensizlikler nedeniyle obezitenin yaygınlaşması, bağışıklık sistemini zayıflatan bir etkiye neden oldu. Çare ve sağlıklı beslenmenin adımları taze ve sağlıklı besinlerle yemek pişirmek, günlük alınan sebze porsiyonlarını artırmak, düzenli meyve tüketmek.

Artan kilolar karşısında zayıflamak için seçtiğimiz düşük kalorili diyetlere başvurmak, bağışıklık sistemini zayıflatan ve vücudu hastalıklara karşı savunmaz hale getiren en önemli faktörlerden.

Yeterli su tüketimi yapıyormuyuz?

Yeterli su tüketimi ve sıvı alımı, bağışıklık sistemi açısından önemli. Su içmek aklıma gelmiyor, unutuyorum cümlelerini kullananlara önemli bir tavsiye su’yu eksik etmeyin. Düzenli su tüketimi ile birlikte günlük en az 6 saatlik uyku da koronavirüs ile mücadelede önemlidir. Kaliteli uyku, vücudun bağışıklık sistemini düzenler.

Bugün uzmanından aldığım bilgilerle birkaç öneri sunuyorum sizlere.

Koronavirüs’e karşı etkili olduğu düşünülen C vitamini için limon, portakal, greyfurt, mandalina ve kivi gibi bağışıklık sistemini güçlendiren meyveler tüketilmelidir.

Ara öğünlerde selenyum, E vitamini, çinko kaynağı olan ceviz, badem ve fındık gibi besinler tercih edilmelidir.

Mevsiminde yetişen sebzeler tüketilmelidir. Brüksel lahanası ve brokoli, bağışıklık sistemi için önemli olan C vitamini içerir. Brüksel lahanası ayrıca folik asit ve demir bakımından zengindir. Hiçbir sebze yaban turpundan daha fazla hardal yağı içermez. Kan dolaşımını dengeler ve nazal mukoza zarını nemlendirir. Boğazdaki iltihabı hafifletir, öksürmeyi yatıştırır ve bronşları rahatlatır.

Soğan ve sarımsak ‘allisin’ içerir. Amino asit, hücreleri serbest radikallerin saldırılarından koruyan enzim üretimini artırır. Serbest radikaller vücudun kendi hücrelerini yok edebilir. Soğan ve sarımsak doğal koruyucu olarak bilinmektedir.

Keten tohumunda bulunan lif sadece tokluk hissi vermekle kalmaz, aynı zamanda bağırsak florası için de yararlıdır. Bağışıklık hücrelerinin yüzde 80’i bağırsakta bulunur. Selenyum içeren yulaf ezmesi ise hücreleri serbest radikallerden korur ve kasları güçlendirir. Bağırsak florasının dengeli olması bağışıklık sistem açısından önemlidir. Bağırsak florası için yüksek lif içeriğine sahip besinler tüketilmelidir. Sebzeler, meyveler, kuru yemişler, kuru baklagillerin tüketilmesi bağırsak florasını dengeleyecektir. Yoğurt, kefir ve turşu gibi fermente besinler de tercih edilmelidir.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.