Balıkesir Merhaba Gazetesi

KOSGEB DESTEKTE SINIR TANIMIYOR

KOSGEB DESTEKTE SINIR TANIMIYOR
29 Mayıs 2015 - 0:36

Genel

çük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürü Hüsamettin Çay, devletin kamuyu destekleyen kuruluşuyuz diyerek KOSGEB desteklerinden bahsetti. Çay, yeni iş kuracaklara sağladıkları desteklerle çok ciddi bir atılım yapıldığını vurguladı.

6 senelik zaman diliminde toplam10 milyon 833 bin TL ödeme yapıldığını belirten Müdür Çay, Bu destek ödemelerinin içerisinde giderek artan bir destekleme grafiğinin hâkim olduğunu ve 2015 yılının ilk dört ayı içersin de 1 Milyon 583 bin TL destek verildiğinin altını çizdi.

KOSGEB İl Müdürü Hüsamettin Çay “ KOSGEB müdürlüğü olarak 2007 yılından beri hizmet veriyoruz. Daha öncesinde Bursa merkez üzerinden Balıkesirlilere hizmet veriyorduk” diyerek kurumun geçmişi ve bugününe dair açıklamalarda bulundu.

İl Müdürü Hüsamettin Çay “ Kalabalık bir personel ekibi ile çalışmıyoruz” diyerek nitelikli personelin varlığına vurgu yaptı.

Hedefimiz Kobiler

KOSGEB’ in devlet tarafından kamuyu destekleyen bir kuruluş olduğunu belirten Müdür Çay “ Muhatap kitlemiz kobiler” dedi. Çay, “Sanayi ve ticaret ile ilgili olan veya esnaf olan, çalışan sayısı 250’ ye kadar olan cirosu da en fazla 40 Milyona kadar olan işletmeler bizim hedef kitlemizde yer alıyor” diyerek şöyle devam etti ;

“Sektör olarak KOSGEB’ in Bakanlar Kurulu tarafından belirlenmiş hedef sektörü var. O sektörde faaliyet gösteren kobi işletmelerine, bu oran Türkiye’deki toplam işletme sayısının da yüzde 99,9’ unu oluşturuyor. Yani bütün işletmeleri kapsıyoruz denilebilir. Tanım olarak çok geniş bir kurumuz. Destek verirken projeli, projesiz genel hatlarıyla gelişmek isteyen, kendi işletmesini yenilemek isteyen kobilerimize çeşitli faaliyetlerini sürdürmeleri için belli bir oranda destek veren bir kamu kuruluşuyuz.”

KOSGEB ne zaman kuruldu ?

Balıkesir’ de 2007 yılında hizmet vermeye başlayan, öncesinde Türkiye genelinde 1990’ da kurulmuş bir kurum. Farklı isimlerle geçmişte de varlığını sürdüren bir kurum. 1970’ de KÜSGEM, 1978’ de SEGEM, 1983’ de KÜSGET isimleriyle geçmişte hizmet vermiş. KOSGEB Özerk yapıda 1990 yılında çıkan yasa çerçevesinde faaliyet gösteriyor. Özerk yapıda Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığına direk bağlı olmayan ilgili bir kamu kuruluşu.

Balıkesir’ e özel imkan

KOSGEB Balıkesir İl Müdürlüğü olarak sürdürdüğümüz kredi- faiz desteği diye bir programımız var diyen Müdür Çay “ Bu kapsamda Balıkesir’in Savaştepe ilçesine faizsiz kredi kullandırdık” dedi. Konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “ Bu destek oraya özel bir destekti. Malum 2014 yılında yaşanan Soma faciası sonrası Balıkesir’imizin Savaştepe ilçesinde de büyük kayıplar yaşandı. Bu bağlamda Bakanlar Kurulu kararıyla ilçemize özel böyle bir imkân verildi. KOSGEB olarak 2014 yılının son üç ayında Savaştepe’ deki KOBİ işletmelerine bu krediyi kullandırdık. Verdiğimiz bu kredi faizsiz ve bir yıl ödemesi olmayan bir kredi. Bir yıl sonra 24 ay vadeli ve toplamda 3 yıl olarak 3’ er ay taksitle geri ödemeli bir destek sağladık. Bir işletme en fazla 50 bin TL’ ye kadar bu destekten yararlanabildi. 2014 yılında verilen bu krediden Savaştepe ilçesinde 145 adet Kobi işletmesi faydalandı. Biz Savaştepe’ ye bu kapsamda toplamda 5 Milyon 900 bin 100 TL’ lik bir kredi kullandırmış olduk. Savaştepe ilçesine ekonomik olarak bir değer kattık. Bir nebzede olsa Soma Faciasında yaraları sarabilmişizdir umarım. En azından oradaki esnafın, kobilerin ekonomik hayatlarına katkı olması açısından önemli bir destek diye düşünüyorum.”

4 YILDA YÜZDE 300 ARTIŞ

KOSGEB Balıkesir İl Müdürlüğü’ nün merkez ve ilçelerde kobilere destek verdiği biliniyor. 2010 yılı itibariyle, toplamda 10 milyon 833 bin TL’ lik bir ödeme yapmışız ve destek vermişiz” diyerek verilen destekleri ve miktarlarını şöyle açıkladı: “Projelerle ve projesiz olarak firmalara hibe olarak verdiğimiz desteklerimiz var. 2010 yılından bu yana Balıkesir’ de verilen desteklere bakıldığında 2010 yılında 61 bin lira Balıkesirlilere destek verilirken, 2015 yılının ilk dört ayı içersinde ise 1 Milyon 583 bin TL destek verildi. 2010 ve 2013 yılları arasında verilen destek miktarlarında durağan bir dönem izlenirken 2013 yılının ardından 2015 yılının ilk dört ayına kadar her sene 1 milyon TL’ ye varan artışla destek verildi.

KOSGEB’in HEDEFİ İLK 10

2010 yılında en çok Kobi’ si bulunan il sıralamasında Türkiye genelinde Balıkesir 13’ cü sırada olduklarını belirten KOSGEB İl Müdürü alınan destek oranı olarak da 45. sırada olduklarını söyledi. Müdür Çay 2015 yılının ilk dört ayında ise Balıkesir’ de bulunan Kobi sayısı olarak Türkiye genelinde 15. sıraya yükselen il olduklarının altını çizdi. Muhatap kitlenin tamamına ulaşabilmiş ve destek vermiş bir kurum olarak 2015’ in sonunda hedef sıralamada ilk 10’ a doğru yükselmek.

Yeni iş kuracaklara destek

Yeni girişimciler için bu alanda da bizler çok ciddi bir atılım yaptık diyen KOSGEB İl Müdürü “ 2013, 2014 ve 2015 yılları içersinde eğitim ve verilen destek bakımından Balıkesir olarak Türkiye genelinde sıralamamızı yükselttik” dedi. Süreci şöyle değerlendirdi “ 2012 yılında girişimcilerimize verdiğimiz eğitim sayısı 14’ ken Türkiye sıralamasında Balıkesir 31’ nci sırayı aldı ve bu eğitimler sonucunda 283 kişi belge aldı ve belge alan kişi sayısı olarak Türkiye sıralamasında 59’ncu sıradaydık.2015 yılına geldiğimizde ilk 5 ay içersinde yapılan eğitim sayısı 17, Türkiye genelinde eğitim sayısı açısından Balıkesir 5. sıraya yükseldi. Bu eğitimler sonucunda Belge alan kişi sayısı 436’ ya yükseldi ve Belge alan sayısı açısından Türkiye sıralamasında da 5’ nci sıralamaya yükseldi. Bu açıdan bakıldığında 2012 de 1 sene’ de yapılan çalışmalarımızı 2015 yılında artırarak 5 ay içersinde daha fazlasını yaptık. Bu sene içersinde daha fazla eğitim yapmak hedefimizde. Eğitimlerimizi üniversiteler ve belediyeler aracılığı ile de yapmaktayız.”

AR-GE’ ye VERİLEN ÖNEM

KOSGEB’ in her ilin bir bütçesinin yanında, bir de genel bir bütçesi olduğunu açıklayan Müdür Çay . Hangi müdürlük hangi bölge çok daha fazla tanıtım yaparak, çok daha fazla proje üretiyorsa desteklerinde o oranda arttığını beliritti. Hizmet içi eğitim alarak, Balıkesir’ de ciddi bir artış sağladık diyen Müdür Balıkesir’ de ki artışın temel nedeninde bu olduğunu açıkladı. AR-GE projeleri ne kadar çok artarsa o kadar çok destek alınır ve gelişir. Balıkesir müdürlüğü olarak bu konuda özel bir strateji ile çalışıyoruz. Yöremizdeki firmaları çok daha iyi tanımaya çalışıyoruz. Yöremizdeki muhatap kitlemize bir şekilde ulaşıp özellikle programlarımızı tanıtıp, proje hazırlamaları için özel gayret gösteriyoruz. Yani bu şekilde Ar- Ge potansiyeli yüksek işletmelere projeleri hazırlatarak destekleri artırmaya çalışıyoruz.

İŞLETMELERİN ÖZGÜVENİ ARTTI 

KOSGEB olarak Türkiye çapında kobi ödülleri düzenliyoruz. Sekiz kategori gerçekleştirilen bir yarışma. Kobi ödüllerinin gayesi, illerdeki kobileri potansiyellerini açığa çıkararak teşvik etmek. Onları bu tür bir yarışla tanıtımlarını yaparak itibar kazandırmak. Son yıllarda Balıkesir’ de bu noktada güzel çalışmalar yaptık. Sekiz kategori içersinde 40 finalist belirleniyor. Beş finalist arasından’ da Türkiye birincisi seçiliyor. Bu yarışmaya Türkiye’nin 81 vilayetinden başvuru yapılabiliyor. 2013 yılında Balıkesir’den 3 finalistimiz vardı. İnovatif yani yenilikçi kobi kategorisine giren bir işletmemiz vardı. Girişimcilik alanında 2 tane bayan girişimcimiz finalist oldu. Geçen yıl İnovatif kategorisinde yani Ar- Ge’ lerin arasında en yüksek işletme Balıkesir’ den çıktı. Bu Balıkesir için önemli bir değer. Buradaki işletmelerimize bir özgüven verdi. Balıkesir’ de böyle girişimcilerimiz var ve böyle bir ödül aldık. 2014 yılında iki işletmemiz finalist oldu bir işletmemiz bayan girişimci olarak finalist oldu ve Başbakanımızdan belgesini aldı. İnşallah bu yıl içersinde olacak yarışmada sekiz kategori arasında 1’nciliği hedefliyoruz.

150 Bin TL hibe

2015 yılında “kobi projesi” adında bir proje başlattık. Markalaşma ve kurumsallaşma hedefi olan işletmelerimiz bize proje sundular. Onun bilgisini de vermek isterim. Balıkesir’den 4 proje ön değerlendirmeyi geçti ve asıl kurulun değerlendirilmesi sonucu projemiz işlevsel hale gelecek. Bu dört proje neticelendiği takdirde 150 bin TL hibe ile destek vereceğiz. Bu kategorideki projeler geldiği ve seçildiği müddetçe bizlerde kurum olarak destek vermeyi sürdüreceğiz.

Göreve başladığı 2013 yılından beri KOSGEB olarak Balıkesir’ de özel bir strateji ile hizmet vermeye çalıştıklarını ve muhatap kitlesinin ayağına kadar giderek onlara yardım etmek için çabaladıklarını belirten İl Müdürü Hüsamettin Çay önümüzdeki yıllarda KOSGEB olarak Balıkesir’de bulunan kobilere ve yeni girişimcilere destek miktarının artırılması için çalıştıklarını ifade etti.

SAMET AYDIN

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.