Balıkesir Merhaba Gazetesi

22 Ocak 2015 - 0:04

Genel

Olumsuz düşünce ve davranışlarında anlamsız biçimde inatla direnenleri, öfke ile sertlikle değil; gönül okşayıcı tatlı sözlerle yola getirmeye çalışmak, yumuşatmak en doğru yoldur. Zühtü Özkardeşler Lisesi öğrencileriyle Değerler Eğitimi kapsamında geçtiğimiz dönemde işledikler kötü söz konusu hakkında sohbet ettik.

ENES GÖKTAŞ: Kötü söz insanlar arasındaki arkadaşlık bağını zedeler. Arkadaşlık bağını zedelemekle kalmaz etrafındaki herkesi de alıştırdığı için herkese zarar verir. Mecliste de gördüğümüz gibi kötü söz daha büyük zararlara yol açıyor.

SAHRA NUR KANHAN: Ne yazık ki “küfür” toplumumuzda gelenek haline gelmiş acı bir gerçek. Başka bir gerçek ise küfür eden bireyler küfürün kendilerine değer kazandırdığı düşüncesindeler. Gelenekselleşen bu gerçek gittikçe yaş sınırı olarak düşmekte. Sokakta tekerleme söylemesi, oyunlar oynaması gereken çocuklar, küfürler ve sigaralarla büyümekte. Ve elbette yetişen nesilimiz ve toplumumuzu kurtarmak eğitim ile mümkün. Eğitimin temeli ailede başlar ve aile de eğitim sevgiyle aşılanır. Hiçbir insan küfürle değer kazanmaz ve geleneklerimiz küfür değil asıl değerlerimiz geçmişimiz bugünümüz ve geleceğimizdir. “İnsanları kurtarmak için, insanlığı kurtarmak gerek..”

FİRDEVS METİNTAŞ: “Kötü söz sahibine aittir” sözü aslında gerçekten doğru bir söz. Çünkü küfür edip kötü söz söyleyen kişi kendini yansıtmış olur. Aynı zamanda ailesini de, ailesinde aldığı terbiyeyi gösterir. Son zamanlarda erkeklere oranla kızların daha çok kötü söz söylediği görülüyor. Yani aslında küfür günümüzde kız erkek dinlemeden bir virüs gibi yayılıyor. Ve bunu engellemek önce aile sonra okullara kalıyor.

SERHAN ALKAN: Kötü söz söylemek benim için insan eksikliğidir. İnsanların gelişmemesinden kaynaklanır. Bunun en önemli nedenlerinden biri de ailenin çocuğunu nasıl geliştirdiği ile ilgilidir. Eğer güzel sözlerin içinde büyümüş bir insan hayatta hep saygıyla sevgiyle anılır. Eğer kötü sözler içinde büyüyüp yetişmiş ise o insanın hayatta ne sevgiye ne de saygıya ihtiyacı vardır. Yani eksik bir insandır.

YASİN GÖKÇE: Küfür, argo kelimesi bir insanın karakterini düşürür. Hiçbir kimseyi küfür ediyor, argo kelimeler kullanıyor diye ödüllendirmezsiniz. Eğer ki ödüllendiren oluyorsa da o kişinin karakteri bozuk diyebiliriz. Kısaca bir insanın karakterinin düzgün olması kullandığı kelimelere bakar.

MURAT BAKAN: Küfür insanların kendi kalitesini ve geldiği ortamı yansıtan en önemli etkendir. “Kötü söz sahibine aittir.”

İKRA KARGIN: Kötü söz söylemek, argo kelimeler kullanmak artık küçük yaşlarda ki çocuklara kadar inmesi beni üzüyor. Çocuklarımızın böyle bu toplumda yaşamasını hiç istemem. Bu kötü sözler sadece arkadaş ortamından kaynaklanmıyor. Bu tür davranışların aileden de gelebilmesi daha da endişelendiriyor. Bence toplumun bu konuda bilgilendirilmesini rica ediyorum. Toplumun daha fazla kötü alışkanlıklar edinmesini istemem.

HÜSEYİN ARSLAN: Günümüz dünyasında argo kelimeler her yerde şarkılar, günlük konuşmalar, diyaloglar arasında sürekli normal konuşuluyormuş gibi argo kelimeler cümlelerin arasına sıkıştırılıveriyor. Günümüz Türkiye’sinde eğitim düzeyi düştükçe çocuklar, gençler arasında argo kelime kullanma yaşı düşüyor. Yazık…

PINAR ÖNGÜN: Günümüzde küfür toplumdaki çoğu kişinin hayatında yer etmiş bulunmakta. Hatta bazı insanların yaşam biçimi olmuş durumda bu küfür anlayışı ve söyleyişi. Bu insanlara da suç bulmamak lazım aslında. Belki de büyüdüğü çevre, aile ortam etkilidir yaşamlarında. Ama yaptıkları tek hata bunun farkında olmayıp devam etmeleri. Bazılarının sadece zevk için eğlence için söylemeleri ve söylerken de küçük çocuklara insanlara nasıl zarar verdiklerini bilmeleri. Bunlar çok kötü ve insanların hayatını tetikleyici şeyler. Ne kadar masum bir şey olsa da bu durum yavaş yavaş herkesi içine alacak bir girdap.

SÜVEYDA ÖRÜK: Küfür etmek ve küfür edilen bir ortamda bulunmak benim hayatta en nefret ettiğim şeylerden biridir. Çevremdeki insanların bazıları da küfür ettiği için kendimi bu konuda şanssız görüyorum. Kötü söz söylemek bir insanın edinebileceği en kötü alışkanlıktır. Fakat bir insanı söylediği kötü sözlerden dolayı yargılamak çokta doğru değildir. Yaşadığı çevreden dolayı kötü söz söyleyen küfreden bir çok insan tanıyorum.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.