Balıkesir Merhaba Gazetesi

Köy Enstitüleri Fikir Ve Kültür Günleri Ayvalık’ta Başlıyor!

Köy Enstitüleri Fikir Ve Kültür Günleri Ayvalık’ta Başlıyor!
12 Nisan 2021 - 10:50

Köy Enstitüleri Fikir Ve Kültür Günleri Ayvalık’ta Başlıyor!

Yaşama geçirildiği 17 Nisan 1940 tarihinden bugüne kadar Türkiye’nin en önemli eğitim ve aydınlanma modeli olarak bilinen Köy Enstitüleri, kuruluşunun 81’inci yılında Ayvalık Belediyesi’nin ev sahipliğinde 19-20-21 nisan tarihlerinde Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde tekrar eğitim, bilim ve sanat başlıkları ile gündeme taşınıyor.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, çağımız eğitim modellerinin sürekli tartışma konusu olduğu ve değişikliğe uğradığı bu günlerde Köy Enstitülerinin çok kısa sayılabilecek yaşam pratiğinin halâ özlenen bir eğitim modeli olarak tartışılmakta olduğunu söyledi.

Üç gün sürecek

Bu tartışmalara katkı sağlamak ve Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu eğitim modelinin ne olması gerektiğini yeni kuşaklara anlatmak, hatırlatmak ve tanıtmak amacıyla Ayvalık Belediyesi ev sahipliğinde Köy Enstitüleri Fikir ve Kültür Günleri’nin Ayvalık’ta 19-20-21 Nisan tarihlerinde hayata geçirileceğini belirten Belediye Başkanı Mesut Ergin, “Atölye Kültür Sanat ile son yıllarda nitelikli kültür projelerine verdiği değer ve yaptığı yatırımlarla öne çıkan Etkinlikler online ve sınırlı sayıda seyirci ile gerçekleşecek. İlk olarak 18 Nisan’da İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı’nın sosyal medya hesaplarından online yayınlanacak açık oturum ile başlayacak olan etkinlik dizisi, 19 Nisan’da yönetmenliğini Ali Adnan Özgür’ün yaptığı ve ayrıca Köy Enstitülerinin serüvenini anlatan “Toprağın Çocukları” adlı film gösterimi ile.

20 Nisan’da ise Türkiye’nin en özel seslerinden Yasemin Göksu’nun, içeriğinde belgesel tadında öğelerin olduğu ve tiyatro oyuncusu Şebnem Köstem ile beraber bu güne özel hazırladığı “Yarım Kalan Düş” adlı anlatımlı konser Ayvalıklılarla buluşacak. 21 Nisan tarihinde ise ayrıca Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş ayrıca Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin panele katılacak” dedi.

Sınırlı sayıda izleyici

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş ile yapacağı söyleşiyle etkinliğin finalini yapacaklarını hatırlatan Başkan Ergin, 19-20-21 Nisan’da ki etkinliklerin. Ayvalık Belediyesi sosyal medya hesaplarından ve Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde pandemi kurallarına uygun bir şekilde sınırlı sayıda izleyici kabul edilerek ayrıca yapılacağını hatırlattı.

Talip Apaydın anısına

Fikir ve Kültür Günlerinin bu yıl Köy Enstitülerinin yetiştirdiği en önemli isimlerden olan toplumcu yazar ve köy edebiyatının güçlü kalemi Talip Apaydın anısına gerçekleştirileceğine değinen Hasan Aldemir, Apaydın’ın, Köy Enstitüleri’nin Cumhuriyet tarihinde çok önemli isimleri ülkeye kazandırdığını ifade etti. Aldemir, “İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde geçmiş ile gelecek arasına köprü kurarak tarihimizde yetişmiş çok önemli insan hazinelerini, fikir ve kültür insanlarını unutturmamak, yeni nesillere tanıtmak amacındayız. Bu vesile ile bu olanağı sağlayan Ayvalık Belediyesi başkan ve ayrıca yöneticilerine, etkinliklere emek veren ilgili tüm kurum temsilcilerine ve ayrıca sanat insanlarına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Talip Apaydın kimdir?

1926 yılında Ankara Polatlı’da doğan Talip Apaydın İlkokuldan sonra Çifteler Köy Enstitüsü’ne ardından Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü’ne kaydoldu. Daha sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik Bölümü’nü bitirdi. Yüksek Köy Enstitüsünden arkadaşı Halise Sarıkaya ile evlendi. 1979 yılından emekliliğine kadar Turhal ve ayrıca Amasya’da öğretmen olarak görev yaptı. Edebiyata şiirle başlayan Apaydın daha sonra öykü ve romana yöneldi. Ayrıca Fikirler, Yeditepe, Beraber, Yeni Ufuklar, Varlık, İmece ve ayrıca Türk Dili dergilerinde de yazıları şiirleri. Köy Edebiyatı akımının temsilcileri arasında yer aldı. İlk romanı Sarı Traktör ile tarımda makineleşme konusuna bir umut olarak yaklaştı. Yarbükü’nde ise köylüler arasında toprak ve su paylaşımı ile ilgili çekişmelerin olduğu zorlu yaşam koşullarını anlattı. Öykü ve romanlarında doğa betimlemeleri ve insan ilişkilerini tüm doğallığı ile yansıttı. Anı, oyun, ayrıca çocuk edebiyatı türlerinde de eserler verdi.

PROGRAM

18 Nisan (Online)

Açık Oturum

Düzenleyen: İsmail Hakkı Tonguç Belgeliği Vakfı

(Vakfın sosyal Medya hesabından canlı)

*Oturumdan hemen önce kısa bir müzik dinletisi

(Piyano: Öğr. Gör. Berrak Elif Tosun ve Bağlama: Hikmet Akat)

*Açılış Konuşması Işık Kansu (Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı)

*Açık Oturumu Yöneten Prof. Dr. Haluk Erdem

Konuşmacılar

*Celal Binzet (Ressam, Sanat Yazarı)

*Dr. Alper Akçam (Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Ankara Şube Başkanı)

*Öner Yağcı (Yazar)

19 Nisan

*Film Gösterimi (Seyircili)

Toprağın Çocukları

20 Nisan

*Anlatımlı Konser (Seyircili)

Yarım Kalan Düş Köy Enstitüleri

Yasemin Göksu & Şebnem Köstem

21 Nisan (Seyircili)

Panel

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.