Gündemİlçe HaberleriSiyaset

Köybaşı; “Ateşin Utandığı, Ama İnsanın Utanmadığı Bir Gün”

2 Temmuz 93, ateşin utandığı, ama insanın utanmadığı bir gün" diyen Köybaşı, 31 yıldır süren davada adaletin sağlanamadığını vurguladı

Köybaşı; “Ateşin Utandığı, Ama İnsanın Utanmadığı Bir Gün”

2 Temmuz 93, ateşin utandığı, ama insanın utanmadığı bir gün” diyen Köybaşı, 31 yıldır süren davada adaletin sağlanamadığını vurguladı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir İl Başkanı Erden Köybaşı, 2 Temmuz 1993 Sivas Madımak Katliamı’nın 31. yıl dönümü dolayısıyla bir anma mesajı yayımladı. Köybaşı, mesajında şu ifadeleri kullandı:

“2 Temmuz 1993 günü Sivas’ta, Pir Sultan Abdal şenlikleri sırasında, şenliklere katılan ozan, yazar, sanatçı ve aydınların kaldığı Madımak Oteli’nin kuşatılarak yakılması sonucu 33 kişi yanarak ve dumandan boğularak yaşamını yitirmiştir. Sivas’ta Atatürk büstü tahrip edilmiş, ‘Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak’ sloganları atılmıştır.”

Chp Il Baskani Erden Koybasidan Bayrak Cagrisi 1

Köybaşı, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Sivas’a kardeşlik türküleri söylemeye gidenler Madımak Oteli’nde yaşamdan koparılmıştır. Madımak otelinde kadın, erkek, yaşlı, genç, yazar, çizer, oyuncu, şair ve ozan; toplamda tam otuz üç can diri diri ateşe verildi, katledildiler. Onlar artık gökyüzünü, gökyüzündeki kuşları, denizi, denizin mavisini, sevdiklerini, sevdiklerinin ellerini, dünyayı, dünyanın renklerini ve yarını, yarının umutlarını göremeyecekler. 33 can Sivas katliamında yaşamdan koparılmasalardı, bütün olumsuzluklara ve her şeye rağmen yaşamayı sevecekler, bu düzene karşı çıkacaklardı. O kara gün, 2 Temmuz 93, ateşin utandığı, ama insanın utanmadığı bir gün olarak tarihe geçti.”

Erden Koybasindan 19 Mayis Mesaji 1

“31 Yıldır Süren Bu Davada Gerçekler Ortaya Çıkmadı”

Köybaşı, ülkede adalet sisteminin çalışmadığını belirterek, “31 yıldır süren bu davada gerçekler ortaya çıkmadı, katliamın gerçek suçluları yakalanıp hesap vermedi. Vicdanlarda ki acı dinmedi. Yeryüzünde kardeşlik türküleri söylendiği müddetçe, elbet bunların hesabı sorulacak. Hiçbir kanun maddesi, hiçbir zaman aşımı uydurması, bu acıyı hafifletmeyecek ve yürek yangınını söndüremeyecek. Tarihe Sivas Katliamı olarak geçen bu hadise, farklı uygarlıkların beşiği olan ülkemizde kardeşliğimize zarar vermiştir. Olayların büyümesi engellenememiş ve toplumsal hafızaya bu acı olay en derin haliyle kazınmıştır. Unutmamak ve unutturmamak için Sivas Madımak Katliamında katledilen canlarımızı 31. yılında rahmetle anıyoruz,” ifadelerini kullandı.

Sarı’dan Asgari Ücret Çağrısı “Emek düşmanı”

Bülten

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu