Özel HaberlerGündemİlçe Haberleri

Köylülerin Mücadelesi Balıkesir’in Meydanına Taştı

Bugün Balıkesir Valiliği önünde Kaza Koruma Derneği ve Gökçeyazı köyü sakinleri, CVK Altın Madeni'nin Maden Ocağı projelerini protesto etti.

Köylülerin Mücadelesi Balıkesir’in Meydanına Taştı

Koylulerin Mucadelesi Balikesirin Meydanina Tasti 1
Köylülerin Mücadelesi Balıkesir’In Meydanına Taştı

Bugün Balıkesir Valiliği önünde bir araya gelen Kaza Koruma Derneği üyeleri ve Gökçeyazı köyü sakinleri, CVK Altın Madeni’nin Maden Ocağı Kapasite Artırımı Hazır Beton Tesisi ve Maden Ocağı ve Cevher Zenginleştirme/Atık Depolama Tesisi projelerine verilen “ÇED Olumlu” kararlarını protesto etti.

“Telle çevirip cehennem çukurları açtılar”

Kaza Koruma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ömür İlgör, Türkmen Dağı’nda altın çıkarmak isteyen CVK Altın Madeni’nin siyanür kullanacağını belirterek, “CVK Altın Madeni Türkmen Dağında altın çıkartmak istiyor. Siyanür altın çıkartmak istiyor. Biz 2012’den bu yana hava suyu zehirleyen madenlere karşı mücadele ediyoruz. Birçok yer de kazandık ama eğer bu yapılırsa aynen Gökçeyazı’da İliç olacak Türkmen Dağı da İliç olacak. Tarım biletecek. Hayvancılık bitecek. Zaten her tarafı çıplak kazmaya başladılar çukurları açtılar ağaçları buduyorlar ve maden alanını telle çevirip cehennem çukurları açtılar.” dedi.

Koylulerin Mucadelesi Balikesirin Meydanina Tasti 2
Köylülerin Mücadelesi Balıkesir’In Meydanına Taştı

“Köylüler tarlalarımız nerede diye çığlık çığlığa ağlıyor”

Ömür İlgör sözlerine, “Biz daha önce 2 kez dava açtık. Halkın katılım toplantısı oldu. Şimdi madenden yana bir karar çıktı fakat köylüler kesinlikle madeni istemiyorlar. Çünkü başlarına geleceğinin farkındalar. Türkiye’nin her yerine saldırıyorlar. Bu Balıkesir’de en az 10-15 köyü etkileyecek bir proje. Tarlasını daha vermemiş, satmamış haberi olmayan köylülerin bile gittik biz daha önce çeşitli yerlere cehennem çukurları açmışlar. Her yeri kazmışlar. Köylüler tarlalarımız nerede diye çığlık çığlığa ağlıyor. Bunu durduramazsak tarımı hayvancılığı bitirmiş olacak ve insanlarda zehirleniyor kansere de zemin hazırlıyor. Doğa sadece bizim değil. Suyumuz toprağımız kirlendikten sonra madenciler çekip gidecekler. Zehirlerini bırakacaklar hiçbir şey kalmayacak geride “ şeklinde devam etti.

Koylulerin Mucadelesi Balikesirin Meydanina Tasti 3
Köylülerin Mücadelesi Balıkesir’In Meydanına Taştı

“Hiç kimseye sormadan tarlasını gasp ediyor”

Gökçeyazı köyünde yaşayan Meryem Olcay da duygularını şu sözlerle ifade etti: “ Bende o köyde yaşayan bir insan olarak söylüyorum. Hiç kimseye sormadan tarlasını gasp ediyor. Geliyor şirketini kuruyor çukurunu açıyor bütün ormanı yok ediyor. Bizde onun mücadelesi için geldik buraya. Burada olanların hepsi bizim köylü. Köyümüz için geldik buraya” dedi. Protestoya katılanlar, projenin çevreye ve yaşam alanlarına vereceği zararlara dikkat çekerek, madencilik faaliyetlerinin tarımı ve hayvancılığı tehdit ettiğini vurguladılar.

Haber: Elif Şahin

Bakan Işıkhan Maden İşçileriyle İftar Yaptı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu