Balıkesir Merhaba Gazetesi

“Kredi tahsis ücreti” yargıya taşınacak

“Kredi tahsis ücreti” yargıya taşınacak
20 Ekim 2014 - 0:00

Genel

TÜSODER Genel Başkanı Ağaoğlu “BDDK’nın yeni düzenlemesindeki tahsis ücreti başta olmak üzere tüketici aleyhine olan maddelerle ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali için Danıştayda dava açacağız” dedi.

TÜKETİCİ Sorunları Derneği (TÜSODER) Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu, bankaların tüketicilerden aldığı dosya masrafının, “mutasyona uğrayıp” biraz da yasal haliyle “kredi tahsis ücreti” olduğunu belirterek, bu bedelin tüketici haklarına aykırılık teşkil ettiği iddiasıyla Danıştayda dava açacaklarını söyledi. Ağaoğlu, yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK), 3 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliği”ne göre, kredi kullananlardan alınan bedellere “tahsis ücreti” denildiğini belirtti. Bu ücretin, kullandırılan kredi anaparasının binde 5’ini geçemeyecek şekilde yasal hale getirildiğini dile getiren Ağaoğlu, “Örneğin bir tüketici 100 bin liralık konut kredisi kullandı. Tahsis ücreti bunun binde 5’i olan 500 liranın üzerinde olamayacak” dedi.

“Dosya masrafı lekelendi”
Ağaoğlu, bankaların BDDK’ya başvurarak bu ücrete yeni bir isim verilmesi yönünde talepte bulunduğunu vurguladı.
Kurumun, dosya masrafının adını değiştirip tahsis ücreti yaptığını anımsatan Ağaoğlu, “Yani bankaların tüketicilerden aldığı dosya masrafı mutasyona uğrayarak biraz da yasal haliyle ‘kredi tahsis ücreti’ oldu. Çünkü dosya masrafı adı lekelendi. Dosya masrafını yasal hale getirip tepki çekmektense yeni bir isim altında aynı yöntemle tüketiciden bedel alınmaya devam edildi. Sonuçta yine tüketiciyi mağdur eden bir durum söz konusu; tüketici haklarına aykırılık teşkil ediyor” ifadesini kullandı.
Yönetmeliğin tüketiciyi korumaktan uzak kaldığını savunan Ağaoğlu, “Bu nedenle BDDK’nın yeni düzenlemesindeki tahsis ücreti başta olmak üzere tüketici aleyhine olan maddelerle ilgili yürütmenin durdurulması ve iptali için Danıştayda dava açacağız. Bu konuda derneğimizin hukuk komisyonu gerekli çalışmaları yürütüyor” dedi. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.