Balıkesir Merhaba Gazetesi

Küçücük, Fıçıcık; İçi Dolu Turşucuk “LİMON”

Küçücük, Fıçıcık; İçi Dolu Turşucuk “LİMON”
Prof. Dr. Fatih Satıl( fsatil@gmail.com )
23 Ocak 2017 - 11:15

Küçücük, Fıçıcık; İçi Dolu Turşucuk “LİMON”

 

Geçenlerde bir yerde şu hikâyeyi okumuştum: Bir gün Lokman hekim, iş bulmak umudu ile oğlunu da yanına alarak koyulur yollara. Bir köye gelirler. Lokman hekim, limon ağaçlarını görür. Oğluna: “Burada bize iş yok, fazla limon yiyen insanlar hasta olmaz; geri dönelim” der. Dönerken başka bir köyde ağaçların altında çürümüş limonları görür. Oğluna: “Dur” der. “Bu köyde bize iş var “Oğlu:” nereden anladın baba?” diye sorar. Lokman hekim: “Bu insanlar limonları yememişler ağaçlar altında çürüyor, eğer limonları yeselerdi bu köyde hiç hasta olmazdı. Yemediklerine göre burada çok hasta var. Bize de iş var.”diye cevap verir.

 

Yazın Serinleten, Kışın da Hastalıkları Önleyici Mucizevi Meyve ‘Limon’

Limon, mucizevi etkilere sahip, evlerimizde sıklıkla kullandığımız Allah’ın bizlere rahmet hazinesinden gönderdiği mükemmel meyvelerden birisidir.

C vitamini içeriği yüksek olan limonun en önemli özelliği antioksidan etkiye sahip olmasıdır. İçeriğindeki asit sayesinde enfeksiyonlara karşı koruyucu bir etkisi vardır. Yoğun C vitamini deposu olan limon soğuk algınlıklarında da sık kullanılan bir meyvedir. Kış aylarında grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda artış olur. Ancak C vitamini, bu hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Bu noktada durup düşünmek lazım: Elbette aklı ve şuuru olmayan bu meyveler bizi bilmez ki ihtiyacımız olan mevsimde gelip vitaminleri bize sunsun. Demek ki ihtiyaçlarımızı bilen birisi var. Sonsuz ilim ve merhamet sahibi Rabbimiz, hazine-i Rahmet’inden, kış aylarında bize limon, mandalina, portakal, greyfurt ve kivi gibi C vitamini kaynaklarını sunar.

 

Dalında insana huzur sofrasında lezzet veren Limon

Son yıllarda yapılan çalışmalarla, bu bitkinin, kanser hücresini iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır. Bu nedenle Kemoterapi ve Radyoterapi sonrası radyasyonun etkilerini azaltmak amacıyla bol limon tüketilmesi tavsiye edilir.

Günlük yaşantımızda karşılaştığımız stres, sigara, yanlış pişirme teknikleri ile hazırlanmış yemekleri tüketmek, vücuttaki serbest radikal seviyesinin yükselmesine neden oluyor. Antioksidan özellikli C vitamini kaynağı olan limon, bu seviyenin yükselmesini engelleyen ve vücuttan serbest radikalleri uzaklaştıran başlıca besinlerden biridir.

Limonun, bakteri enfeksiyonları ve mantarlara karşı antimikrobial etkisi olduğu, kurt ve parazitlere karşı etkili olduğu da kabul ediliyor. Ayrıca yüksek tansiyonu dengeleyen meyvenin, strese, sinir bozukluklarına iyi gelen antidepresan etkisi olduğunu da unutmamak lazım..

 

Limonun kendisi kadar kabuğu da oldukça faydalıdır

Limon kabuğunun en önemli özelliği, cilde iyi gelmesidir. Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde; limon kabuklarında bulunan ‘dlimonene’ adlı maddenin çok güçlü bir cilt dostu olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, cilt kanseri riskini azaltmak için limon kabuğunun günlük beslenme programımızda bulunması önemlidir. Limonun ile birlikte gliserinin, el ve yüz yumuşatıcısı olarak eski zamanlardan beri kullanıldığı, sivilcelere uygulandığı takdirde iltihabı yok ettiği bilinmektedir.

Ancak, limonun çok sık yenmesi, içerdiği asitli bileşiklerden dolayı midede ülser, gastrit gibi hastalıkların çıkmasına sebep olabileceği de unutmamalıdır.

 

Çaya çorbaya Limon

Yapılan araştırmalar, çayda bulunan bir takım maddelerin vücudun demir emilimini engellediğini gösteriyor. Bu da kansızlık nedenlerinin başında gelmektedir Çayın bu olumsuz etkisini önlemek için açık ya da limonlu çay içilmesi öneriliyor. Özellikle yemeklerden sonra içilen çayları limonlu içmek daha doğru olacaktır. Çaya damlatılan limon çayın sertliğini kırar ve bu keyifli içeceği bir nevi şifâlı serum mahiyetine çevir.

 

Kaynaklar

Karabayır N. ve Gökçay, G. Vitamin C. Türkiye Klinikleri J Pediatr Sci 2: 37-41, 2006.

Manthey, JA and Guthrie, N. Antiproliferative Activities of Citrus Flavonoids against Six Human Cancer Cell Lines. J. Agric. Food Chem. 50: 5837–5843, 2002.

Spiro,M. et al. Kinetics and equilibria of tea infusion. Part 13. Further studies on tea scum: the effects of calcium carbonate, lemon juice and sugar. 57: 295–298, 1996.

http://www.hekimce.com/?kiid=1999.

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.