Balıkesir Merhaba Gazetesi

Küçükkuyu’da zeytin hasadı başladı

Küçükkuyu’da zeytin hasadı başladı
24 Ekim 2014 - 0:01

Genel

İlk hasat zeytinyağı sıkımı, Tariş Küçükkuyu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi’nde yapıldı

EDREMİT Körfezi’nde yer alan Küçükkuyu beldesinde zeytin hasadı başladı. Körfezde geniş bir alanda yayılım gösteren zeytinliklerde vatandaşlar ürünlerini toplamaya başladı. Sırık, elle ya da zeytin toplama makinesiyle tarlalarla çaba gösteren üreticiler, ürünlerini yağ elde etmek için fabrikalara götürüyor.
Zeytin ve yağ üreticisi Halil Özçakır, zeytinlerin ilaçlanmadığı için dalından erken düştüğünü söyledi. Üreticinin kalite kaybı olmaması için hasada erken başladığına işaret eden Özçakır, “Erken hasada rağmen ürün yüzde 25 oranında yağ veriyor. Yağdaki asit ise 1 ile 1,5 değerinde” dedi.
Tariş Küçükkuyu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Yağ Sıkım Fabrikası Sorumlu Müdürü Serkan Çam ise sıkım işleminde tek vardiyada günde 250 çuval zeytin işlediklerini bildirdi.
Kasım ayında iki, daha sonra üç vardiya hizmet vermeye başlayacaklarını dile getiren Çam, “Fabrikamızda kooperatif ortaklarımızın zeytinini işleyip, asit oranını belirliyoruz. Ortaklarımız isterse yağlarını kooperatifimize satıyor yada alıp kendi olanaklarıyla değerlendiriyor” diye konuştu. (AA)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.