Balıkesir Merhaba Gazetesi

KÜLTÜR ETKİNLİĞİNE KEPSUT İMZASI

KÜLTÜR ETKİNLİĞİNE KEPSUT İMZASI
04 Haziran 2015 - 0:37

Genel

Kepsut Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önceki gün kültürel bir etkinliğe imza attı. İlçenin yöresel ürünlerinin yer aldığı kültürel etkinlikte A dan Z’ye unutulmaya yüz tutan gaz lambalarından, kandillere, değirmen ve mini yün yapağı tezgâhlarına kadar sofraların vazgeçilmez bakır tencereleri ve güğümler, öğrencilerin deneylerinden oluşan görsel materyal ve çalışmalar yer aldı.
Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul her yıl yapılan etkinliğin herkesi buluşturan bir etkinlik olması arzusu ile bu etkinliğin toplu olarak yapıldığını hem öğrencilerin hem de velilerin kaynaşmasına vesile olduğunun altını çizdi. Sağlık Bakanlığının öğrencilere yönelik olarak programa aldığı ‘kuru üzüm’ uygulamasına dair önemli açıklamalar yaptı.

CANKUL ‘BİRLİKTE OLALIM İSTEDİK’
Kepsut ta düzenlenen kültür etkinlikleri ve öğrencilerin yılsonu etkinliği tüm öğrencilerin bir araya gelerek buluşması ve yaptıklarını sergileyerek, oyunlarla gösterime sunarak gerçekleştirmesine vesile oldu. Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, ‘Okullarımızın her yıl kendilerinin yaptığı yılsonu etkinliği idi bu etkinlikler. Dedik ki, tüm öğrenciler ve veliler buluşsun. Stres atsın. Bizde bu mutluluğa profesyonel bir sahne kurarak, onların gösterilerini sunmalarına olanak sağlayarak hep birlikte olalım’ dedi. Başkan Cankul şöyle devam etti:  Milli Eğitim Müdürümüze çocuklarımızı toplayalım bir araya getirelim dedik. Hem öğrencilerimiz hem de veliler birbirlerini tanısınlar, kaynaşsınlar. Okulların kendi müzik grupları, halkoyunları grupları ile becerilerini öğrencilerimiz sergilesinler istedik. Onlara profesyonel bir sahnede kurduk. Halkoyunları ekipleri gösterilerini sunacak. Velilerimizin, öğrencilerimizi streslerini atmalarına olanak sunulmuş olacak.’
ESKİYE AİT NE VARSA…
Kültürel yapı taşlarının yer aldığı serilerde çocukların el emeklerinden oluşan ürünler yer aldı. Taş değirmeni, eskiye ait yöresel kıyafetler, el becerileri, ahşap boyama çalışmaları, öğrencilerin deney yaptıkları çalışmalar, kandil, güğüm, demir tabaklar, peşgirler ve hem eski hem de günümüze ışık tutmuş ve tutacak çalışmalar sergilendi. Kepsut Kaymakamı Hacı Asım Akgül, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, ilçe Milli Eğitim Müdürü Erdal Durmuş, Halk Eğitim Müdürü Şerif Keser’in katıldığı programda 8’nci sınıf öğrencileri şekerin zararını göstermek için canlı bir  deney gerçekleştirdi. Konuyla ilgili olarak öğrenciler deneyle öğrenmenin mutluluğunu arkadaşları ile paylaşırken programa katılım sağlayan protokol üyeleri ise öğrencilerin deneyine şahitlik etti. Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul B.Merhaba’ya yaptığı açıklamada ‘ Şekerin insan vücuduna verdiği zararı anlatan bir deney izledik. Şeker vücuda zararlı. Uzak durmak gerekiyor. Ben bıraktım örneğin. Dikkat etmek gerekiyor. Ömrümüzü sağlıklı bir şekilde geçirmek gerek.’ dedi.
ORGANİK OLAN ESKİ BAĞLAR
Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Sağlık Bakanlığının programa alarak uygulamaya soktuğu okul sütü projesinin ardından kuru üzüm projesinin de hayata geçmesi ile çocukların sağlıklı yetişmelerine teşvik amaçlı yapılan bir program. Bugün abur cubur tüketen bir gençlik var.’ dedi. Başkan Cankul, Çocukların sağlıklı beslenmesi için gerekli olan bir teşvik aslında bu program. Süt çocuklarımız için önemli. Yine bir ceviz badem, kuru üzüm demir ve kan yapıcı gıdalar. Çocuklarımız kuruyemiş yemiyor. ‘şeklinde konuştu. Cankul, Bizim çocukluğumuzda herkesin bir bağı vardı. Kendi üzümümüzü kendimiz toplar kendi pekmezimizi yapardık. Zaman içinde yok oldu. Bağlarımız kurudular. Kazanlar kurardık Çizmelerle içine girerdik. Gerçek olan bu. Organik olanda o. Şimdi kimse uğraşmıyor. Bu açıdan teşvik edilmesi gerekiyordu ve atılan bu adımlarla yeniden sağlıklı bireylerin gelişimine katkı sunacak bir programla yürütülüyor. Teşvik ediliyor’ dedi.
ÖĞRENCİLER DENEY YAPTI
8’nci sınıf öğrencierinden Serra Eyiol ve Efsa Kan Fen ve Teknoloji öğretmenleri Sadullah Kara’nın gözetiminde Kimyasal tepkimelerde ısı ve ışık açığa çıkmasının gözlenmesi deneyinde potasyum permanganat, glikoz(şeker)volkan modeli, alçı, tahta zemin ve sülfirik asit malzemeleri ile deney gerçekleştirildi. Yapılan deneyde alçı ve Volkan modeli yapan öğrenciler, Volkanın içine potasyum permanganat döktüler. Potasyum permanganat üzerine şeker ilave edilmesi ile birlikte sülfrik asit damlatarak yanma olayını gösterdiler. SEMRA AMAN AKYÜREK&KAMİL AKYÜREK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.