Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kültürel Şiddet tartışıldı

Kültürel Şiddet tartışıldı
12 Şubat 2015 - 0:08

Genel

Diyanet TV’nin, ‘Genç İlahiyat’ programı NEF salonunda çekildi. Mustafa Cihat’ın sunduğu programa konuk olan Doç.Dr.Kemal Ataman, ‘kültürel şiddeti’ anlattı.

Sunuculuğunu sanatçı Mustafa Cihat’ın yaptığı; ‘genç ilahiyatçıların buluşma platformu’ diye nitelenen TRT Diyanet TV’nin ‘Genç İlahiyat’ Pprogramı, Necatibey Eğitim Fakültesi (NEF) salonunda çekildi. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Öğretim Üyesi Doç.Dr. Kemal Ataman’ın konuk konuşmacı olduğu programda, ‘Kültürel Şiddet’ tartışıldı.

Doç.Dr. Kemal Ataman, toplumsal ve kültürel şiddeti, şiddetin kaynağını, sosyolojisini anlattı. Ataman, ötekileştirme, kuşatıcı kategori, dışlayıcı kategori kavramları, kültürel şiddetin hedefleri konuları üzerinde durdu.

Son yıllarda sıkça dile getirilen ‘öteki’ kavramı üzerinde duran Doç.Dr.ataman, “Benim gibi, ama benim dışımda. Benden farklı, farklı inanca sahip, farklı giyinen, farklı düşünen her bireye öteki diyoruz” dedi. Ataman aslında bu kavrama yanlış bir şekilde ‘negatif’ bir anlam yüklendiğini belirterek, bu sorunun yeni olmadığını, Neolitizmin kavram üretmesi ile ve biraz da enformasyonun, iletişim olanaklarının artması ile daha belirginleştiğini vurguladı. Doç. Dr. Ataman, kültürel şiddetle mücadelede çeşitli yaklaşımlar olsa da en doğru yaklaşımın; ‘Diyolojist’ (soru-cevap ile, müzakereyle) yaklaşım olduğunu savundu.

ŞİDDET GELİŞMİŞ ÜLKELERDE YAYGIN

Şiddet uygulamak için kişinin ya da grubun, güçlü olması değil, kendini güçlü hissetmesi gerektiğini belirten Doç.Dr. Ataman, “Gücün, şiddetin, ötekileştirmenin uygulanması; zayıfın ezilmesi zamana ve topluma göre değişebilir. Türkiye’de Almanya’dakinden farklı olabilir. Şiddetin en yaygın uygulandığı ülkeler, toplumlar sanıldığı gibi geri kalmış toplumlar değil, medeni dediğimiz, gelişmiş dediğimiz toplumlar… Şiddetin en çok uygulandığı ülkelerin başında; birinci sırada Amerika Birleşik Devletleri, ikinci sırada da Güney Afrika Cumhuriyeti geliyor. Şiddet, zayıf olana, azınlık olana uygulanıyor. Ne kadar medeni, ne kadar gelişmiş olsa da Batı’nın her yerinde şiddet var. Bu ülkelerde hem devlet hem de toplumsal şiddet var” dedi.

Anadolu’nun değişik yörelerinde çekilen ve sanatçı Mustafa Cihat tarafından sunulan ‘Genç İlahiyat’ adlı programa BAÜ İlahiyat Fakültesi öğrencileri yoğun ilgi gösterdi. Programı başta BAÜ Rektörü Prof.Dr. Kerim Özdemir olmak üzere protokol tarafından da izlendi. Program Mustafa Cihat’ın konseri ile sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.