Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kuraklık Balıkesir’de Etkili Oluyor

Kuraklık Balıkesir’de Etkili Oluyor
06 Ocak 2021 - 19:11

Kuraklık Balıkesir’de Etkili Oluyor

 

Balıkesir’de son günlerde bölgede etkili olan kuraklık nedeniyle, İkizcetepeler Barajı’ndaki su seviyesi yüzde 30’a düştü. Baraj sularının altında kalan eski asfalt, 30 yıl sonra kuraklık nedeni ile yüzeye çıktı.

 

Kuraklık Baraj Ortasındaki Eski Yolu Yüzeye Çıkardı

Altıeylül ilçesinde 30 yıl önce hizmete giren İkizcetepeler Barajında, kuraklık nedeniyle su seviyesinin azalması, eski İzmir yolunun yüzeye çıkmasına ve amatör balıkçıların uğrak mekânı olmasına neden oldu. Kuraklık nedeni ile suyun çekilmesini ve eski asfalt yolun görünür hale gelmesini fırsat bilen amatör balıkçılar, araçlarıyla geldikleri ‘barajın ortasında’ oltayla balık avlıyor.

30 Yıl Önce İnşa Edilmişti

Kille Çayı üzerinde, sulama, içme suyu ve taşkınları önlemek amacıyla Altıeylül ilçesi sınırlarında 1986-1991 yıllarında inşa edilen baraj, yapıldığı alandan geçen eski Balıkesir -İzmir kara yolu ise sulara gömülerek kullanılamaz hale gelmesine neden olmuştu.

 

Amatör Balıkçılara Ev Sahipliği Yapıyor


Barajda balık tutan İbrahim Özer: “11 yıl önce yoldaki köprünün üstünde 20 santimetre suyun kaldığını anımsatarak, şöyle konuştu: “3 yıl önce de yolun üzerinde 10 santimetre su bulunuyordu. Barajın yapılmasının ardından üçüncü kez bu yol görünür hale geldi ancak bu kez kuraklık nedeniyle su seviyesi eskisinden daha fazla aşağı çekildi. Eskiden burası İzmir yolu olarak kullanılıyordu İstanbul’daki Galata Köprüsü’nde olduğu gibi arkadaşlarla burada balık yakalıyoruz. Böyle giderse şu an bulunduğumuz yerde de su kalmayacak ve burada da balık yakalayamayacağız” şeklinde kuraklıkla ilgili yorum yaptı.

 “Kahvehaneler Kapalı Diye Geliyoruz ”

Amatör balıkçılardan Mustafa Cantürk de yolun normalde suyun altında olduğunu ve yüzeyden çok nadir görülebildiğini ifade ederek, “Eskiden su altında kalan yolda, şu anda araçlarla ilerleyebiliyoruz. Mahallelerimizde kahvehaneler kapalı olduğu için bizler de buraya gelip güzel vakit geçiriyoruz.” dedi. Ali Karakurt ise barajdaki su seviyesinin azalmasıyla ortaya çıkan eski İzmir yolundan olta atıp barajın ortalarındaki balıkları avladıklarını dile getirdi.

 

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.