Balıkesir Merhaba Gazetesi

Kurban kesmek özel bir ibadet

Kurban kesmek özel bir ibadet
01 Ekim 2014 - 0:07

Genel

03

 

Kurban bayramı yaklaşırken İl Müftüsü Turgut Açari, önemli bilgiler verdi, kurban kesimi ve bağışı ile ilgili dikkat edilecek konular hakkında uyarılarda bulundu.

MERHABA’YA ÖZEL
İl Müftüsü Turgut Açari ile yaklaşan kurban bayramını konuştuk. Açari, Büyükşehir Merhaba’ya özel bir demeç vererek kurban bayramı ve kesim işleminin incelikleri üzerine açıklamalarda bulundu.

Kurban bayramına sayılı günler kala; kurban alımı, kesimi ve kurban adı altında yapılacak tüm ibadetler konusunda İl Müftüsü Turgut Açari ile görüştük. Açari; kurban nedir, kimlerin kurbanı kabul olunur, kurban alınırken, kurban kesilirken nelere dikkat edilir gibi sorularımızı yanıtladı. Açari, gazetemiz Büyükşehir Merhaba okuyucuları için ayrıntılı bilgiler verdi, önemli uyarılarda bulundu. Bu bilgileri okuyucularımızla paylaşıyoruz.
Balıkesir İl Müftüsü Turgut Açari, kurbanın tanımı şöyle yaptı: “Allah’a manen yaklaşmak için hususi bir hayvanı, hususi olarak kesmektir. Hususi gün ise kurban bayramının 1’inci, 2’inci ve 3’üncü günleridir. Hususi hayvan ise kurban olabilecek hayvan demektir örneğin; Koyun, keçi bir yaşında olacak, sığır ve manda cinsi iki yaşını doldurmuş olacak, deve ise beş yaşını bitirmiş olacak. Bunların erkeği de dişisi de aynı. Sadece kuzu altı ayı tamamlamışsa ve gidişat olarak annesi gibi gözüküyorsa altı ayı bitirmiş olan kuzular kurban edilebilir.”

KİMLERİN KURBANI
KABUL OLUNUR
İyi niyetli olanların kurbanı kabul olur. Kurbanımızın kabul olması bizim iyi niyetli olmamızın alametidir. Kurbanlık hayvanın kanı toprağa akarken kurban sahiplerinin günahları da dökülür.
Hanefi mezhebinde dinen zengin sayılanlara vaciptir. Ama bazı mezhepler var ki şafi gibi onlarda vacip kavramı yoktur. Bu durumda ya farzdır ya da sünnettir. Bir insana kurbanın vacip olması için 4 tane şart vardır. Müslüman olacak, hür olacak, mukim olacak ve dinen zengin olacak. Dar gelirli olanların Allah kurban kesmelerini emretmiyor.

KURBAN ALINIRKEN
NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Müftü Açari, kurban alınırken kurbanlıkta nelere bakılması gerektiğini şöyle ifade etti. “ Kurbanı alırken niyetimizi belli edeceğiz. Eğer ki kurban müşterek kesilecekse, bütün ortakların niyeti kurban olmalı. İki gözü veya tek gözü eksik olan, boynuzlarından biri ya da ikisi kökünden kırılmış olan hayvanlar, kulakları veya kuyruğu doğuştan olmayanlar, kulağı yada kuyruğu kesilmiş, ayağı basamayacak kadar topal olanlar, dişlerinin çoğu dökülmüş olup karnını doyuramayacak şekilde olanlar, ölecek derecede hasta olanlar, bulaşıcı hastalık taşıyanlar, iliği kalmamış derece zayıf olanlar, meme başları kopmuş olanlar, memeleri kurumuş olanlar, burnu kesilmiş olanlar, pislik yeme alışkanlığı olanlar ve dinen belirtilen yaşları doldurmamış olan hayvanlar kurban olamaz. Bir de veteriner hekimlerin yani tarım bakanlığına bağlı uzmanların bazı tavsiyeleri var. Veteriner sağlık raporu olmayanlar, küpesi ve kimlik kartı olmayanlar, yeni yavrulamış olanlar, salyası akanlar, gözünde akıntı olanlar, öksürük ve nefes darlığı olanlar, burun akıntısı olanlar, çevreye aşırı tepkili olanlar veya hiç tepkili olmayanlar, vücudunda yara bulunanlar ve cinsel organında akıntı olanlar kurban edilmemelidir ” dedi.

KURBAN KESERKEN
NELERE DİKKAT ETMELİ
Müftü Turgut Açari, kurban keserken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı: “Kurban kesen kişi abdestli olursa iyi olur, kurban edilecek hayvanın bağlayıp ayakları kıbleye doğru çevrilmesi gerekir. Üç defa tekbir getirilmeli, hayvanı kesecek kişi bismillahiallahuekber demeli. Kurbanlığın boynunda 4 tane boru vardır. İkisinden kan akar, diğerleri ise yemek ve nefes borusudur. Bu dört boruyu kesmelidir. Üçünü keserlerse yine kurban kabul olur. Nefes, yemek borusu ve bir damar şeklinde. Kesimden sonra bilenler kurban duası okur. Duaları bilmeyenler ise ‘Allah’ım kurbanımı, İbadetimi, dualarımı kabul eyle! demesi yeterlidir. Kurbanın sahibi Allah’a şükür için iki rekat namaz kılarsa iyi yapmış olur. Kurban öncesinde ve sonrasında bazı yanlışlar var ki bunlara mekruh diyoruz. Kurbanlık hayvana kötü ve sert davranmak, kurbanlık hayvanın duyacağı ya da göreceği şekilde bıçak bilemek, kör bıçakla kesmek, hayvanın omurilikteki kemiklerini kesmek, kurbanı gece kesmek, Müslüman olmayan birine kestirmek mekruhtur, kurbanın eti ve derisinden kurban dışı yararlanmak mekruhtur. Kurbanın etini tartmadan paylaşmak mekruhtur. Kurban etini üçe bölüp 3’te birini yoksula dağıtmak, bir bölümünü eve gelen misafire dağıtmak gerekir. Bir bölümünü de kendine ayırabilir. Kesilen hayvanın derisini namazlık yapılacaksa kurban sahibi kendine alabilir.”

VEKALETLE KURBAN KESMEK
Son olarak İl Müftüsü Turgut Açari, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı aracılığı ile yürütülen vekaletle kurban kesimi hakkında bilgiler verdi. Açari, “il ve ilçe müftülükleri olarak vekaletle kurban kampanyası yürütüyoruz. On gündür toplu taşıma merkezinde tanıtımları devam ediyor. Bağışları kabul edip makbuzlarını veriyoruz. İlgili bankalarda diyanete kurban bağışı yapacağım dediniz mi hesap numarası bile sormadan sayfa açılıyor ve yatırılabiliyor. Geçen sene Balıkesir merkezde 278 kişi Diyanet İşleri Başkanlığıma vekaletini vermiş, bu sene inşallah onu 300-400’e çıkarmayı hedefliyoruz. Diyanet işleri başkanlığında bu sene 150 bin kurban vekaleti hedefliyor. Bu sene ilk defa kurban derilerine biz talibiz müftülük olarak” açıklamasında bulundu.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.