Balıkesir Merhaba Gazetesi

KURBAN SAYISI AZ

KURBAN SAYISI AZ
22 Eylül 2015 - 9:52

Genel

Kurban bayramı hayvan satışı ve fiyat aralıklarını araştırdık.

Küçükbaşta fiyatlar 750 TL olurken büyükbaşta ise hisse olarak ortalama 1000 TL miktarında değişkenlik gösteriyor. Geçen seneye nazaran hayvan fiyatları artış gösterse de alım gücü olan vatandaşlar hayvanlarını arifeye bırakmadan almış durumda.

Besici Hasan Koç, MERHABA’ya yaptığı açıklamada“Geçen yıl kurbanlık fiyatları 650-900 veya 1000 TL arasındaydı bu sene piyasadaki yüzde 25-30 oranındaki artışla beraber kesilecek büyükbaş ve küçükbaşların ortalaması 750-1200 TL arasında hayvanın büyüklüğüne cinsine göre değişmektedir. Bu da Türkiye’deki et fiyatlarının yükselmesiyle paraleldir. Dolayısıyla bu sene ortalama kesilecek olan hayvanlar küçükbaşta 650-900 büyükbaşta 700-1200 TL arasında değişmesi beklenmektedir. Maliyetlerin yükselmesi özellikle yem fiyatlarının yükselmesi et fiyatlarını beraberinde yükselmesine sebep olmaktadır. Geçen sene yemin çuvalı 39 TL idi bu sene 49  TL dolayıyla yem fiyatları yüzde 25 zamlandı. Aynı şekilde saman fiyatları buna paralel yükselmiştir” dedi.

YURT DIŞI ETKİLİ OLMADI

Koç, yurt dışından gelen hayvanlar et fiyatlarının düşmesine vesile olmadığını bu şekilde devam edildiği takdirde muhtemel et fiyatlarının asla düşmeyeceğini iddia etti. Hasan Koç, bunun nedeni olarak ise hayvan üretimi yapan insan sayısının her geçen gün azaldığını, köydeki insanların büyük çoğunluğunun şehirlere göç ettiğini söyledi. Hayvan bakan besici sayısının azlığı nedeniyle et fiyatlarında kısa vadede düşüş yaşanacağını beklemenin hayal olacağını söyleyen Koç, “Kurban Bayramı öncesi 7 kişinin kestiği en ufak dana 750 TL’den kesmiş olsa 5 bin TL’den başlar, küçükbaşta ise 650 TL’den başlar” diye konuştu.

ETLİK CİNS ÜRETMİYORUZ

Yurt dışında etin fiyatının düşük olmasına da değinen Besici Hasan Koç, “Yurt dışındaki besiciler etlik cins hayvan besliyorlar özellikle Avrupa’da ve orta Amerika ülkelerindeki besiciler etlik hayvan besledikleri için etin fiyatı ve hayvanların fiyatı düşük oluyor.  Türkiye’de maalesef etlik cins hayvanımız yeteri derecede yok. Biz süt ırkından et üretmeye çalışıyoruz. Mevcut Türkiye’deki hayvanların salt çoğunluğu alaca ırklar aslında bizler süt ırkı üretiyoruz. Et ırkı hayvanını geliştirmemiz lazım” açıklamasında bulundu

FİYAT ARALIĞI DEĞİŞMEYECEK

Besici  Hasan Koç, kurban fiyatlarının Türkiye genelinde aynı olduğunu dile getirdiği konuşmasını “Nereye gidilirse gidilsin aynı fiyatla karşı karşıya geleceksiniz. Hayvanlar az olduğu için satışlarda elde hayvan kalmayacak gibi duruyor” diyerek noktaladı.L event M.Başsaka

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.