Balıkesir Merhaba Gazetesi

KURSLARLA REHABİLİTASYON

KURSLARLA REHABİLİTASYON
11 Haziran 2015 - 9:21

Genel

Başta şizofreni hastalığı olmak üzere ruhsal ve sinirsel bozukluğu olan hastaların tedavi sürecinden geçtiği Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde hastalar yaşadıkları süreçte çeşitli kurslarla rehabilite oluyorlar.

Halk eğitim merkezi ve Toplum Ruh Sağlığı Merkezi ile birlikte yürütülen kurslarda hastalar tedavi sürecinde toplum içersinde yer edinebilme ve kendi becerilerini sergileme fırsatı buluyorlar. 

Toplum merkezli ruh sağlığı tedavi sürecinde hastaları rehabilite edebilme adına düzenlenen kurslarda şu an için ahşap ve ebru kursları var. Kurs yetkililerinin ifadesine göre ilerleyen süreçte, cam sanatı, yemek, müzik, bahçe kursları ve benzeri atölyeler düzenlenmesi hedefleniyor.

ÖZGÜVEN SAĞLIYOR

Yapılan atölye çalışmalarının hastaların hayatındaki büyük değişimlerden bahseden hemşire Özlem Çelik “ Bu kurslar çerçevesinde hastalarımızın insanlara karşı düşünceleri değişiyor, daha rahat ve özgüvenli oluyorlar, hastaneye geldiğinde anlamsızca bakıp hiçbir tepki vermeyen hasta bir süre sonra ondan beklemediğimiz bir şekilde davranışlar sergileyip, açılan kurslarda en etkin bir kursiyer haline geliyor”.

SERTİFİKA VERİLİYOR

Kurslar tamamlandıktan sonra katılan hastalara özel sertifika veriliyor. Verilen sertifikanın hastaların hayatlarında paha biçilemez bir şey olduğunu ifade eden hemşire Özlem Çelik “Kurs bittikten sonra hastalarımıza özel sertifika veriliyor. Bu onlar için paha biçilmez bir şey, faydalı olabilme duygusu onları rehabilite ediyor” dedi.

GELİR ELDE ETMEK İSTİYORLAR

Yaptığı ürünlerin pazarlamasının da yapılmasının gerekli olduğunu belirten hemşire Özlem Çelik “ bizler çeşitli programlarda sergiler açıp satışını sağlamaya çalışıyoruz ama bunun yeterli olduğu söylenemez. Halk eğitim merkezleri, İl Kültür Müdürlüğü sergiler yaparken bizleri de yer vermelerini isteriz ” dedi.  Hastaların gelir elde etmesine ihtiyacı olduğunu belirten hemşire Çelik “ bazı hastalarımız var kendileriyle konuştuğumuzda “para kazanmaya başlasam bu yaşadığım hastalığı, travmamı atlatacağım” diyor. Hastalarımız hiç olmazsa bu kurslar vesilesiyle para kazanabilir” dedi.

HASTALARA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Hastaların kurslara katılımında ön planda tutulan şeyin kendi işlevselliği olduğunu belirten hemşire Özlem Çelik “Şizofreni hastalığı zor bir hastalık olduğu için hastalarımızı kendi işlevselliğine uygun kurslara yönlendiriyoruz. Mesela cam kursu riskli bir kurs her hasta bu kursa uygun olamaz. Yemeğe yatkın olan insanlar yemek kurslarına, sanatsal faaliyetler konusunda yatkın olanlar sanatsal faaliyetlere yönlendiriliyor. Bu gibi şeyler bütün tedavi süreçlerinin ötesinde hastanın iyileşmesinde büyük katkı sağlıyor” dedi. SAMET AYDIN

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.