Balıkesir Merhaba Gazetesi

AkhisarsporMKE AnkaragücüAytemiz AlanyasporAntalyasporİstanbul BaşakşehirBeşiktaşBursasporErzurum BBÇaykur RizesporFenerbahçeGalatasarayGöztepeKasımpaşaKayserisporAtiker KonyasporTrabzonsporDemir Grup SivassporYeni Malatyaspor

Kurtdereli Güreşleri Başladı

Kurtdereli Güreşleri Başladı
12 Ağustos 2022 - 17:00

Kurtdereli Güreşleri Başladı

 

Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın anısına düzenlenen güreşler başladı. Güreşler öncesi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan basın toplantısı düzenledi.

 

GÜREŞSEVERLERE DAVET VAR, 2500 KATILIMCI

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesinin ev sahipliğinde, Kurtdereli Er Meydanı’nda güreşler düzenlendi. Organizasyona yaklaşık 85’i baş boyunda olmak üzere yaklaşık iki bin beşyüz pehlivan katıldı. Güreşler öncesi Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Başkanı Yücel Yılmaz ve Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan basın toplantısı düzenleyerek güreşseverleri Kurtdere’ye davet etti.

 

 

DİNÇER ORKAN: ‘’SEYİRCİLER ÜCRETSİZ GİRİŞ YAPABİLECEK’’

Bu yılki güreşlerde seyircilerden ücret alınmayacağı söyleyen Başkan Dinçer Orkan: “Bu yıl 62’ncisi düzenliyoruz güreşlerimizin. Burada en önemli şey bu etkinliğe katılımın daha iyi, daha güzel olmasıydı. Bununla ilgili bu sene biz seyirciyi ücretsiz giriş yaptık ve böylelikle girişte yaşanan sıkıntının da bir nebze önlenmesini istedik. Onun haricinde hakikatten bu sene üst protokolden değerli bakanlarımız, genel başkanlarımızın gelme ihtimali çok yüksek. Böylelikle Kurtdereli güreşlerinin değeri bir kat daha artmış oluyor.

BAŞKAN YILMAZ: BAŞPEHLİVANLAR BALIKESİR’DE YETİŞİYOR’’

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, “Tahmin ediyoruz 85 başpehlivanımız gelecek. Toplamda 2 bin 561 pehlivan kendi ismini yazdırdı. Yani şu anda bu sene şimdiye kadar yapılmış en büyük organizasyon olacak. Balıkesir bunu hak ediyor mu diye sorduğunuzda Cumhuriyet tarihi boyunca arka arkaya altın kemerli başpehlivanlar yetiştirmiş ve hala daha en çok yetiştiren il Balıkesir.  Bizim 20 tane ilçemiz var, 16 tanesinde güreş düzenleniyor. Bunun içerisinde Edremit, İvrindi, Havran, Savaştepe, Sındırgı, Bigadiç, Gönen, Manyas güreş düzenliyor” şeklinde konuştu.

 

 

BAŞKAN ORKAN: ‘’AYNI BİR GELİN MİSALİ SAHAMIZ ÇOK GÜZEL’’

Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, “Bu sene de geçen seneye göre fiziksel ortamını daha iyi hale getirmeye çalıştık. Bizim için en önemli unsurlardan birisi sahanın zeminiydi. Çünkü Allah korusun orada yapılan güreşlerde, etkinliklerde herhangi bir sporcumuzun veya vatandaşımızın ayağı burkulmaması için, herhangi bir sıkıntı yaşamaması için yeşil sahayı yeniden hazırladık. Onun haricinde en büyük sıkıntılardan biri, güreşçilerin yağlanmasıyla ilgili oluyordu. Güreşçiler çimende yağlanıyordu ve zeminde bayağı bir sıkıntı yaratıyordu. Onunla ilgili de ayrı betondan yağlanma alanı yaptık. Ayrıca seyyar olan tuvaletlerimizi sabit hale getirdik. İnanır mısınız aynı bir gelin misali Kurtdere güreş sahamızı çok güzel hale getirdik” dedi.

YILMAZ: “TÜRKİYE’DE BÖYLE BİR ER MEYDANI YOK’’

Başkan Yılmaz: “Özellikle şunu söylemek istiyorum, bu şehrin genlerinde yağlı güreş var ve son yıllarda organize olarak da bu işe eğilmeye başladık. Karesi Belediyesi sınırları içinde olan Kurtdere köyünde er meydanının bir özelliği var. Pehlivanın yattığı yerin hemen yanında er meydanı. Türkiye’de böyle bir er meydanı yok. Dualarla, salavatlarla başlayan güreşimizde önce pehlivanımızı yad ederek, ruhuna Fatiha okuyarak güreşe başlıyoruz’’dedi.

 

 

KURTDERELİ MEHMET PEHLİVAN’IN KABRİNDE TÖREN

Basın toplantısı sonrası etkinliğin ilk gününde Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, Karesi Kaymakamı Metin Arslanbaş ve güreş ağası Abdullah Altıntaş tarafından Kurtdereli Mehmet Pehlivan’ın kabrine çiçek bırakıldı, dualar edildi.

YASEMİN ADAR VE ERTUĞRUL DAĞDEVİREN

Programda, başpehlivan Ertuğrul Dağdeviren ile kadın güreşinin başarılı ismi Yasemin Adar Yiğit, kol bağlayarak fotoğraf çektirdiler. Yücel Yılmaz’ın düdük çalarak başlattığı güreşlerin ilk gününde minik, teşvik, tozkoparan, ayak, deste, küçük orta ve büyük orta boylarda müsabakalar yapılıyor. Etkinlik 14 Ağustos Pazar günü başpehlivanlık güreşleri ardından sonra erecek.

Haber:Nursima Akyürek

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Deprecated: 3.1.0 versionundan beri WP_Query fonksiyonu çağrıldığı parametre ile geçerliliğini yitirmiş! caller_get_posts artık kullanılmıyor, yerine ignore_sticky_posts kullanın. in /home/merhaba/public_html/wp-includes/functions.php on line 5663
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P
# TAKIMLAR O AV P

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.